Cytryniec chiński ( Schisandra chinensis )- wymagania,pielęgnacja i inne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
eclair
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 maja 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Cytryniec chiński

Post »

Ups, bardzo ważna uwaga, dziękuję! Szyszki się stuliły bo są mokre ale jak wyschną to dość szczelnie przykryją ziemię, bezpieczniej będzie w takim razie zastąpić je korą :roll:
Awatar użytkownika
Tadzio z Poznania
50p
50p
Posty: 87
Od: 25 sty 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cytryniec chiński

Post »

Kasia1972 pisze:Cytryniec lubi wypuszczać dużo pędów obok
Kasiu, czy z te pędy można pobierać jako sadzonki, korzenie nie zostaną uszkodzone?
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Cytryniec chiński

Post »

Wydaje mi się, że można, bo one tak dosyc daleko od "matki" rosną, ale 100% pewności nie mam, bo nie odcinałam.
mrowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2011, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryniec chiński

Post »

Witam! :wit
Jestem nowa na Forum i mam problem z cytryńcem - posadziłam piekną sadzonkę ok.2 tygodnie temu. Wszystkie wierzchołki pędów zrobiły się wiotkie i jakby przezroczyste -wyglądały ma zwiędnięte. Podlewam regularnie. Mam bardzo nasłonecznioną działkę i może to jest powód, że mój cytryniec marnieje? ;:145 ;:145 ;:145 Pozdrawiam mrówa
Avocado
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 lut 2011, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Cytryniec chiński

Post »

Nie jestem pewien , ale to może dlatego , że został dopiero co posadzony , a z tego co pamiętam 2 tygodnie temu były jeszcze upały. A co do mojego cytryńca to naprawdę pięknie się rozrasta. Niestety 2 rok pod rząd wszystkie kwiaty zostały ścięte przez przymrozki. Rośnie w cieniu i wypuszcza mnóstwo młodych pędów :D . Udało mi się zrobić 2 sadzonki :tan
Kitkara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2011, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryniec chiński

Post »

Witam. Właśnie Cytryniec zaczął mi ładnie kiełkować w doniczce. Czytałam że ta roślina jest jadalna, ale nie poleca sie jeść surowych owoców. Czy ktoś próbował już ich?
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Cytryniec chiński

Post »

Od momentu skiełkowania w doniczce, do owocowania trochę czasu jednak minie :wink:
Wrzucałam liście cytryńca do herbaty - niewielka różnica. Owoców nie próbowałam, bo dopiero od dwóch lat mam cytryńca i póki co - jeszcze ani jednego owocka nie widziałam...
mrowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2011, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryniec chiński

Post »

Avocado To super,że masz własne sadzonki cytryńca! Czy zrobiłeś "odkłady", tzn. przygiąłeś gałązki i obsypałeś ziemią? W wielu źródłach podają (np. szkółka Markiewicz), że dobrze mieć przynajmniej dwie rośliny - lepiej się zapylają, no i ew. zbiór owoców jest większy.
A co do mojej sadzonki - to chyba szkoda jej ruszać, bo i tak nie bardzo mam gdzie przesadzić (prawie cała działka w słońcu). Sadzonka ma ok.0,5 metra, a w pobliżu planuję posadzić morelę, ale to i tak trochę cienia uzyskam po jakimś czasie. Wymyślę jakiś sposób na lekkie zacienienie cytryńca - dopóki się nie umocni i rozrośnie. Może jakiś ażurowy płotek, ławeczka, no nie wiem co jeszcze. Dopiero zagospodarowuję swój nowo nabyty ogródek. Prawie wszystko w nim jest zaniedbane, więc mogę "poszaleć" i zagospodarować go prawie od nowa. Pozdrawiam :)
Avocado
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 lut 2011, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Cytryniec chiński

Post »

Z tymi sadzonkami to było tak , że jesienią podsypałem pod niego ok 30 cm torfu i jedną długą gałązkę położyłem na ziemi i zasypałem torfem . Pod koniec kwietnia ( w tym roku ) , kiedy odgarnąłem torf okazało się że korzenie wypuściły 2 gałązki których wcale nie planowałem ukorzeniać :D a tamta którą celowo zasypałem torfem uschła ;<
Postaram się wkleić w tym tygodniu zdjęcia mojego cytryńca.
mrowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2011, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryniec chiński

Post »

Czy te dwie gałązki już odciąłeś od pędu, który przysypałeś ziemią? Bo jeśli nie, to dobrze jest obsypać je trochę wyżej ziemią i pozostawić do jesieni, żeby się dobrze ukorzeniły. Jesienią sobie posadzisz piękne sadzonki. ;:63
Avocado
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 lut 2011, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Cytryniec chiński

Post »

Tak :D trochę obawiałem się że może im się coś stać , więc na wszelki wypadek podsypałem ziemią troszkę wyżej. Ale jeśli masz już cytryńca spróbuj oddzielić "kawałek" od głównej rośliny. Powinno się udać :wink:
Avocado
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 lut 2011, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Cytryniec chiński

Post »

A to jest zdjęcie mojego cytryńca :D


Obrazek
mrowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 cze 2011, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryniec chiński

Post »

Witaj Avocado!
Jestem pod wrażeniem zdjęcia Twojego cytryńca. Wygląda imponująco, ładna zdrowa zieleń.
Moja roślinka nadal choruje, więc lekko ją zacieniłam - znalazłam starą drewnianą furtkę (na kompostowniku), oczyściłam, pomalowałam impregnatem do drewna (akurat maluję ścianę altany), następnie wkopałam tę furtkę przy cytryńcu. Wygląda nieżle. Samą roślinę obcięłam z tych uschniętych pędów i obłożyłam ziemię torfem. Myślę, że da sobie radę. Wyczytałam w necie, że tylko młode sadzonki cytryńca nie znoszą takiego silnego nasłonecznienia. Na jesieni spróbuję sama ukorzenić gałązkę. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”