Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)uprawa,cięcie

Post »

Physocarpus opulifolius 'Diabolo'
(Pęcherznica kalinolistna)

Ukorzenia się sadzonki zdrewniałe i zielne ,
niestety nie mam sukcesów w przeciwieństwie do 'Luteus' ,która ukorzenia mi się łatwo i szybko.
Nie wiem w czym tkwi mój problem.

Obrazek

Obrazek

Cięcie krzewów zagęszczające:

Jeśli zależy nam na mocnym zagęszczeniu jakiegoś krzewu,należy,przyciąć ten krzew radykalnie czyli ,wszystkie pędy skrócić do wysokości 30-50cm.W ciągu roku krzew wypuści liczne długie pędy.
Tę gęstwinę należy przerzedzić ,przycinając je na różnych wysokościach wg uznania .Będzie to sprzyjać wypuszczaniu pędów bocznych.Najpóźniej w trzecim roku uzyskujemy
zadawalający efekt zagęszczenia.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Kiedy najlepiej zrywać gałązki i czy dać ukorzeniacz,
jakie długie sadzonki, czy nakryć np. słoikiem?

Tyle pytań ale chciałbym zrobić kilka sadzonek bo roślinka ładnie wygląda nawet jak nie kwitnie.

Pozdrawiam, Krzysztof
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie chce nic sugerować bo mnie się nie udaje z ciemnoliściastą odmianą "Diabolo' mimo rożnorakich prób o róznych porach roku.
Może ktoś inny podpowie Tobie Krzysiu. :)

Nalewko masz rację - wszystkie pęcherznice ciemnoczerwone wyróżniają niuanse jak np .liście Diabolo są większe niż "Red Baron" ale ma ona za to wyraźniej zaznaczone unerwienie.
Wiec jeśli nie nabyliśmy oznaczonego krzewu to faktycznie lepiej operować nazwą ogólną.
Ale ja mam z pewnością "Diabolo" :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Diabolo rozmnażałem z sadzonek zdrewniałych ciętych wczesną wiosną i wsadzanych głęboko do zwykłej ziemi ogrodowej. Ukorzeniały się bardzo dobrze, w ok. 80%.

Starsze liście diabolo są od spodniej strony zielone. Dolna strona innych czerwonych odmian być może jest czerwona jak i górna [nie wiem bo nie widziałem]. Moim zdaniem ta na zdjęciu, to raczej nie diabolo.
Roman
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Witam.

Romanie, te listki są zielone pod spodem.

Obrazek

Czy wsadzałeś sadzonki do doniczek czy do gruntu, czy dawałeś jakiś ukorzeniacz, słyszałem że warto
przykryć sadzonki słoikiem.

Krzysztof.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

To może jednak to diabolo, niestety innych czerwonolistnych nie widziałem z bliska, więc nie mogę nic powiedzieć na pewno.

Sadzonki umieszczałem w gruncie, w sposób standardowy: sadzonka długości ok. 20 cm włożona do ziemi tak by wystawała ok. 1/4 swej długości nad ziemię [reszta w ziemi]. Ukorzeniacz może dawałem, teraz nie pamiętam, jeśli był dawany to taki 10 letni :) do iglaków.
Nie ma konieczności przykrywania sadzonek zdrewniałych, ważne by utrzymywać dużą wilgotność podłoża przez ok. 2 -3 miesiące. Sadzonki można ciąć już w zimie, w tym przypadku należy przechować je w chłodnej piwnicy do wiosny, i zaraz po zejściu śniegu [jak ziemia rozmarznie] wysadzać do gruntu. Można także sadzonki ciąć tuż przed posadzeniem. W sumie nie ma różnicy, jednakże przy cięciu sadzonek na przedwiośniu, rośliny mateczne trochę płaczą, czyli wycieka sok [nie zawsze, ale się zdarza].
Roman
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Wielkie dzięki, właśnie o takie informacje mi chodziło, potrzebuję kilkunastu sadzonek
a po drodze do domu u sąsiada jest cały żywopłot z tych roślin więc z sadzonkami
nie będzie problemu.

Pozdrawiam, Krzysztof.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

U mnie "Diabolo" kiedyś się wysiała. Z ciekawości zebrałem siewki i podchowałem. Bardzo efektowne wyszły: od miedzianoczerwonych po czarnopurpurowe. Ale że żywopłotu sadzić nie miałem zamiaru, toteż je "upłynniłem".
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Krzysiu (Kaer), to będziesz niedługo miał taki żywopłot jak Krysia (Karo) :lol: Śliczny jest!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Krzysztofie zamiast bawić się w niepewne ukorzenianie, poproś sąsiada niech sprawdzi czy nie ma siewek.
Ja młode pęcherznice (siewki) wyrywam jak chwasty. Bardzo łatwo się rozsiewa. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jak to :shock: ,dlaczego u mnie tego nie ma???? :shock:
Mam kawał żywopłotu ,owszem cięty mocno ale zawsze jakieś kwiatki i nasienniki pozostają na nim!!!
Nigdy nie było ani jednej siewki!!!!!
Niesprawiedliwość losu.... sama posieję w tym roku zobaczymy co będzie dalej :? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Ja także nigdy nie zauważyłem samosiewu pęcherznicy, a trochę tego u mnie rośnie. Widocznie warunki nieodpowiednie.


Forma dzika, tak dla porównania:

Obrazek
Roman
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Równie ładna jak "szlachetne" odmiany. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”