Hortensja w formie drzewiastej.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Hortensja - w jaki sposób wyprowadzić forme drzewiastą.

Post »

Ewo nie żebym coś na silę chciał robić - co już sprawdziliście i macie praktyczną wiedzę. Tak tylko jako laik chciałem Moonlight wyprowadzić jako drzewko - ale skoro wszystko przemawia za Lemonlight - tak więc zrobię. Dzięki dziewczyny z wyczerpującą odpowiedź na moje pytania związane z formą pienną.
A jeszcze jedno pytanie. Na formę krzaczastą, która będzie bardziej naj.... Moon czy Beer, która ma większe bardziej zbite kwiatostany z kwiatów płonnych, ładniej się przebarwia, ma formę bardziej zwartą (prostą)? ;:180
Macie w swoich ogrodach piękne krzewinki, Ewo Tobie też "zazdraszczam" żurawek ;:333
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Hortensja - w jaki sposób wyprowadzić forme drzewiastą.

Post »

U mnie bardziej zbite kwiatostany ma Magical Moonlight.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Czy z Vanille Fraise można formować drzewko? Próbowałam zapleść warkocz i prawdopodobnie osłabiłam te pędy, nie będą w tym roku kwitły. Czy ktoś z was formował z tej odmiany?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Vanilka ma bardzo wiotkie pędy, chyba trudno będzie ją prowadzić w formie drzewka. Ja nie ryzykowałbym, moja podparta obręczami i tak po deszczu zwisa do ziemi. Mam na pniu Limelight, Pinki Vinki i Polar Bear. Dwie pierwsze świetnie sobie radzą, a PB jeszcze młoda, więc nie wiem jaka będzie.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

moje się szykują...................................................................................................................ta ma ponad 2m chyba Phantom
Obrazek Obrazek

ta przeskoczyła :wink: przez płot (dla ładnego towarzystwa) może Vanille Fraise (fakt wiotka w budowie)
Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Moim młodym na pniu pozwoliłam w tym roku kwitnąć. Pinki Vinki i Polar Bear w ubiegłym roku wsadzone do gruntu.


Zdjęcie zostało usunięte z hostingu.
bab...
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Aż niewiarygodne, że były sadzone w ubiegłym roku. Jak uzyskałaś tak wysoki pień?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Pinki Vinki to ukorzeniony długi pęd na roślinie matecznej. Zakładam doniczkę z ziemią i po kilku miesiącach, jak wypuści korzenie odcinam od rośliny matecznej. Polar Bear, kupiłam biedaka z dwoma długimi, cieniutkimi pędami i zaplotłam . Już były zdrewniałe, więc raczej się nie zrosną, ale jak się wzmocnią dobrze spełnią rolę podpory. Mam już taką czteroletnią Limelight i już ma sztywne pędy.

Tak ukorzeniałam Pinki Vinki. Pęd dodatkowo przywiązany do bambusa, żeby był idealnie prosty.
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Soniu czy ta doniczka była bez dna, czy przecięta po wysokości, bardzo zainteresowała mnie ta metoda. Za odpowiedź z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Doniczkę przecięłam wzdłuż, żeby dało się nałożyć na pęd. W dnie wycięłam na tyle duży otwór, żeby nie kaleczył pędu, ale żeby ziemia nie wypływała przy podlewaniu. Z wierzchu przykrywam doniczkę niezbyt szczelnie kawałkiem folii, dłużej utrzymuje się wilgoć. Podpatrzyłam taki sposób ukorzeniania w jakimś portalu z roślinami doniczkowymi. Tam był założony foliowy woreczek i zawiązany z góry i z dołu. Bałam się tak zrobić na hortensji, żeby pęd nie zgnił, bo jednak krzew ukorzenia się kilka miesięcy.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

Co sądzisz, czy jeszcze teraz można spróbować tej metody z doniczką? Zdąży puścić korzenie do jesieni?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

pytanie nie do mnie :roll: ale założyć teraz nie zaszkodzi, będzie silniejsza sadzonka na przyszły rok ,dla zabezpieczenia ewentualnych młodych korzonków zimą - kopczyk z liści itp
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja w formie drzewiastej.

Post »

PaulaF-Z już Zbigniew podpowiedział. ;:180 Zawsze zakładałam doniczkę w marcu, jak cięłam krzewy. Łatwo wtedy wybrać długi prosty pęd, który wyrasta od podstawy. Sprawdzam w sierpniu, jak ukorzeniona i wtedy odcinam. Sadzę do doniczki i trzymam zimą w nieogrzewanym garażu. Wiosną sadzę na miejsce stałe. Innych doświadczeń nie mam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”