Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Początki hodowli lasu i czy te nasiona drzew wykiełkują

Post »

Powiem tak całe to przedsięwezicie traktuję raczej jako hobby a nie cel zarobkowy i o konkurenci bardzo dobrze wiem. Zająłem się hodowlą z powodu że bardzo lubię ogrodnictwo a szczególnie drzewa. Mam zamiar je posadzić na swojej bardzo dużej działce a resztę odsprzedać zaprzyjaźnionemu agrocentrum. Na pewno nie będę zakładał z tego większego biznesu


W tej chwili czekam na kiełkowanie większości drzew a 2 tyg. temu dostałem angielskie kasztany jadalne, platany klonolistne i wiązowce zachodnie podobno już po stratyfikacji na razie leżą w skrzynkach z torfem i są codziennie spryskiwane wodą


Jak zakiełkują na pewno zdjęciapojawią się pod wątkiem zachęcam także wszystkich do jego rozwijania :D ;:7


a moim terenie (tam gdzie posadzę drzewa ) wszystkie z powyższych "inwazyjnych" gatunków występują i nie robią aż takich szkud. tamtejszy ekosystem jest bardzo zróżnicowany i raczej żaden gatunek nie przeważa (żyją ze sobą w zgodzie). Nie plenią się jedyne co zauważyłem to bardzo nie atrakcyjny wygląd Klona Jesionolistnego (Acer Neugedo) otóż większość drzew ma koślawy pień i tylko kilka bardzo długich brzydkich gałęzi albo nie mają pnia i są (krzewodrzewmi). Będąc w USA z kąt pochodzi ten gatunek nie zaobserwowałem takiego wyglądu. Co morze być nie tak ? wracając do tematu. Zdaję sobie sprawę że po nasadzeniu drzew bardziej przystosowane gatunki będą wypierać te słabsze ale będę to kontrolował. Oczywiście dla eksperymentu posadzę nadwyżkę drzew nad pobliską rzeką aby sprawdzić czy np. platan tak piękne drzewo jest sobie w stanie tam poradzić. Ale tymi (sierotami) nie będę się za bardzo interesował niech rosną same. Aha i jeszcze pragnę dodać że lista drzew inwazyjnych jest dość krótka oprócz tych roślin co Pan/pani wymienił/a groźna jest jeszcze czeremcha późna jesion pensylwański i chyba tyle ( możliwe że jeszcze Orzech włoski )
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Początki hodowli lasu i czy te nasiona drzew wykiełkują

Post »

Przykro mi to powiedzieć, ale NIE DA SIĘ kontrolować klonu jesionolistnego (notabene nazywa się on Acer negundo) - to mrzonka. Skrzydlaki są lekkie i u nas sieją się wszędzie - nawet na balkonie w doniczkach, na 4 piętrze. Rośnie niesamowicie szybko w porównaniu do naszych klonów i zagłusza co się da.
To samo dąb czerwony : wysiewa się jak chwast, przy drodze na Dąbrowę górnicząwidać całe zagajniki - moze i ładne, ale nasze rodzime dęby przy nich giną.
Zielonym do góry!!!
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początki hodowli lasu i czy te nasiona drzew wykiełkują

Post »

W imieniu polskiej przyrody błagam, zrezygnuj z klonu jesionolistnego. Są w Polsce miejsca, gdzie klon jesionolistny w ciągu kilkunastu lat z pojedynczej domieszki stał się głównym gatunkiem w młodszej warstwie lasu. Szczególnie dotyczy to gleb żyznych w tym siedlisk lasu łęgowego.
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Początki hodowli lasu i czy te nasiona drzew wykiełkują

Post »

nareszcie wykiełkowały !!!!!! po długim oczekiwaniu (2 miesięcy) nasiona platanu zachodniego ( Platanus Ocidentalis ) wykiełkowały na razie wyglądają bardzo niepozornie ale myślę że z biegiem czasu ich wygląd się zmieni. w grudniu wysiałem nową partię nasion do doniczek i postawiłem na parapecie z tym że w jednej doniczce nasion nie przykrywałem i to właśnie w tej z nasionami na wierzchu dziś rano pojawiło się kilka siewek. Mojej radości niebyło końca jednak zastanawiam się dlaczego w drugiej doniczce nie widać oznak życia nasiona były te same wilgoć w obu pojemnikach też więc nie wiem o co chodzi. moje pyt to jak mam pielęgnować takie siewki jak szybko rosną no i kiedy mogę je wystawić na zewnątrz z góry dzk za odpowiedzi ;:333
Obrazek

-- 5 mar 2017, o 19:44 --

no jak na złość żadna z siewek klonu jesionolistnego nie przeżyła to pewnie przez mrozy więc uspokajam wszystkich zaniepokojonych na wiosnę na pewno go nie wysadzę :?

