Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 44  
Autor Wiadomość
Ogrodnik88
 Tytuł: Re: Kaliny
PostNapisane: 9 maja 2014, o 20:40 
1000p
1000p

---
Czyli Viburnum opulus to nie jest ta odmiana która występuje u nas dziko,naturalnie?

Jerzewicz
PostNapisane: 10 maja 2014, o 14:18 
200p
200p

---
W zeszłym roku w lecie natrafiłem na piękne okazy kolarowej rosnących dziko w nadmorkim lesie:

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ogrodnik88
PostNapisane: 18 maja 2014, o 20:13 
1000p
1000p

---
Jaką średnice osiąga Kalina koralowa Compactum?

kropka2
PostNapisane: 24 maja 2014, o 22:16 
500p
500p

1 szt.
Moje 3 letnie drzewko po kwitnieniu chcę przyciąć ale czy to nie odbije sie na kwiatach w następnym roku.
Czy kalina lubi przycinanie.

iga23
PostNapisane: 26 maja 2014, o 09:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Kalina nie lubi cięcia, ale formuje się krzew krzew kosztem kwiatów by w przyszłych latach miała ładny pokrój. ;:173

dzika
PostNapisane: 17 cze 2014, o 17:48 
500p
500p

1 szt.
Drodzy kalinowicze, bardzo proszę o radę. Działkę z dwóch stron mam obsadzoną sosnami, żeby osłonić się przed silnymi wiatrami. Ale kiedy sosny urosną przy ziemi będzie łyso. Postanowiłam posadzić coś od razu, żeby zrobiło się przytulniej. Na około 16 m potrzebuję posadzić krzewy, które będą znosiły cień przez conajmniej połowę dnia i do tego wilgoć. Uznałam, że kaliny będą idealne. Pewnie najpiękniej wyglądałby szpaler takich samych krzewów, ale wiecie jak to jest. Człowiek chciałby mieć wszystko :roll:
Jeśli posadzę je co trzy metry, to za 10 lat akurat zarosną ładnie spody sosen :D
Tylko jakie odmiany wybrać? Mam już dwie: koralową roseum i onondagę. Myślałam jeszcze o japońskień Pink Sensation. A co Wy byście doradzili? Może jest jakaś kalina wybarwiająca się jesienią na żółto, bo te które wybrałam wybarwiają się na bordowo. Zależy mi na tym, żeby osiągały podobną wysokość.

selli7
PostNapisane: 19 cze 2014, o 12:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Tak japońska kwitła w maju

Obrazek

tralaluszy
PostNapisane: 19 cze 2014, o 14:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
dzika napisał(a):
Drodzy kalinowicze, bardzo proszę o radę. Działkę z dwóch stron mam obsadzoną sosnami, żeby osłonić się przed silnymi wiatrami. Ale kiedy sosny urosną przy ziemi będzie łyso. Postanowiłam posadzić coś od razu, żeby zrobiło się przytulniej. Na około 16 m potrzebuję posadzić krzewy, które będą znosiły cień przez conajmniej połowę dnia i do tego wilgoć. Uznałam, że kaliny będą idealne. Pewnie najpiękniej wyglądałby szpaler takich samych krzewów, ale wiecie jak to jest. Człowiek chciałby mieć wszystko :roll:
Jeśli posadzę je co trzy metry, to za 10 lat akurat zarosną ładnie spody sosen :D
Tylko jakie odmiany wybrać? Mam już dwie: koralową roseum i onondagę. Myślałam jeszcze o japońskień Pink Sensation. A co Wy byście doradzili? Może jest jakaś kalina wybarwiająca się jesienią na żółto, bo te które wybrałam wybarwiają się na bordowo. Zależy mi na tym, żeby osiągały podobną wysokość.

A ja bym uważała... Sosny wypiją wodę, opadłe igły zakwaszą podłoże, a kaliny jednego i drugiego nie znoszą. Może pęcherznice posadź, szybko rosną, nie wymagają niczego, mają ładne intensywne kolory... I sieją się.

dzika
PostNapisane: 19 cze 2014, o 17:15 
500p
500p

1 szt.
No to teraz mam zagwózdkę. Dwie kaliny już kupione.

