ukorzenić tuje porady

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

ukorzenić tuje porady

Post »

witam
zakupiłem ukorzeniacz i chciałbym zrobić sobie 10 tui do zasadzenia w ogrodzie ? czy ktoś może mi napisać łopatologicznie jak to mam zrobić? wiem tyle że ucinam z wierzchołka tui ten wierzchołek około 15 cm i co dalej ? co z ukorzeniaczem ?wsadzam do niego sadzonki ? na jak długo?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Urwać z piętką zraz.
Zanurzyć opruszyć w ukorzeniaczu AB.
Podłoże torf z piaskiem 50:50.
Cały zraz dookoła przeciąć nożyczkami by zmniejszyć ilość zielonego.
Wsadzić do wilgotnego podłoża.

Podłoże podlewać lepiej zalać raz na 2 dni i sprawdzać jego wilgotność.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Co to jest ten zraz i piętka ?
Na jak długo włożyć do ukorzeniacza?
Jak rozrobić ukorzeniacz ? Mam butelkę 30 ml.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Zraz to ta gałązka, którą oderwiesz od matki. Piętka to ten kawałek, który oderwie się od matki z rozgałęzienia.
Z płynnym ukorzeniaczem bawiłem się raz i efekt miałem marny z takim w pudrze efektywność 70-90%. Masz pewnie w instrukcji pełny opis.
Czytaj: 1 i 2
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

gemciu83 pisze:
Podłoże podlewać

Lepiej zraszać niż podlewać
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Z swojego doświadczenia wiem, że gdy zraszałem szybciej mi je szlak trafiał, a gdy raz na 2dni lub rzadziej zaleję podłożę by trzymało wilgoć to mam większą skuteczność przyjęć
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Czyli urwać mam wierzchołek około 10 . 15 cm. tui i mam go zamoczyć na parę sekund w tym ukorzeniaczu ?
Ukorzeniacz mam rozrobić z wodą i od razu tuje wsadzić do torfu z piaskiem tak?
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Ja ukorzeniłam w ten sposób 187 tuj. Wszystkie mi rosną. Były straty, bo nie wiedziałam, że w jednej skrzynce żaba zrobiła sobie domek, bo podłoże było tam stale wilgotne i wygrzebywała szczepki. Przyłapana na gorącym uczynku. Ale do rzeczy. Szczepki miały do 15 cm, muszą być z częścią zdrewniałą, bo z niej wypuszczą korzenie. Świeżo ucięte wkładałam do ukorzeniacza, jakieś 2 cm i od razu do podłoża, w którym wcześniej zrobiłam palcem dziurki. Trzeba tak wsadzać szczepki, żeby nie otrzepać z nich ukorzeniacza. Szczepki trzymałam na dworze, w miejscu zacienionym i zabezpieczonym przed deszczem. Ja akurat zraszałam, bo podlewanie powodowało rozmywanie podłoża. Kiedy już wytworzyły korzenie, podlewałam. Nie obcinałam im zielonego, bo nie wiedziałam, że tak trzeba, ale i tak się ukorzeniły.
Powinno się posadzić szczepki w maju po przymrozkach, ale jak szybko teraz je posadzisz, powinny do września się ukorzenić.
Jesienią albo wsadzasz do gruntu w miejsce docelowe, albo przed zimą dołujesz, czyli zakopujesz doniczki w ziemi.
Lepiej pobierz więcej szczepek. Najwyżej dasz komuś, jak wszystkie się ukorzenią.
Satysfakcja jest ogromna :D
Powodzenia!
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

A ja myślę urwę wierzchołek wsadzę do ukorzeniacza na 5minut i do doniczki i koniec.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Myślę, że jak utniesz wierzchołek, to ta z której utniesz może stracić ładny pokrój w przyszłości , może np. mieć 2 lub 3 wierzchołki - tak myślę. Ja urywałam jakieś boczne gałązki, które miały pół zdrewniałą nasadę (brązową), obcinałam na 0,5 cm ten oberwany koniuszek, po umaczaniu w ukorzeniaczu - otrzepywałam.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Jacula, po prostu oderwij jakąś boczną (mało widoczną, aby jej brak nie szpecił rośliny) gałązkę długości ok. 15cm razem z fragmentem "pnia" gałęzi-matki, wsadź do proszkowego ukorzeniacza na głębokość ok. 2cm, w ziemi w doniczce zrób palcem dziurę na jakieś 3cm i włóż do tego dołka gałązką, przygnieć ziemię wokół aby nie było dołka, i już. Możesz przykryć gałązkę obciętą białą butelką, to woda nie będzie odparowywać i będzie większa wilgotność wokół sadzonki.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: ukorzenić tuje porady

Post »

Długość gałązki zalecają 10-15cm ale ja np. testowałem już na 20-30cm i też się ukorzeniają :D

Moja tegoroczna mała plantacja (może bałagan w środku ale nie o to chodzi tylko o młode żywotniki - osobniki z 2012r już w tym roku po podaniu nawozu skoczyły o 20cm).

1
2
3
4
5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”