-- N 05 mar 2017 20:16 --
Jak pewne większość mogła zauważyć interesuje się chodowlą drzew z nasion :D co dokładnie opisałem w moim starszym poście do którego serdecznie zapraszam

Ale o ile w tedy interesowały mnie gatunki drzew z nasionami zbieranymi jesienią o tyle teraz jestem skupiony na wiosennych zbiorach.

Tulipanowiec- byłem dzisiaj w parku ponieważ dzień był bardzo słoneczny a w powietrzu było czuć wiosnę a że bardzo ostatnio poszukuję nasion tulipanowca ( z marnym skutkiem ) to znalazłem alternatywny sposób pozyskania tej roślinki. Trochę poczytałem w Internecie o sadzonkach wegetatywnych i mając moim zdaniem wystarczający zasób wiedzy ruszyłem po odszczepki. "Próbki" pobierałem od pięknego okazu rosnącego w centrum miasta. Odciąłem sekatorem zeszłoroczny dość giętki pęd po czym owinąłem w papier i zaniosłem do domu następnie tak jak głosi Internet zdjąłem z ok 2 cm dolnej części pędu korowinę i wsadziłem do wody. jutro postanawiam kupić ukorzeniacz zamoczyć roślinkę w nim a następnie Tulipanowiec wyląduje w dużej doniczce z torfem. Niestety co do tego sposobu jak i do całego rozmnażania roślin poprzez odszczepki jestem kompletnie zielony dlatego proszę pisać co ewentualnie robię źle i nadsyłać swoje sugestie najbardziej mnie ciekawi w ile takie drzewko wypuszcza korzenie i jak je pielęgnować

Glediczia i Robinia - Obok mojego domu rośnie okazały zagajnik jeśli nie lasek składający się prawie tylko z tych gatunków. Na jesień zapomniałem zebrać ich nasion czego żałowałem ale okazało się że na wiosnę jestem w jeszcze lepszej sytuacji. Mianowicie jak mniemam nasiona są już po okresie zimna czyli analogicznie nie trzeba ich stratyfikować. A więc zebrałem strąki dokładnie wyłuskałem nasiona i oba gatunki zalałem dość ciepłą wodą ( nie wiem czy nie za gorącą ) i wysiałem do doniczek które postawiłem w pokoju. Moje pyt dotyczy tego czy tak przygotowane nasiona zakiełkują w ile zakiełkują jak pielęgnować siewki i kiedy można wystawić je na pole

Catapla- Zbierając odszczepki tulipanowca natknołem się na bardzo okazały egzemplarz Catapli chyba bigoniowej ale nie jestem pewny
a że jesienią strąki były mięsiste i za nic nie dało wydobyć się z nich nasion postanowiłem zobaczyć czy po zimnie uwolnią swoją zawartość. I miałem racje owoce wisiały nisko nad ziemią na wpół otwarte. Zebrałem kilka i włożyłem je do słoika po czym tak jak powyższe nasiona zalałem ciepłą wodą jeszcze ich nie wysiałem ale mam zamiar. Ciekawi mnie czy jeśli nie przykryje ich ziemią to szybciej wykiełkują cała reszta pyt taka jak powyżej

z góry dziękuję za odp i pozdrawiam :wit
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla drzew z nasion.

Post »

Zebrałam sporo nasion z mojego złotokapu. Nie jest to drzewo do lasu, ale piękne do parku, na aleje i do ogrodu. Miałam wysłać na AWN, ale zapomniałam o nich. Jeśli chcesz ..... Sama wyhodowałam z nasionka kupionego na allegro.Pierwszy pojedyńczy kwiat miał po 4 latach, w ubiegłym roku, czyli po 5 latach wyglądał tak


Obrazek Moja duma :D . Nie wiem, jak z kiełkowaniem, brat wysiewał jesienią, muszę go podpytać.
Co do robinii, ja ją traktuję jak uporczywy, ciężki do likwidacji chwast, na równi z osiką. Jak mi braknie już sił, to ogród i dom mi zarosną.
Viola
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Hodowla drzew z nasion.

