Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

Witam.

Mam pytanie odnosnie przycinania tuji brabant. Czy w pierwszym roku od posadzenia tuji nalezy je przycinac czy raczej jest to niewskazane? A jezli tak to jak to robic fachowo? Tuje posadzilem w sierpniu 2014 roku. Czy nie sa za mlode zeby je przycinac? A moze trzeba od samego poczatku je ciac? Ogolnie chcialbym zeby uformowal sie z tych tuji zywoplot. Wysokosc okolo 2 metry powinna wystarczyc, no i zeby nie bylo miedzy drzewkami szczelin. Czyli ma byc wysoki oraz na szerokosc tez rozrozniety. Czy ktos mi moze powiedziec jak to przycinac? I w ogole co przycinac? Cy te zielone listki czy cale galezie? Jak to wygada? Tak zeby nie uszkodzic krzeczkow.

Jezeli w ogole mozna juz przycinac to moze napisze w punktach nurtujace mnie pytania zwiazane z tym tematem. Bardzo niechcialbym zaszkodzic i zniszcyc roslin a sasiedzi mowia ze nigdy nie przycinali i jakos to rosnie - no wlasnie jakos:)

Pytania:

1. Czy mozna przycinac tuje brabant w pierwszym roku po posadzeniu? (data posadzenia - sierpien 2014)
2. Ile razy w roku nalezy przycinac tuje bramant?
3. W jakim miesiącu (miesiscach) najlepiej je przycinac?
4. Czy przycinac je u gory czy po bokach czy dokokola wszedzie? Czy u gory i po bokach?
5. Jakie elementy przycinac? Nie wiem co ja mam przycinac, czy te zielone listki czy cale galazki? Jak to sie robi zeby je przyciac a nie uszkodzic/zaszkodzic tuja? Czy mozna po prostu przycinac je ot tak - podejsc, uciac i juz??
6. Czy jak utne czubek to tuja bedzie rosla?? Boje sie ze jak to zrobie to juz nie urosnie
7. Czy po przycinani trzeba tuja jakos pomoc? Wiecej podlewac czy czyms nawiesc, czy spryskac? (tuja brabant)
8. Jak wygladaja przyrosty? Bo slyszalem ze trzeba je wlasnie obcinac tak?

I to chyba wszystko. Chcialbym zeby z tych tuji brabant utworzyl sie piekny, trwaly zywoplot, wysoki i gęsty zarazem azeby nie bylo zadnych szczelin. Prosze wiec o pomoc i ardzo dziekuje z gory za wszelkie sygestie i wskazaowki. Wykorzystam wszystkie!

Pozdrawiam i bardzo dziekuje za odpowiedzi

Prosimy o poprawną pisownię na forum.
bab...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

1. Oczywiście
2. 3 razy minimum, ostatni raz w sierpniu
3. Od marca do sierpnia
4. Tniesz górę i boki
5. Tniesz połowę nowych przyrostów, potem jak się zagęszczą to utrzumujesz docelową wysokosć i szerokość
6. Będzie rosła, jeszcze będziesz je przeklinać
7. Nic nie robić, od czasu do czasu podlać na glebach piaszczystych
8. Mają jasny zielony kolot odstający od reszty.

Tnij zawsze w pochmurny dzień
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

To ja jeszcze zapytam, jakiej wielkości masz te Brabanty? Ja posadziłem w tym roku takie 15-20 cm. Czy ja takie maleństwa też już powinienem przycinać w przyszłym roku?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

Tak, już się przycina taką wysokość ale tylko z góry.
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

WIELKIE Dzięki! będę postepowal wedlug podanych wskazowek. I tak sie troche boje, bo nie wiem czy rozpoznam te przyrosty. A jak przytne za duzo to sie cos moze stac? Napisales tez ze mam ciac gore i boki - e sensie lewe i prwe tak? A z przodu i z tylu tez ciac? Dziekuje z gory za pomoc i pozdrawiam.


Moje brabanty maja juz jakies 60,70 cm. Niektore nawet 80 cm. Bardzo szybko urosly od sierpnia 2014 - nie spodziewalem sie. Nic z nimi nie robilem poza posadzeniem i podlewaniem. Podlewalem codziennie przez godzine. Ale caly czas sie boje zabrac za to przycinanie. Nie wiem czmu ale boje sie ze cos z nimi robie nie tak, przytne a duzo u gory i juz nie urosna :(
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

Nie martw się o cięcie, jak utniesz tak będzie. Tnij z każdej strony tyle samo (z prawej, lewej, z boku i z tyłu). Jak utniesz za dużo to nic się nie stanie, pamiętaj żeby nie wyciąć całej gałęzi to będzie ok. Już brabanta trzeba przyciąć.
zielony007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 mar 2018, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - pierwsze przycinanie

Post »

Co to znaczy, żeby nie ciąć całej gałęzi? Nie mogę uciąć tego brązowego? Czy mogę uciąć pień? Bo chciałby uciąć gdyż tuja jest od połowy łysa i tylko idzie w górę pień.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”