Drzewo dające cień ...

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Drzewo dające cień ...

Post »

W moim ogrodzie nie ma za dużo cienia, ławka jest w nim dopiero około godziny 16.30.
Chciałbym posadzić jakieś drzewo liściaste, które dawało by cień :)
Najlepiej, aby to drzewo szło formować np. na kulę gdy urośnie np. do 2,5 m, zachowując tą wysokość już na stałe !
Jakie drzewo polecacie?
Napiszcie jak długo będzie ono rosło do tej wysykości.
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo ładnie formują się graby i lipy, a po cięciu szybciej rosną. Oba drzewa są łatwe w uprawie, tanie i dostępne. Dodatkowo lipa pięknie kwitnie, a kwiaty pachną wspaniale. Najszybciej rosną topole, odmiana o nazwie "miotlasta" nadaje się do formowania. No i jeszcze brzoza, są różne odmiany, a tej najpospolitszej cięcie absolutnie nie szkodzi, rośnie wszędzie i jest niewybredna.
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

hmmm... wg mnie odpowiednie do tego są bukszpan cis lub ligustr z tym ze cis jest iglastym, wiesz nie jest tak ze się uformuje w kulę i będzie tak już do końca, cięcie jest pobudzaniem rośliny do wzrostu i tak trzeba będzie wykonywać cięcia formujące w których będzie się wycinać te nowe pędy wyrastające spoza figury... w sumie tak bukszpan wolno rośnie więc zanim osiągnie 2,5m minie dużo lat... polecam ligustra :)...dlaczego akurat formowane... pięknu jest chociażby tulipanowiec którego kwiat jest na Twoim zdjęciu :) no i może surmia no ale ich się nie formuje ewentualnie poprowadzić ładnie można :) no ale wybór należy do Ciebie. a z iglastych polecam jeszcze Żywotnik zachodni 'Globosa'- sam ma pokrój kulisty więc w ogóle nie trzeba formować osiąga ok 1,5m wysokości, Żywotnik zachodni 'Hoveyi ma jajowaty pokrój i osiąga ok 2m wysokości
pozdrawiam
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Frida pisze:Bardzo ładnie formują się graby i lipy, a po cięciu szybciej rosną.
Są to olbrzymie drzewa ... czy da się je utrzymać w wysokości 2,5 m ?????
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Frida pisze: Dodatkowo lipa pięknie kwitnie, a kwiaty pachną wspaniale.
A szczególnie piękne są roje os siadające na tych kwiatach :D
Pozdrawiam
Michał
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Miszka, raczej pszczoły, bardzo lubię ich "muzyczkę" przy pracy właśnie na lipie. Paweł, czy ten ogród raczej ozdobny ( przy domu)? Może dużą pergolę z pnączem a pod nią ławkę, stoliczek i "pyfko"?
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

gienia1230 pisze:Paweł, czy ten ogród raczej ozdobny ( przy domu)? Może dużą pergolę z pnączem a pod nią ławkę, stoliczek i "pyfko"?
Raczej tak.
Pergola to bardzo dobry pomysł.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

pegrola a na niej winobluszcz (jeśli ma być zielono - szybko rośnie) lub rdestówkę czy też róże lub powojniki jeśli chcemy kwiaty

natomiast z drzew wybór mamy ogromny - zimozielone lub zrzucające liście - z tańszych opcji - nasze rodzime np. lipa (osobiście mam wielopniowe drzewko/krzew wysokości 3m - dobrze się tnie, pokrój ma w kształcie odwróconego jaja) buk czy grab, albo z czegoś bardziej egzotycznego - może jakiś japoński klon?
wybór ogromny, polecam poszperać w katalogach szkółkarskich :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Do następnego sezonu na pewno coś wymyślisz a na dzisiejsze ostre słońce to tylko duży parasol.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

W podobnym celu posadziłem sobie katalpę, ale nie wiem, czy uda się potem kula, czy nie przerośnie, czy nie wymarznie, jak długo to potrwa... Nic nie wiem, oprocz tego, że się przyjęła :lol:
A posadziłem ją dlatego, że na jakimś zdjęciu widziałem uformowaną w śliczną kulę na pniu. I ma ładne liście, i ma ładne kwiaty...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

bishop 71 - to może być catalpa biginioides w odmianie "nana" , jest to odmiana szczepiona pozdrawiam

catalpa bignonioides nana
Obrazek Obrazek
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

A nieszczepione katalpy nie maja takiego pokroju? No to się wrobilem :lol: Tak to jest, jak ktoś jest roślinnym analfabetą...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

bishop71 pisze:A nieszczepione katalpy nie maja takiego pokroju? No to się wrobilem :lol: Tak to jest, jak ktoś jest roślinnym analfabetą...
Katalpy w ogóle rosną szeroko więc sie na parasol nadają :D

Są też małe drzewka, które naturalnie kształtują sie kuliście, z tym ,że niektóre są trochę wyższe niż 2,5 m. Myślę jednak ,ze warto sie zastanowić ,choć nie rosną bardzo szybko:

Robinia biała 'Umbraculifera'
Klon pospolity 'Globosum'
Klon jesionolistny 'Flamingo'
Głóg pośredni Poul's Scarlet'

Lub tworzące cudowny szeroki parasol

Brzoza 'Youngii'
Wiąz 'Camperdownii' i in.

wszystkie w/w najczęściej są szczepione na wysokim pniu, więc ławeczke można od razu postawić (
:lol: ) - pozostaje kwestia wzrostu koronki :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”