Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza uderzona przez piorun - co z nią zrobić?

Post »

:roll: pomysł może i nie najlepszy , ale pierwszy jaki mi przyszedł do głowy. to załatanie dziury.

Ja wysmarowałem tak pękającą czereśnie - mieszanina gipsu , cekolu c-45 , miedzianu i farby emulsyjnej dla rozrzedzenia .
Stwardniało toto .Na razie nic się nie dzieje .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Pigula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 sty 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza uderzona przez piorun - co z nią zrobić?

Post »

No tak, owinąć nie owinąłem, gdyż trzy lata temu bardzo niewiele kory odpadło po uderzenie pioruna a rysa wewnątrz drzewa była kilkumilimetrowa. Wcześniej doświadczenia z piorunami uderzającymi w drzewo nie miałem, gdyż sprawa dosyć rzadka. :)
Robert, jak rozumiem odnosisz się do wypełnienia rys po piorunie wewnątrz struktury drzewa a nie całego ubytku kory? Ubytek kory ma z metr wysokości i ok. 1/3 obwodu drzewa. Gra warta świeczki? Martwię się, że drzewo ma osłabioną strukturę, a jest przechylone nieco na altane i gdy przyjdą silne wiatry to będę miał kolejnego niefarta i drzewo przewali się na altankę.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza uderzona przez piorun - co z nią zrobić?

Post »

Zalepianie dziur w drzewie piankami, cementami to nie jest rozwiązanie. Mówi ktoś że nic się nie dzieje. A zaglądał pod Tą plombę ? Idealne miejsce dla grzybów (cementy mają inną przepuszczalność ciepła, szybciej się wyziębiają więc i punkt rosy się tworzy) oraz całego mnóstwa owadów.
Drzewo należało zabezpieczyć tak jak drzewka podczas szczepień, czyli osłonić i pozwolić się samemu zabliźnić.

Kiedyś kładło się takie betonowe plomby, dziś niektórzy próbują zapiankować - a efekt dla drzewa taki sam jak pozostawienie otwartego. W miastach często zakłada się obecnie gęstą siatkę - ale to przeciw śmieciarzom i podpalaczom (niedopałki papierosów niejedno próchno puściły z dymem).
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Brzoza uderzona przez piorun - co z nią zrobić?

Post »

No to okazuje się, że ja w dawnych czasach niewiele wiedząc, na wyczucie, zrobiłam dobrze, owijając starymi kocami moją pęknietą jabłonkę, która owocuje do dziś. Trudno obecnie dopatrzyc się nawet, gdzie to bylo. Oczywiście moje postępowanie skrytykował mój M , że to nieelegancko wygląda.
Waleria
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza uderzona przez piorun - co z nią zrobić?

Post »

Pianka montażowa jest toksyczna, a dodatkowo rozpycha ścianki pod wpływem ciśnienia, sam beton też wiadoma sprawa, odpada, itp a mieszanina farby , cekolu ze środkami grzybobójczymi jest według mnie czymś innym .
Dla mnie osobiście jest różnica i taka masa jest chociażby na czereśni u mnie z dużymi ubytkami spowodowanymi przez mróz.Pozwoliwszy jej umrzeć nie miał bym już ani jednej czereśni, ta pozostała mi ostatnia.A tak już parę lat temu ze mną jest i co roku owocuje normalnie.

Jeżeli stwierdzisz Pigula , że zagraża altanie wiadoma sprawa, jeżeli nie jest tak źle, zawsze można spróbować, wybór oczywiście należy do Ciebie.

Nikogo do niczego nie namawiam.Sam stosuje i jestem zadowolony z efektów.
Dodatkowo samą farbą emulsyjną z Topsinem czy Miedzianem bardzo dobrze się chroni drzewka owocowe /lepiej niż wapno do malowania/ i rany po cięciu .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Brzoza szczepiona

Post »

Potrzebuję porady w sprawie brzozy pozytecznej Long Trunk szczepionej na pniu. Dostałam ja w pojemniku i ma być posadzona na tarasie i tam na razie stoi w donicy takiej produkcyjnej. Pytanie kiedy najlepiej to zrobić? Czy teraz jeszcze, czy dać jej spokój, zadołować na balkonie w większej donicy i posadzić na wiosnę?
Proszę o podwpowiedzi :?
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
pojmowacz20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 lis 2016, o 03:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza szczepiona

Post »

Dużo bezpieczniej będzie zrobić to po okresie zimowym, w donicy nic jej się nie stanie.
ciembor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brzoza w donicy

Post »

Dzień dobry. Mieszkam w centrum miasta w kamienicy. Niestety nie ma ani skrawka miejsca, gdzie można posadzić coś zielonego, dlatego chciałem wyjść z inicjatywą, żeby posadzić drzewo w donicy na podwórku. Wstępnie myślę o brzozie brodawkowatej... i oto moje pytania.

1. Jak wysoko może wyrosnąć brzoza w donicy?
2. Czy liście brzozy będą zatykać dziękuję kanalizacyjne, czy są wystarczająco małe?
3. Jak duża powinna być donica i jaką kupić, żeby była praktyczna, wytrzymała i jednocześnie dość klasyczna (drewno + styropian, czy lepiej coś sztucznego?)
4. Jakie czynności trzeba podejmować, żeby utrzymać takie drzewo?
5. Na jaką kwotę powinienem się przygotować, żeby posadzić takie drzewo?
ciembor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Post »

Halo, czy jest tu jakiś specjalista? Głównie interesuje mnie odpowiedź na pytanie dotyczące rozmiaru donicy i wysokości.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Post »

Brzoza to duże, szybko rosnące drzewo. Im większa donica, tym urośnie szybciej i w efekcie większe. Czasem widzę, jak rośnie na starym murze czy w rynnie, ale w doniucy nie widziałem. Najmniejszy pojemnik to będzie wielkości talerza i może wtedy uda Ci się wyhodować bonsai :wink:
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Aga72
100p
100p
Posty: 180
Od: 18 lip 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Post »

Na sąsiedniej działce rośnie brzoza porośnięta jemiołą. Czy jeśli posadzę na swojej posesji młode brzózki to i one zostaną zainfekowane tym pasożytem? Czy jest jakas metoda żeby uchronić drzewka przed jemiołą?

Jeśli moje pytanie zadałam w nie właściwym wątku to przepraszam.
ciembor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 sty 2016, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Post »

A czy jeśli posadzę brzozę, która "domyślnie" rośnie do kilkunastu metrów w nie za dużej donicy, to dorośnie do kilku metrów i potem będzie się "dobrze czuła" tylko nie rosła dalej?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brzoza zwisła,brodawkowata (Betula pendula)

Post »

Zapewnienie sztucznych warunków zawsze wymaga starań, kombinowania kiedy przesadzić, czym nawieźć, ile podlać jak ciąć.... Ty byś się dobrze czuł zamknięty? Raczej pewne, że ona tez będzie nieszczęśliwa. Tym bardziej przy opiekunie z taką ;:14 wiedzą!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”