Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Na chorobach grzybowych totalnie się nie znam :roll:
Mi rozsadziło korę przy ziemi na dość pospolitym fioletowym hibiskusie. Przyczyną było za dnia intensywne słońce rozpuszczający czapę śniegu przez co kora była mokra do wysokości ok 20 cm i nagrzana. W nocy gwałtowny spadek do sporego minusa. Kora wyglądała jak rozłupana i tylko białe drewno było widać. Cięłam poniżej i zabezpieczyłam farbą akrylową. Po pewnym czasie wypuścił malutką chudą gałązkę. Przeżyło. Następne zimy owijałam kartonem aby nie nagrzewało kory. Potem sprawdziła się trzmielina która osłania korę z dołu.

Jeśli chodzi, czy wyrzucić to bym się zastanowiła czy da się jeszcze uratować. Czy gałązki powyżej żyją i wycinać to co martwe i spryskać jakimś preparatem do takiego grzyba. Czy lepiej wyciąć i zasmarować i czekać aż odbije.

anita-maria patrząc na zdjęcia to widać że, ma jeszcze zdrowe gałązki. Może warto wyciąć te co nie wypuszczają listki a rany zamalować i zrobić oprysk.


Znalazłam przypadkiem poruszany powyżej problem na naszym forum http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9#p5798989
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

No niestety chyba nie da się nic uratować. Bo jeżeli to jest ten grzyb o którym piszecie, to musiałabym wyciąć wszystko przy ziemi. Ale.ciekawe jest to, że one wszystkie odbijają od ziemi i na czubkach nawet tych porażonych gałęziach.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

janek45 pisze:Chciałbym spytać czy wasze ketmie się budzą?
Bo ja dziś na moim choć był mały jesienią zauważyłem przy ziemi zielone oczka.
Jesienią wyglądał tak:
Obrazek
Zwykłe Ketmie siedzą cicho.

Czy masz może zdjęcie tej swojej ketmii jak kwitnie? - w moim ogrodniczym ją widziałam, ale jeszcze zastanawiam się nad nią, bo liście ma super, ale ponoć nie rozwija kwiatków i to mnie wczoraj powstrzymało od zakupu. W necie oglądałam zdjęcia, ale jednak wolę obejrzeć zdjęcie zrobione bez "podkręcania" (wiesz co mam na myśli).
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Powoli wszystkie zaczynają się budzić .....ale trudno jest powiedzieć ile i które bardziej obmarzły w tym roku.
Zauważyłem , że jeśli jest jesienią powolne obniżenie temperatury to roślinki lepiej sobie radzą z przezimowaniem , jeśli nastąpi to gwałtowniej to pomimo okrycia większa cześć rośliny przemarza. Gdy jest również większy mróz to roślinki później się budzą , ale mają ładniejsze kwiaty.
W tym roku też ładnie przezimowały sadzonki z nasionek ;:63 były w butelkach, a śniegu było tyle, że wystawały tylko korki.
Pozdrawiam Paweł
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

A jednak kupiłam tą ketmię "Purpureus Variegatus" i jeszcze "Pink Flirt" - teraz mam cztery, dwie moje starsze już puszczają listki. A tą, która była zaatakowana przez guzełka cynobrowego - wyrzuciłam - zaatakowany był pień (kupiłam ją prawie dwa lata temu na Święcie Kwiatów w mojej miejscowości - już na takich straganach nie będę kupowała, bo nawet zakupione cebulki tulipanów i hiacyntów nie są zgodne - a zakupione w Aldim i Lidlu - jak najbardziej) a nie znałam się na chorobach - kupiłam za względu na kolor kwiatka - bo akurat kwitła i być może, że była już wtedy zaatakowana - a ja z niewiedzy niestety jej nie uratowałam - ubiegłego lata późno się obudziła, kiepsko kwitła i na dodatek dopiero pod koniec września - nie ukrywam, że szkoda mi jej, bo kwiaty miała naprawdę śliczne - niestety w ogrodniczym nie mieli tej odmiany i zadowoliłam się tymi dwiema wyżej wspomnianymi.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

A moja zimowana w ogrodzie Salima nadal nic. Ja tylko mam cichą nadzieję, że odbije od korzenia.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Czy komuś udała się uprawa Ketmi z nasion? Jak długo wschodzi?
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Mnie się udało, ale było to tak dawno, że kompletnie nie pamiętam ile wschodziły... Wysiałam wtedy po prostu na rabatę i wyrosły.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Z nasion wyrosła na następny rok. Po przesadzeniu i nawożeniu pierwszy kwiat 3lata później. Powtórzyła cechy nasieniodawcy. :wink:
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Jak tam Wasze ketmie? Moje zaczęły dzisiaj swój pokaz ;:138

Obrazek

Obrazek

Mszyce mi zaczęły atakować te kwiaty ;:134

Obrazek

Tak mi się spodobały ketmie, że sprawiłam sobie jeszcze jedną roślinę, ale tym razem na pniu ;:224

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

No to rozpoczęłaś sezon z kwitnącymi hibiskusami ;:138 U mnie jeszcze wszystkie w pąkach :D Wydaje mi się że pierwszy też zakwitnie fioletowy jak u Ciebie :D
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Mój zeszłoroczny skradziony odszczepek też zakwitł ;:138 a wczoraj jeszcze w pąku był
Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

U mnie tylko jeden na razie i to nie tak jakbym sobie tego życzyła, z zimna trochę mu żółkną pąki, no i rozwija po 2-3 kwiaty a następne jak już poprzednie przekwitają więc nie ma spektakularnego efektu.

Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”