Cytryniec chiński ( Schisandra chinensis )- wymagania,pielęgnacja i inne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Cytryniec chiński

Post »

A ja zakupiłam nasionka cytryńca. Tylko nie wiem jake (męskie czy żeńskie mi z tego wyrosną) i jak je rozpoznać :shock:
Na razie trzeba nasionka do ziemi :?
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Cytryniec chiński

Post »

Czy cytryniec jest w sprzedaży w szkółkach jako podrośnięte już pnącze?

Ile cm przyrasta na rok?

Czy może piąć się po drewnianych szczebelkach, czy konieczna będzie żyłka?

Pytam, bo na wiosnę wstawiam pergolę, którą chciałbym obsadzić jakimś pnączem.
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cytryniec chiński

Post »

Mój 4-ro letni cytryniec od 2 lat owocuje. Rośnie w półcieniu przy pergoli. Rocznie przyrasta ok 0,5 m.Przy wspinaniu do góry trzeba trochę pomagać na początku.
Awatar użytkownika
ladyel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 30 paź 2009, o 23:45
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Cytryniec chiński

Post »

Mam powody do radości ,bo mój przezimował /przeniosłam go w inne miejsce / i już wypuszcza ładne pączki :tan
rene2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 maja 2010, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej

Re: Cytryniec chiński

Post »

Mam pytanie do osób posiadających tę roślinkę - czy będzie się pięła przy betonowym słupie elektrycznym czy też potrzebuje jakiejś pergoli? Czy stanowisko od wschodu i południa będzie dla niej dobre? Ile cm przyrasta na rok? :?
Renata
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cytryniec chiński

Post »

W latach 70-tych były takie cukierki polewane jak kamyczki- o smaku kwaśnogorzkim- one były z cytryńca- ale jako dzieci nie przepadaliśmy za nimi, nie znaliśmy tych właściwości. Podobno wielu zesłańców na Syberii jemu zawdzięcza życie
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Re: Cytryniec chiński

Post »

rene2 pisze:czy będzie się pięła przy betonowym słupie elektrycznym czy też potrzebuje jakiejś pergoli? Czy stanowisko od wschodu i południa będzie dla niej dobre? Ile cm przyrasta na rok?
Słup raczej nie wystarczy, według mnie potrzebna jest pergola. Natomiast stanowisko wydaje się byc odpowiednie. Ważne żeby nie było zbyt zacienione. Mam cytryńca 2 lata, w tym czasie urósł około 0,5-0,7 metra i puścił kilka nowych pędów z ziemi. W tym roku zakwitł pierwszy raz i mam nadzieję, że wzrost przyspieszy.
wiera13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 kwie 2010, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kąck/ Wiązowna/ Warszawa

Re: Cytryniec chiński

Post »

Witajcie, też mam dwie sadzonki cytryńca, rosną u mnie od roku, do tej pory nie kwitły, ale w tym roku wypuszczają po kilka pędów każdy. Te nowe pędy w tej chwili mają ok 45- 50 cm długości i pięknie się wiją. Nie zakwitaja jednak. Czy teraz jest pora na kwitnienie?? A może mroźna zima i zimna mokra wiosna opóźnia start?
Moje rosną w jasnym cieniu młodych brzózek i chyba robi im to dobrze.
:)
wiera
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Re: Cytryniec chiński

Post »

wiera13 pisze:Czy teraz jest pora na kwitnienie?? A może mroźna zima i zimna mokra wiosna opóźnia start?
Cytryniec powinien teraz zawiązywac owoce, czyli już mija pora kwitnienia. Jeśli do tej pory nie zakwitł to raczej w tym roku nie doczekasz się kwiatów. Cytryniec kwitnie w 4-5 roku życia (jeśli był rozmnażany wegetatywnie to szybciej). Więc może w przyszłym roku, skoro tak bujnie się u Ciebie rozwija :)
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytryniec chiński

Post »

U mnie Cytryniec rośnie w miejscu, gdzie u sąsiadów królują róże, czyli przy wejściu na działkę.
Liczę, że odwdzięczy mi się za wybór miejsca jego żywota, szybkim przyrostem i za jakieś dwa lata również owocami?

Gdy wsadzałem oba Cytryńce do gleby, to były wysokości do połowy tych bambusowych palików, jak jest teraz, sami oceńcie:

Obrazek

Wg. mnie, ta ekspozycja, czyli dużo słońca i przy okazji sporo wody, o którą dbam biegając z konewkami (w sumie niedaleko jest pięć krzaków borówek, więc po drodze mam), jest optymalna dla Cytryńca. Ale w sumie, to tylko moje spostrzeżenia, które opieram tylko na sporym przyroście roślin...

Obrazek

I jeszcze taki obrazek:

Obrazek

Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cytryniec chiński

Post »

Cytryniec bardzo się rozrasta i z czasem przykryje obok rosnące rośliny.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cytryniec chiński

Post »

Testował już ktoś na sobie rzekome właściwości lecznicze i wzmacniające owoców i liści cytryńca ?
Ponoć posiada wiele leczniczych i wzmacniających właściwości min - wyostrza wszystkie zmysły - słuch,wzrok.Poprawia kondycję poprzez to,że redukuje ilość wydzielanego potu. Korzystnie wpływa na umysł - polepsza pamięć i koncentrację. Czy naprawdę tyle cudownych właściwości ma to pnącze :) ?
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytryniec chiński

Post »

Czy Cytryńcowi może zaszkodzić podsypanie go rozdrobnioną korą?
Coś mi zaczął usychać i chwytam się czego popadnie. Wymyśliłem sobie, że gdy próchnicą go potraktuję, to jeszcze się uratuje. Dobrze kombinuję? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”