Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

who knows.... :)
sprzedajcy (duzy zaklad) mowil, ze nie. wiele konkurencyjnych firm (jako negatyw) twierdzi, ze oni nigdy nie przycinaja i ich rosliny sa 'brzydsze' 8)

a tu zdjecie brabantow po zakupie w donicach
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

to i ja zadam pytanie - rok temu (właściwie to w sierpniu) posadzilem ok. 50 cm brabanty, sa roznie rozgalezione - jedne bardziej zwarte, drugie luźniejsze - i teraz problem - mam je ciąć już w kwietniu, czy poczekać do sierpnia... a moze dac im rok na ukorzenienie lepsze?

i druga kwestia - bedzie to moj 1szy formowany zywoplot - czy mam ciąć wszystkie przyrosty jednoroczne na 5-15 cm, czy tylko główne, dominujące pędy?

ps. moje brabanty są mniej zwarte niż powyższe u JM...
Tomek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Ja tnę nożycami elektrycznymi na równo- z góry i z boku. Tak, aby nadać krzewom od początku, planowaną formę żywopłotu. Wiosną i w połowie lipca.
Obcięcie szczytów, to odcięcie pąków pełnych hormonu wzrostu, który aktywuje się u pozostałych pąków bocznych - stąd cięcie jest stymulacją wzrostu.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Po wiosennym ogoleniu z góry i boków :
Obrazek
Ilość pędów i Brabant - bliźniak, niestrzyżony pod płotem.

Obrazek
Obrazek
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

ze wzgledow pogodowych nie udalo mi sie jeszcze podciac brabantow.
dzisiaj wyraznie pojawily sie nowe odrosty
czy ma to wplyw na przycinanie?

Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Tak, rany po cięciu szybciej się goją.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja również mam brabanty w żywopłocie..ponad 40 szt. Kupiłam je trzy lata temu jako doniczkowane ok 50 cm rośliny.Zasadzone zostały wiosną co 60 cm.Kupując je dostałam informację, że po posadzeniu powinnam uszczyknąć wystające koniuszki zarówno z góry jak i z boków, by zahamować wzrost rośliny i tym samym dać foru korzeniom.Tak też uczyniłam.Po dwóch tygodniach od posadzenia podsypałam je nawozem do oglaków.Podlewałam je codziennie od chwili posadzenia do momentu, kiedy rozpoczęły wzrost.Potem już nieco rzadziej, ale ponieważ rosną nad dość głębokim rowem,który ściąga wodę i w sąsiedztwie leciwych lip przydrożnych i leszczyny podlewanie wypadało 2-3 razy w tygodniu.W roku sadzenia nie cięłam więcej zywopłotu.Dopiero od drugiego roku zaczęłam ciąć wczesną wiosną i w końcu lipca.Tnę zarówno boki jak i górę ręcznymi nożycami do cięcia zywopłotów.Tnę bez sentymentów, choć z założenia ma być to dwu metrowy żywopłot. W tej chwili Brabanty mają ok 1 metra wysokości i ładnie się zagęszczają.Ciągle jeszcze nawożę po cięciu - dwa razy w roku.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

JM pisze:ze względów pogodowych nie udało mi się jeszcze podciąć brabantow.
dzisiaj wyraźnie pojawiły się nowe odrosty
czy ma to wpływ na przycinanie?

Obrazek
To nie są odrosty, tylko kwiaty. Nie mają one wpływu na przycinanie, poza jednym - im więcej gałązek z kwiatami przytniesz, tym mniej będziesz miał w jesieni szyszek.
Roman
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Posadziłam kilka brabantów w sierpniu lub wrześniu 2007. Widać, że urosły. Czy mogę je w sierpniu przycinać, czy lepiej poczekać do wiosny. Sadziłam je jako ok 1m drzewka, teraz mają od 20 do 30 cm wiecej.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Post »

Kupiłam metrowe Brabanciki, posadziłam je w odpowiedniej ziemi, raz nawiozłam. Nie cięłam, chcę żeby szybko były duże. Mają pokrój wysoki i smukły, raczej mało rozczapierzony. Jak zacznę je tak ciąć jak sugerują niektórzy to zostałyby mi same słupki, więc dlatego ich nie cięłam. Wydaje mi się, że dość pomału rosną ... aha! Mam je od ubiegłego marca.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Post »

Przeczytałam wszystko od deski do deski, bo potrzebuję w trybie pilnym obsadzić okrąg 28 tujami - przeczytałam,że najszybciej rosną właśnie t. "Brabant". Była mowa o wysokości, ale na jaką szerokość ( czyli grubość żywopłotu) ciąć , aby wyglądał ładnie, jak zielona ściana?
P.S. Czy w ok. Wrocławia jest jakaś szkółka, która sprzedaje spore "Brabanty "?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Post »

Moje żywopłotowe Brabanty w ubiegłym sezonie miały się tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z perspektywy prawie pięcioletniej ich uprawy mogę powiedzieć, że nie warto ich zostawiać "samopas" aby szybciej urosły na oczekiwaną wysokość. Trzeba ciąć choćby skromniej.
Bez cięcia robią się rzadkie, przyrastają bardziej na wysokość kosztem zagęszczenia krzewów od dołu.

Lorrie-zauważyłam u swoich B., że przez pierwsze 2-3 słabo przyrastają w porównaniu z następnymi latami.
Muszą "złapać grunt" tak jak inne iglaki. Potem idą jak burza :D

Polu42-jeśli chodzi o szerokość to ona kształtuje się sama-przynajmniej u mnie. Przy cięciu ścian bocznych usuwam wystające gałązki.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Post »

Judytko, radzisz mi je delikatnie przyciąć, w marcu sypnąć nawozem i czekać...? Ale masz piękne te Brabanty! Piękniejsze od Szmaragdów. Jednak co robi odpowiednia pielęgnacja!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”