Truskawki powtarzające owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Truskawki powtarzające owocowanie

Post »

Mam kilka krzaków trusawek, które kwitną dwa razy do roku (zapomniałam nazwy) - widzę ani kwiatów, a owoców już nie ma - co z nimi zrobić?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Jeżeli truskawki są powtarzające to ścinania liści nie doradzam. Są one bowiem potrzebne do zawiązania pąków kwiatowych na kwitnienie w lipcu i owocowanie w sierpniu. Później z kolei są zawiązywane pąki na rok następny.

Pamiętaj też o obfitym podlaniu truskawek po skoszeniu liści.
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Truskawki powtarzające - czy ma ktoś zdjęcia?

Post »

Mam truskawkę powtarzającą, niezidentyfikowaną odmianę. Niestety mam problem ze znalezieniem fotek w internecie w celu porównania i określenia odmiany (a potrzebuję ją znać).Moja truskawka aktualnie jest bez owoców, liści ma mało więc zrobienie zdjęcia i posłanie go nie pomogłoby w identyfikacji. Stąd moja prośba - jeśli macie jakieś zdjęcie swoich truskawek, czy możecie posłac je tu?Przypuszczam, że mam najpopularniejszą chyba Selvę. Moja kiepsko owocuje i rośnie i chiałabym jej pomóc ;) Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Już tak długo nikt nie odpowiada, wiec robię to ja. Nie mam pojęcia czy można odróżnić po liściach poszczególne odmiany truskawek. Mam zdjęcie moich. Kiedy je sadziłam, nie pamiętałam, które są jakie (a jest ich kilka odmian, chyba 4, w tym powtarzające ale i niepowtarzające). Są pomieszane. Jeśli jesteś w stanie odróżnić po liściach , już nie mówię dokładną odmianę , ale ze np. ten krzaczek jest inny niż tamten, to gratuluję ! Ja nie widzę żadnej różnicy! Rożnicę widzę tylko w owocach i okresie ich owocowania. Ale zdjęcie załączam i życzę powodzenia,
Fleur 78

Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja też mam Selvę, i jestem bardzo z niej zadowolona, po przerwie kwitnie mi i owocuje, oczywiście nie tak obficie jak wczesnym latem, ale zawsze coś tam się uzbiera.
Twoje truskawki wymagają na moje oko przerzedzenia. Ładnie ta gęstwina wygląda, ale z owocowaniem może być gorzej.
Waleria
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Walerio, ja niestety jestem bardzo początkującą ogrodniczką . Te truskawki zasadziłam jesienią 2005, w zeszłym roku były już ładne i całkiem sporo było owoców jak na pierwszy sezon. Latem obrywałam "wąsy" a w tym roku, było bardzo dużo truskawek ale ponieważ było zimne i bardzo deszczowe lato, a ja niczym nie pryskałam, sporo owoców gniło. Rozrosły się strasznie. Jak zaczęłam wyrywać "wąsy", po 2 rządkach już miałam dość i zaczęłam szukać na forum, czy aby to jest konieczne (z nadzieja, ze może nie... :? ). No i wyczytałam, ze na koniec sezonu trzeba wszystko ściąć. A wiec już nie wiem: czy tylko przerzedzić (poobrywać "wąsy"(nie wiem jak to się nazywa?) czy ściąć wszystko, a jeśli tak, to ile nad ziemią zostawić?
Jeśli potrafisz mi odpowiedzieć, będę Ci bardzo wdzięczna,
Pozdrawiam,
Fleur 78
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

U mnie tez są jeszcze truskawki (oczywiście na tych powtarzających) ale jest już coraz zimniej i ciągle mało słońca wiec nie wszystkie są smaczne. Mam tez trochę poziomek i co ciekawe, wysiał mi się "samowolnie" jeden krzaczek w takim kąciku, za żywopłotem z cyprysów. Zobaczyłam go przez przypadek i od tamtej pory chodzę sobie "poskubać" co kilka dni. Poziomki na tym krzaczku są wyśmienite! Znacznie słodsze i dorodniejsze niż te które rosną normalnie (nie tak gęsto jak truskawki!). Czy może poziomki wolą cień? A może za cyprysami ziemia im lepiej odpowiada?
Natomiast malin mam cały czas w bród!

Smacznego i pozdrawiam "owocowo",
Fleur 78
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje spełnione marzenie malgocha1960

Post »

Truskawki powtarzające owocowanie to odmiana Selva. U mnie też owocują. Sprzedawcy tą właśnie odmianę sprzedają jako truskawkę zwisającą albo wąsy przyczepiają do podpór i wtedy jest to wg sprzedającego truskawka "pnąca". :;230
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki "zwisające"

Post »

Jeżeli chcesz mieć owoce od wiosny do jesieni to odmiany powtarzające, najlepiej 2 rożne. Odmian powtarzających jest dość dużo, ciągle przybywają nowe.
Dobre zdanie słyszałem o Evie, Mignonette, San Andreas, Floriante. Najpopularniejsza jest Selva, jednak co do jej walorów smakowych zdania śą mocno podzielone.
Czy sadzić teraz- można sadzić teraz dopiero mamy sierpień, ale czy warto?
Odmiany powtarzające są dość wrażliwe na niskie temperatury, ja bym poczekał do przyszłego roku.
Odsłonięte donice z mała ilością ziemi dość łatwo przemarzną zimą, piwnica jest trosze za ciepła. Najlepiej je zadołować i osłonić od góry albo pomyśleć nad jakimś ubrankiem termicznym na donice i zimowej agro na krzaki.
brak polskich znaków
piotrekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 cze 2017, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - cz.4

Post »

Jak wypada smakowo ta odmiana Mara Des Bois???
Owocuje ( jaki termin)???
Ciągle jak Albion od lipca czy dopiero od sierpnia po pierwszym owocowaniu? ??
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Na ten sezon mam zamiar poprowadzić uprawę truskawek powtarzających pod namiotem. Sadzonki zamówiłem telefonicznie. Zrobiłem wąskie skrzynie z płyt OSB. W sumie ma 5m długości tej skrzyni. Chcę by owoce były całe lato dla dzieci. Zamówiłem San Andreas i Albion. Sadzonki frigo. Co sądzicie o tych odmianach, czy będą dobre dla dzieci?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Chodzi mi o to, czy będą dobre do namiotu foliowego. Latem jest tam wysoka temperatura. Pod truskawkami maja rosnąć zioła i papryka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Wysoka temperatura latem w tunelu może powodować gorsze owocowanie
truskawek . Jak się nie mylę nie powinna przekraczać 25 stopni .
Papryka przyciąga robactwo , będziesz musiał zachować czujność .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”