Winobluszcz (Parthenocissus) dyskusje różne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Trójklapowy kiedyś wpadłem na pomysł, żeby go rozmnożyć bez szczepienia.Przyjął się ,ale efekty mizerne potem. dlatego też się go szczepi.
I nawet szczepiony potrafi bardzo ucierpieć.U mnie sąsiad takiego miał na ścianie /ale błędem było posadzenie go na północnej ścianie.Rósł kilka lat, piękny był zakrył mu cała ścianę budynku gospodarczego.Ogromny był.Tak był, dzisiaj nie ma po nim już śladu.
Nie sadzi się pnączy które w różnym stopniu rosną, bo jeden potrafi drugiego zagłuszyć.Nierówna konkurencja, chyba, że ktoś chce się bawić w jakieś ograniczniki , kratki ,sznurki etc :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

:wit
Mam dylemat odnośnie wyboru winobluszczu na obsadzenie ściany zachodniej domu, osiem metrów długa, zimą wiatry od południa i południowego-zachodu. Który wybrać, trójklapowy czy pięciolistny, jakie odległości pomiędzy sadzonkami? I prośba, może ktoś wytłumaczyć, co z tymi szczepionymi trójklapowymi, różne informacje w necie, czy mają być szczepione, czy nie....
bardzo proszę o radę
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Trójklapowy jest szczepiony na korzonku pięciolistkowego.Bardziej widowiskowy jest jest trójklapowy, bardziej i szybciej rośnie pięciolistkowy.
Jak sadzić ? Jak najgęsciej nawet, szybciej zakryje ścianę.Można dać nawet 4-5 sadzonek na metr.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

dzięki za odpowiedź, ja się skłaniam do zakupu trójklapowego, ale gęsto te nasadzenia - myślałam, że się co jakiś metr sadzi :roll: , nic tylko brać się do roboty ;:108
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

A trójklapowy to rzadziej, dwie sadzonki na metr dla szybszego efektu albo co metr .
Pięciolistkowy sadzi się gęściej / bo i liście dużo mniejsze i tańszy :lol:
Ale pamiętaj, że trójklapowy może przemarznąć. U mnie miał tak sąsiad , obrósł mu cały budynek gospodarczy a potem podmarzł , a w następnym roku się zebrał miał od północy i zachodu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

:roll:
i jest zagwózdka - strasznie u mnie wieje, ścianę zachodnią chcemy trochę osłonić winobluszczem przed działaniem wiatru, deszczu słońca itp., wiatry głównie z południa i zachodu, a zimą to dają dopiero popalić....sprawa do dalszego przemyślenia :?
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Witam ponownie!
zdecydowaliśmy się jednak na pięciolistkowego, czy można poszykować sobie samemu sadzonki? Mam w pracy cały płot obrośnięty pięciolistkowym, czy wystarczy poucinać pędy i ukorzenić?
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Dziękuję za lekturę!
rozumiem, że jak teraz poobcinam pędy ma dł. 20-30 cm, dam do ukorzeniacza dla pewności a potem do doniczek, przypilnuje wilgotności ziemi, to jest szansa na posadzenie sadzonek na jesieni?
Mąż ma zamiar zrobić dla pięciolistkowego rusztowanie przy ścianie, mamy elewację drewnianą, a ja się zastanawiam czy winobluszcz nie pójdzie po samej ścianie....
Czy sadzenie co 25 cm, będzie ok? ściana 8 m - wyjdzie jakieś 32 sadzonki...
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Ważne aby wilgotność dobrze utrzymywać.Z racji utrzymania wody można część liści poobrywać.
Co do pergoli ,krat u mnie ma stalową i się wokół niej okręca , a na słupie drewnianym sam wlazł za pomocą wąsów czepnych.
Czasem trzeba jemu trochę pomóc sznurkiem czy gwoździk wbić .
Co do ilości sadzonek jak zrobisz sporo można dać gęściej.Ja ciąć winobluszcz to dałem chyba z 8 na metr , w ciągu dwóch sezonów ładnie zadarniło i poszedł do góry :lol: a można i inaczej robić jak w razie czego, będzie przy skąpo nasadzone - zdrewniały już pęd zginasz ku ziemi , kładziesz i przysypujesz ziemią.Puści korzenie i rośnie nowa roślina.Zostawiasz lub przekopujesz w inne miejsce :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

w takim razie idę naciąć pędów :wink:
dzięki za podpowiedzi!
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

Z początku po posadzeniu on wolno rośnie, także nie zdziw się, że kacępieje , potem jak jest starszy jest czasem nie do opanowania.Ja mordowałem się chyba ze 2 albo trzy lata.Dobra ziemia i nawozy najlepiej szybko działające .
Jeżeli chcesz żeby sie ładnie przebarwiał to rosnąć musi z lichej piaszczystej ziemi.Wtedy jest rubinowo-czerwony a tak to pomarańczowy lub mróz ścina zielone liście.
I jeszcze jedna uwaga na pergolach stalowych jak mały i od południa potrafi go przypalić i wtedy potrzebuje bardzo dużo wody / jednocześnie ochładzałem pręt stalowy wodą i leje pod niego.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Winobluszcz Parthenocissus

Post »

U mnie z ziemią za dobrze to mieć nie będzie, ziemia ciężka, glina, ił i kamienie, muszę ją trochę "rozluźniać" przed sadzeniem roślin, a drabinkę będzie miał drewnianą :wink:
pozdrawiam
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”