Post »

Przechodząc dziś koło mej małej szkółki popatrzyłem w doniczki aby zorientować się co zmieniło się po zimie. Ku mojemu zaskoczeniu wszystkie gatunki dębów oraz klon cukrowy posiadają już malutkie korzonki ( albo łodygi ) zakiełkowały bardzo wcześnie i nie wiem czy uda im się przeżyć (na pewno czekają nas jeszcze przymrozki) poza tym wszystkie są posiane dość gęsto jeden na drugim a zależy mi na otrzymaniu wielu roślinek czy przenieść kiełkujące nasiona ?
Niestety u innych nasion nie widać oznak życia ale mam nadzieje że to tylko kwestia czasu możliwe że jutro w wątku pojawią się zdjęcia
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion

Post »

Moje platany mają się bardzo dobrze największe mierzą po 3 cm jednak nie przypuszczałem że zakiełkują i dlatego posadziłem je w małej doniczce uzupełnionej do połowy ziemią. Siewki morze nie są durze mają tylko liścienie ale myślę że przydało by się im trochę więcej miejsca rośnie ich 8 w takiej doniczce. Będzie niedługo mijał 4 tydzień od kiełkowania i nie wiem czy je przesadzić do ozdobnych doniczek i czy ich przez przypadek nie uszkodzę. Jeszcze chciałbym się dowiedzieć kiedy mogę go wynosić na zewnątrz
z góry dziękuję za odp ;:333
magdaag
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 kwie 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: UK

Wiśnie japońskie / bonsai - nasiona z Chin

Post »

Hej, zamówiłam trochę nasion drzewek z alliexpress za śmieszna cenę, ciekawa jestem czy coś z tego będzie. Czy ktoś już próbował wyhodować drzewko od nasionka? Pozdrawiam
Obrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Post »

Proszę o identyfikację tych siewek. Ładnie przetrwały zimę i dobrze rosną. Zastanawiam się czy być może nie jest to kalina? Poznajdywalem je w ogrodzie.
tak wyglądały rok temu:
Obrazek

Obecnie:
Obrazek

Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Post »

Magdaag, to trochę ściema. Kupisz nasiona, ale gwarancji że powtórzą cechy odmiany nie masz żadnej. Jeśli jeszcze gatunek dobrze powtarza (jak np brzoskwinia) to masz szansę. Ale jeśli wykazuje się dużą zmiennością cech to możesz dostać coś zupełnie inaczej wyglądającego. Swoją drogą to bonsai jest sposobem powadzenia, a nie odmianą. Jak nie będziesz formować to urosną duże. Czyli kolejna ściema ;-)
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Post »

To kalina koralowa.
Awatar użytkownika
BronekTrzmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 kwie 2022, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pozyskiwanie nasion drzew i wysiewy

Post »

Hej!

Interesuje mnie pozyskanie nasion drzew, których nie ma w sklepach online, np. topoli, brzóz, olch, wiazow. Wiem, że można po prostu zebrać spod drzew, ale nie wiem kiedy i jak. Np.jak mamy ten puch topoli, to czy go zbierać od razu, czy będą tam jeszcze nasiona, czy trzeba z drzew. Albo jak mamy olsze, to jak z szyszek zebrać nasiona, kiedy i czy szyszki z ziemi brać czy drzew. Będę wdzięczny, jak ktoś mi pomoże.

Bronek Trzmiel
BronekTrzmiel
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Post »

Zajrzyj do encyklopedii lasów polskich https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... p?id=start . Są tam opisane gatunki drzew i krzewów występujące w Polsce, w tym jest podana informacja, kiedy nasiona dojrzewają, jaką mają żywotność i w jaki sposób należy je wysiewać, np. topola https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... la-populus i https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... topola-bia ła
olsza https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... na-nasiona
lipa drobnolistna https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl ... na-nasiona
Ogólnie to jest tak, że każdy gatunek drzewa ma inny termin dojrzewania nasion. U wspomnianej wyżej topoli będzie to maj, u lipy wrzesień, u olszy nawet październik. Niektóre nasiona bardzo szybko tracą żywotność i należy je wysiewać zaraz po zbiorze, inne można przechowywać przez rok albo dłużej, jeszcze inne wymagają zimnej stratyfikacji.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”