Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Im mniej się staram, tym ładniej się ukorzeniają. Przez kilka lat ukorzeniało się 5-10%. W tym roku ucięłam w styczniu i wsadziłam bezpośrednio do ziemi do wysiewów. Z czterech patyków, chyba trzy mają korzenie. Z samych patyków, takie liście chyba by nie urosły. ;:218

Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

No raczej jak takie ładne listki mają to i korzonki są.
Ja w tym roku jestem ze wszystkim do tyłu, nawet wszystkie hortensje nie zostały jeszcze przycięte a co mówic o ukorzenianiu. Może to jeszcze jakoś nadrobię ale na otarcie łez po ciężko zaczętym dla mnie roku sprawiłam sobie całkiem pokaźną liczbę nowych odmian hortensji.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Moje hortensjowe i inne patyczki posadzone w połowie marca. Anabelka w 100% ukorzeniona, inne odmiany dalej się ukorzeniają, jeszcze nie widać korzonków, ale są liście. Dzięki Pepsi!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Po jakim czasie powinny pojawić się korzenie po włożeniu patyków do ziemi? Jeśli cały czas są na nich zielone liście tyle, że niewielkie to należy się martwić czy nie?
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Eh a mnie się nic nie udało, tlyko jeden się ukorzenił, ma liście, może dlatego, że za długo mnie nie było po wielkanocy i nie podlewałem patyczków ;:145 ;:145 ;:145
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witam.
Dostałam wczoraj patyczki hortensji ogrodowej. Bardzo proszę o podpowiedź czy teraz mogę coś z nimi podziałać a jeśli tak to co bo nie mam pojęcia :(
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Agnieszka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Nie, bo sadzonki zdrewniałe pobiera się z roślin w czasie spoczynku, czyli dopiero po opadnięciu liści do czasu wytworzenia nowych.Teraz najlepiej i najszybciej rozmnażać hortensje z sadzonek pobranych z niekwitnących wierzchołków, ale najlepiej było to zrobić jakiś miesiąc temu, ale teraz jeszcze też może się udać z ukorzeniaczem i pod folią.
Ewencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sie 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dzień dobry. Proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych hodowców. Od konca czerwca ukorzeniałam hortensje w plastikowych butelkach od wody. Zgodnie z wpisami Państwa odrywałam niezdrewniałe pędy niekwitnące. Butelki po 5-litrowej wodzie przecinałam na pół; do części dolnej wsypywałam podłoże dla sadzonek; umieszczałam w nim moje odnóżki i zamykałam drugą częścią butelki ( z odkręconym korkiem). Całość hodowli umieściłam pod starymi hortensjami. Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Ukorzeniły się praktycznie wszystkie sadzonki ( minus jedna). Sadzoneczki są aktualnie na etapie 4 liścia. Mają pięknie rozbudowany system korzeniowy, który widać przez butelkę. I teraz mam problem. Czy mogę już wysadzić sadzonki do ziemi? I na zimę ocieplić? Czy poprzesadzać w doniczki i zabrać całą hodowlę do domu? Trochę boję się tego rozwiazania. Kupione hortensje zawsze mi ginęły w domu. Poza tym moje "przedszkole" liczy około 20 sztuk ( różnych odmian hortensji bukietowej i drzewiastej).
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Najlepszym rozwiązaniem byłoby chłodne pomieszczenie.
DOROTA
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Ja bym posadziła do ogrodu.
Późną jesienią,kiedy przyjda pierwsze mrozy, oberwała bym wszystkie pozostałe liście i zasypała sadzonki torfem lub suchymi liśćmi aż po pąk wierzchołkowy.
Uważam to za bezpieczniejszy sposób niż zimowanie w donicach,
tym bardziej,że nasze zimy nie są już 'syberyjskie'. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dokładnie jak mówi Karo. Ja taką "szkółkę" robiłam przez dwa ostatnie sezony z powodzeniem, wszystkie ukorzenione patyczki sadziłam do ziemi, na początek w jednym miejscu blisko siebie aby łatwiej było mi je okryć na zimę, u mnie jako okrycie były gałązki świerkowe. Zdecydowanie lepiej się mają niż te trzymane z domu, które zazwyczaj na przedwiośniu mi padały - bo to łatwo o przelanie lub szkodnika jak się trzyma w doniczce. Mało tego ukorzeniona w ubiegłe lato hortensja Strong Anabelle już w tym roku zakwitła mi kilkoma kwiatami.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Ewencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sie 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Sadzonki pójdą do ziemi w najbliższych dniach.
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witam to są moje sadzonki hortensji bukietowej posadzone pod koniec lipca. Chyba coś się z nimi zaczyna dziać nie wiem tylko co dalej z nimi działać. Na razie trzymam je pod folią.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Agnieszka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”