Tawuła - jaką odmianę wybrać?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Od płotu 1m w rzędzie co 50-100 cm jeżeli ma to być swobodny szpaler.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

na pewno swobodny szpaler, tylko co oznacza taka duża tolerancja odległości pomiędzy nimi: 50-100cm?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Możnaby napisać nawet do 150 cm ,bo i tak się "zejdą",ale to kwestia zagęszczenia żywopłotu i czasu kiedy się to osiągnie. Jeśli ma być nieformowany to odległość co 100cm wystarczy. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dziękuję za podpowiedzi. Czy ma ktoś może taką kombinację na przemian vanHoutta i szarą 'Grefsheim. może jakieś zdjęcia. czy to ładna kombinacja?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie mam,ale widziałam. Jest śliczna wiosną. Obie tawuły nieco mijają się( a częściowo nakladają) w kwitnieniu i to przedłuża kwitnienie.Ale... Taki żywopłot nie kwitnie już przez resztę sezonu.

Może pokusiłbyś sie o żywopłot mieszany? Zacznijmy od tego ile metrów masz do obsadzenia?
Jeśli wystarczająco dużo proponowałabym do kompozycji dodatkowo krzewuszkę 'Bristol Ruby'. Jest to odmiana dorastająca do 2,5m i kwitnąca od czerwca do października niemal cały czas z krótką przerwą. W przeciwieństwie do innych krzewuszek kwitnienie jesienne potrafi być bardzo obfite.

Jeśli masz jeeeszcze więcej miejsca można dołożyć coś dodatkowego ,ale o tym ewentualnie później :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

mam 28,00mb do posadzenia w słonecznym miejscu?.
byłbym wdzięczny za cenne rady: czy te tawuły i krzewuszkę mam sadzić co 1 krzaczek np. van Hout, szara, krzewuszka ...
czy co kilka? (może ewentualnie jeszcze coś ładnego)
czy można coś np posadzić przed nimi niższego czy już to bez sensu?

mam jeszcze ok.28mb ogrodzenia w większym półcieniu (tzn. słońca tam jest ok. 2-3 godzin) - może tu jakaś porada?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Lepiej sadzić taskony większymi grupami (alleopatia, wymagania, dynamika wzrostu).

Tawuła i krzewusza to dzieci słońca.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A w półcieniu mahonia, jaśminowiec (znosi braki słońca), kalina, pęcherznica złota, lilak (znosi braki słońca), może cis?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Proszę o pomoc :oops:
Dużo jest napisane o żywoplotach, ale im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości.
Chciałbym oddzielić część ogródka "zieloną bramą", żeby ograniczyć widoczność wgląb i oddzielić części o odmiennym charakterze. Brama mialaby byc na początku pergoli (od strony robiącego zdjęcie). Pergola ma 2,4 m wysokości i 3 m szerokości, w środku wystarczyłaby "furtka" o szerokości ok. 1 m.
Obrazek
Początkowo myslałem o buku zwykłym i purpurowym, jednak czytam, że zbyt wolno rośnie.
Kolejnym pomyslem była pęcherznica kalinolistna "Diabolo" i "Luteus" - z każdej strony furtki po 1 krzaczku czerwonym i 1 zielonym, prowadzone tak, żeby się połączyły górą tworząc sklepienie nad furtką.
I tu pojawiają się moje wątpliwości. Pęcherznica ponoć dorasta do 3 metrów, ale nie wiem, czy na te 3 metry skladają się jej długie pędy, czy pnie. Patrząc na pokrój pęcherznicy, to o jej uroku stanowią właśnie te pędy opadające ku ziemi. Formowanie pozbawiłoby ją tego, i nie wiem, czy dorosłaby do wymaganej wysokości :?:
Może ew. lilaki? Ale czy dadzą się uformować na "bramę".
Żywotniki raczej odpadają, już za dużo ich mam na działce. Ligustr też w ostateczności.
Jestem przed zakupem tych nieszczęsnych 4 sadzonek i dopadają mnie coraz większe wątpliwości. Czy ktoś umiałby je troszkę rozwiać?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Koniecznie złotokap!!! Daje się naginać, chociaż nie lubi cięcia, po jakimś czasie można stworzyć coś w rodzaju tunelu, pięknie kwitnie, jest boski :)

Albo lepiej róże pnące! Wejdź do sekcji o różach, podpatrzysz wysokość, kolor kwiatów, porę kwitnienia itp. szczegóły. Albo zapytaj tam o najlepszą odmianę, dziewczyny ci na pewno doradzą.

A może jakieś pnącza? Może chmiel? Albo clematisy? To chyba niekoniecznie musi być krzew? A może winorośl? Wyobraź sobie taki zielony cienisty tunel, a z góry wiszą kiście winogron :) Mniam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ole!
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sie 2008, o 16:45
Lokalizacja: Kraków

Na ,,bramę"

Post »

To ja do furtki polecę jeszcze jaśminowce i żylistki. Dobry byłby też Grab, gdyż świetnie się nadaje do formowania.
Równie ciekawie mogłyby wyglądać Derenie jadalne, które są niewysokimi drzewkami kwitnącymi w lutym i marcu na żółto, pod spodem mógłbyś sobie dwa krzaczki forsycji posadzić- dla żółtego towarzystwa.

Dobrze poradzi sobie też Lipa, jeśli ją odpowiednio ciąć wygląda rewelacyjnie no i szybciej urośnie.(można ją ciąć radykalnie) no i potrzebne byłoby tylko po jednym drzewku z każdej strony. Polecam, sprawdzone w wielu barokowych ogrodach :)

Tak naprawdę żywopłot da się zrobić prawie ze wszystkiego.

W załączniku żywopłot z lipy...
Gdy nie ma gdzie zawrócić, trzeba iść naprzód.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Nalewko, złotokap już tam rośnie, ta pergola powstała specjalnie pod złotokap :lol: Tylko, że on rośnie na środku, a w przyszłości będzie się zwieszał z góry (mam nadzieję). Najpierw chciałem z każdej strony zlotokap, potem jednak pomyślałem, czemu nie przesadzić na jedną ze stron glicynii? Czy nie będzie to zbytni misz-masz :?: Jak sądzisz? O "furtce" myślałem jednak z przodu, aby zawęzić wejście. I dlatego odrzuciłem pnącza, bo one poszłyby po drutach. Róże jednak są warte rozważenia, zwłaszcza pachnące :lol: Dziękuję :idea:

Ole!, Mam w ogródku jaśminowiec wonny, na zdjęciu widać chyba nawet obydwa. Ten większy (na pierwszym planie w kępie trawy) jest jednak strzelisty, nie zrobiłbym z niego furtki, dlatego też odrzuciłem ten pomysł. W tamtym roku, kiedy go przyciąłem, to kwitł na starych gałęziach, a nowe wypuścił w górę. Wyglądało to trochę nieciekawie, bo jedynie w środku krzewu były kwiaty :cry:
Derenia jadalnego będę w tym roku przesadzał na inne miejsce, więc jeszcze pomyślę o tym, chociaż pierwotnie planowałem go jako solitera. Grab troszkę zbyt wolno rośnie, ale o lipie nie pomyślałem :lol:
Poszukam zdjęć "lipnego" żywopłotu i żylistka. Dzięki :idea:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Znalazłem na innym forum ogrodniczym, że KaRo ma u siebie pęcherznice prowadzone na żywopłot. Wygląda to ciekawie, jednak nie rozwiewa moich wątpliwości co do wysokości takiego żywopłotu :cry:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”