Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Oczywiście, to akurat żadna nowość. Wystarczy powtykać do ziemi, utrzymywać stale wilgotne podłoże i tyle. Ważne aby wybrać miejsce zacienione, w pełnym słońcu się nie uda.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

W 2014 roku wcześnie bo już w połowie grudnia w ramach eksperymentu pozyskałem patyki hortensji z dwoma,trzema oczkami do ukorzeniania w wodzie.Najpierw pojawiły się oczywiście listki.

Obrazek

Czas oczekiwania na korzonki jest długi,ale pierwsze pojawiły się 16 stycznia.Dalsza uprawa już nie sprawiła mi kłopotów.
Tak obecnie jesienią wygląda przykładowa sadzonka z późniejszego ukorzeniania rosnąca już w docelowym miejscu.

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Nigdy nie ukorzeniałam ogrodówek z takich badylków tylko z bocznych zielnych pobranych od czerwca do sierpnia z piętką, warto spróbować Twojego sposobu skoro jak widać wychodzi mimo pobranych w grudniu czyli jak roślina uśpiona.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Podobnie jak Kasia ogrodówek nigdy w wodzie nie ukorzeniałam, gdzie czas ukorzeniania wydaje ci się długi. ;:oj . Ukorzeniałam natomiast badylki bukietowych...dwa miesiące. To dopiero długo. ;:173
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Bukietowe z badylków długo się ukorzeniają to prawda, natomiast ogrodowe ukorzeniam w wodzie chodziło mi o to, że z zielnych -rekordzistki puszczają korzonki w tydzień ale to zależy od różnych czynników - niepowodzenia też się zdarzają choć nie tak często.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

A wszystko to wzięło się dziewczyny z nadmiaru wolnego czasu w tym okresie. ;:108 Grudzień był wtedy ciepły i nabrzmiałe pączki dosyć szybko wypuściły listki.Zobaczymy czy zakwitną jak już nabiorą masy.Fakt,czekanie będzie coś z tego czy nie jest najgorsze,ale jak już pojawiły się pierwsze korzonki,mówię mam was.Begonie z nasion to dopiero mozolna pielęgnacja i oczekiwanie.Z perspektywy czasu hortensje w ten sposób wyhodowane to wydaje mi się teraz pikuś.Pan pikuś. ;:306
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Mnie również udało się kilka krzaczków hortensji pozyskać z "patyczka". Mimo, że nieduże ładnie kwitły.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Z nasion nie próbowałam, to dopiero wyzwanie!
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Witajcie :wit

Pozwólcie, że odświeżę wątek. W zeszłym roku posadziłam swoje pierwsze hortensje, dwie odmiany bukietowe. W weekend zrobiłam wiosenne cięcie a z pozyskanych patyczków próbuje zrobić sadzonki.
Obecnie mam 20 szt zanurzonych w wodzie. I teraz pytanie, czy mam podmieniać wodę w kureczkach? Nigdzie nie moge znaleźć odp. :wink:
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Moje patyczki hortensji bukietowej także moczą się w wodzie. ;:oj . Wodę wymieniam jak robi się mętna. ;:108
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Zuza a wymieniasz 100% wody czy np. 2/3?
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Dodaj węgla drzewnego jeśli masz, najlepiej taki starty miałki. Jak Ci woda mimo tego zrobi się metna, brzydko pachnąca to wymień całkowicie a kubeczek obmyj, wyparz.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Moje patyki siedzą w doniczkach na dworze. W wodzie mi nie wychodziło. W domu w doniczkach puszczały tylko listki i padały. Wsadzone patyki, podczas cięcia, pod roślinę mateczną - ukorzeniły się. Trzeba tylko pilnować by miały mokro. Mówię o bukietowych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

O wiele szybciej i bezproblemowo niż z patyczków ukorzeniają mi się sadzonki wierzchołkowe robione w czerwcu.Sadzę po dwie, trzy do doniczki i szybko mam ładny kształtny krzew, a z patyka wychodzi taki wysoki i chudy, trudniej go wyprowadzić ładnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”