Selli7, Japonka cudowna! A znasz jej dokładną nazwę?

selli7
PostNapisane: 19 cze 2014, o 19:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Kupiłam ją pod nazwą Viburnum plicatum 'Mariesii', ale moim zdaniem to nie ona tylko V. plicatum 'Grandiflorum' ,bo nie ma kwitów płodnych. Rośnie u mnie ok.5 lat i gdy była mniejsza miała bardziej wyraźne kule i trochę byłam zawiedziona, bo przypominała tę popularną. Teraz drugi rok między tymi kulami wytwarza mniejsze i sprawia to bardziej wrażenie wyłożonych kwiatów wzdłuż gałązek.
Nie radzę sadzić po sosnami kwitnących krzewów liściastych zrzucających liście.Ja mam sosny czarne 25 letnie i rósł pod nimi 2 m lilak 'Palibin'.Nie dość, że słabo kwitł i ciągle wyciągał się do słońca, to na jego gałęziach zawieszały się opadające masy igieł, bo opadają złączone po dwie, tak jak rosną w pęczku.Zimą widok okropny (do tego odchody nocujących tam gołębi :roll: ), a na obieranie tego suszu chętnego nie było.Teraz rośnie tylko barwinek i część igieł jest sprzątana, a część tam zostaje.
U nie ta kalina rośnie w wilgotnym miejscu, nieco w cieniu nawet.Gleba trochę mało przepuszczalna i dlatego rośnie wolno, ale nie przeszkadza mi to.Pod nią za to rośnie piękny mech i on moim zdaniem najlepiej podkreśla jej piękno, wszak ona japoński ma rodowód.

dzika
PostNapisane: 19 cze 2014, o 20:55 
500p
500p

1 szt.
To teraz muszę przeorganizować swoje plany.
Dzięki dziewczyny, że mnie uprzedziłyście. Szkoda by mi było tych kalin.

Znowu bezsenna noc przede mną :wink:

zenco4
 Tytuł: Re: Kalina japońska 'Watanabe'
PostNapisane: 5 paź 2014, o 12:04 
50p
50p

1 szt.
selli7 napisał(a):
Zenek, a jaką masz glebę? Wydaje mi się, że liście czerwienieć mogą na bardziej zwięzłych i gliniastych.U mnie na takiej rośnie i też tak jest.Od końca maja przez całe lato sukcesywnie czerwienieje.

Witam
Wlasnie , ja tez taką mocno zwięzłą , ciężką glebę posiadam. Jeśli to byloby przyczynkiem do czerwienienia kaliny Cascade, to chetnie bym do dołka wrzucił dużą ilość gleby z kompostownika, takiej lekkiej , pulchniutkiej. Ktoś gdzieś na forum w internecie chwalił sie swoja kaliną Cascade i tamta mnie po prostu zachwycila, zero czerwieniejacych lisci . Wygladala znakomicie. Hm, tez bym taką zieloną chcial miec przez caly sezon. Myslisz, ze wymiana ziemi na lekką, dałaby zamierzony efekt?
Obecnie moja jeszcze młodziutka kalina podoba mi sie bardzo :D , bo na te pore roku, ladnie sie przebarwia na czerwono. Oto ona:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak wygladala pod koniec kwietnia. Jeszcze listki są zieloniutkie. ;:108

Obrazek

A juz 1 czerwca są pierwsze symptomy czerwienienia kaliny ;:oj

Obrazek

Obrazek

A to fotki tej kaliny, którą jakas forumowiczka chwali sie w sieci/ podobno 3-latka- ladna, duza i mocno zielona, w tym roku po raz 1.jej zakwitła , zresztą jak i moja :) /
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piękna, prawda? :roll:

kluska
PostNapisane: 23 paź 2014, o 19:47 
500p
500p
Kalina wonna mi już zakwitła! Czy nie za wcześnie?
Magda

selli7
 Tytuł: Re: Kalina japońska 'Watanabe'
PostNapisane: 2 lis 2014, o 21:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Wymiana ciężkiej gleby na lżejszą niewiele zmieni, bo zmienisz tylko w obrębie korzeni.Liczy się ogólna przepuszczalność na danym terenie, to co pod korzeniami, głębiej, a może tam być cięższa glina, ił, czy coś innego, mało przepuszczalnego zatrzymującego wodę.Kaliny japońskie lubią wilgoć, ale nie może ona stagnować, ma to wpływ na ogólny wygląd i kondycję, również szybkość wzrostu i obfitość kwitnienia.
Ogólnie lżejsze gleby są lepsze dla bardziej wymagających krzewów kwitnących.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 606 ]  Idź do strony nr...        1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 44  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Mikoasasin i 39 gości