Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 15  
Autor Wiadomość
jagac1
 Tytuł: Cytryniec chiński
PostNapisane: 9 wrz 2008, o 13:11 
50p
50p
Czy ktoś ma może tę roślinkę, proszę o instrukcję. Zakupiłam pod wpływem impulsu a w internecie znalazłam zupełnie sprzeczne informacje, jedni piszą że lubi słońce i ziemię wapnowaną a gdzie indziej znalazłam że lepiej rośnie w cieniu i lekko kwaśnej ziemi, raz piszą że jest dwupienna a raz że jedno. Zwątpiłam! Gdzie ją posadzić ? Proszę o pewną podpowiedź.

JSZFRED
 Tytuł:
PostNapisane: 11 wrz 2008, o 12:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam,
Mam cytryńca od kilku lat zrobiłam nawet sadzonki, ale sprzedając działkę zabrałam go i posadziłam w ogródku przy domu ( tam mu było lepiej), w półcieniu i teraz mam na niego oko, podobno trzeba byc bardzo cierpliwym ogrodnikiem i trochę skubać i przycinać aby uzyskać owoce, w zeszłym roku kwitł ale przymrozki ścięły kwiaty , w tym roku nie widziałam kwiatków ale chyba muszę więcej poczytać o formowaniu i lekko osłonic go od zimnych wiatrów, na pewno nie kwitnie przez kilka pierwszych lat, ale jako pnącze do osłaniania tez jest pięknie uformowane przez soczyście zielone liście,
za cierpliwość w uprawie podobno po latach odwdzięcza się uzdrawiającymi owocami,
Pozdrawiam

Asiorlinki

jagac1
 Tytuł:
PostNapisane: 11 wrz 2008, o 20:59 
50p
50p
Dzięki, ja się narazie wstrzymałam z sadzeniem. Nie wiem w jaką ziemię, u mnie jest śliczny żółciutki piasek więc tak czy inaczej muszę jakąś kupić. Chciałam żeby mi obrósł latarnię, bo akurat się znajduje na mojej ziemi (co ma dobre strony bo mam widno przed domem), tam by miał wschodzące słoneczko i trochę gdy zachodzi, ale raczej nie można tego nazwać półcieniem. A może w słońcu by ci owocował? Może się jeszcze znajdzie ktoś kto bedzie mógł coś poradzić?

JSZFRED
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 10:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam,
W pięknym piaseczku wykop dołeczek i wsyp normalnej ziemi, to co mówisz to jest właśnie półcień,
może jeszcze ktoś coś doda to i może ja poczytam ,
Powodzenia w uprawie.
Pozdrowionka.

Asiorlinki

warsawyak
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 11:58 
200p
200p

---
Cytryniec staje się po latach potężnym pnączem, a właściwie lianą (polecam wizytę w OB w Powsinie celem przekonania się, jak olbrzymią powierzchnię potrafi zająć; egzemplarz, o który mi chodzi, można zlokalizować w chaszczach między kolekcją magnolii a "gajem" frankliniowym, chyba w okolicach magnolii parasolowatej).

Źle (a właściwie w ogóle) rośnie w palącym słońcu, kiedy musi się zadowolić skromnymi dawkami wody.

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 13:10 
1000p
1000p

1 szt.
Cytuj:
można zlokalizować w chaszczach między kolekcją magnolii a "gajem" frankliniowym,

Rośnie tam franklinia?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

warsawyak
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 13:17 
200p
200p

---
Nawet kilkanaście (kolejna grupka bliżej ogrodu skalnego, za takimi złotymi żywotnikami) :)

20 LAT UPRAWY FRANKLINII AMERYKAŃSKIEJ

jagac1
 Tytuł:
PostNapisane: 12 wrz 2008, o 21:34 
50p
50p
JSZFRED napisał(a):
W pięknym piaseczku wykop dołeczek i wsyp normalnej ziemi, to co mówisz to jest właśnie półcień,

To jest najbardziej słoneczne miejsce w moim ogrodzie a teraz się dowiaduję, że półcień. Myślałam że jak słońce operuje około 6 godzin to już bardziej słoneczne miejsce, ale skoro nie to z czystym sumieniem mogę się brać za sadzenie chociaż zapowiadają przymrozki brrr. Wszystkim dzięki za porady i do Powsina oczywiście pojadę przy najbliższej okazji czyli gdzieś na wiosnę bo wtedy najładniej

nyskadu
 Tytuł:
PostNapisane: 16 wrz 2008, o 22:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam cytryńca od paru lat :) corocznie owocuje, chociaż nie ma za wiele owoców, rozrasta się na wszystkie strony:) nie mam z nim większych problemów: nie przemarza i dobrze znosi upały , pozdrawiam.

jagac1
 Tytuł:
PostNapisane: 16 wrz 2008, o 22:35 
50p
50p
Witam
A napisz coś więcej, jak pielegnujesz, jaką ma ziemię, czy nawozisz i czym? Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Thilien
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2008, o 14:45 
100p
100p

---
nyskadu napisał(a):
Mam cytryńca od paru lat :) corocznie owocuje, chociaż nie ma za wiele owoców

Witam!
Robisz coś z owoców - przetwory, soki itp? Liście ponoć można zamiast cytryny dawać do herbaty :) Czytałam też, że ma właściwości podobne do żeń-szenia (można kupić w aptece specyfiki z cytryńcem).
Mój cytryniec ma rok, posadzony jest w cieniu i kiepsko rośnie - pod koniec lata usychają mu końcówki pędów i liście z brzegów. Możliwe, że ma za mało wody. Zastanawiam się nad przesadzeniem.

Bartosz
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2008, o 17:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Dołączam się do pytania Thilien. Czy ktoś z was wykorzystuje ponoć wiele leczniczych właściwości tej rośliny? Mam taką dość starą książkę - "jadalne owoce leśne", w której można przeczytać, że lecznicze właściwości tego pnącza są znane i wykorzystywane np w chińskiej medycynie od kilku tysięcy lat. Wykorzystuje się tam zarówno owoce jak i liście. Podobno można sporządzić z tego herbatke,która ma bardzo pobudzające działanie tzn poprawia kondycję fizyczną (zmniejsza wydzielanie potu i utratę przez to soli mineralnych) oraz bardzo wyostrza wszystkie zmysły - wzrok,słuch itd :) .

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2008, o 19:44 
1000p
1000p

1 szt.
Bardzo poprawia wzrok, przekonałem się o tym i wszystkie jagody zjadam co rok.
Ale nie chce co rok owocować,czasem kwiaty obmarzną wiosną, albo deszcze padają
w trakcie kwitnienia, wtedy nie ma owoców.

Thilien
 Tytuł:
PostNapisane: 22 wrz 2008, o 13:37 
100p
100p

---
Czy smaczne są owoce cytryńca?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 199 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 15  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Yvona i 35 gości