Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Kochani,
Pomyliłam się! Ja nie mam brabantów, mam Kórniki!
To może Kórników nie trzeba formować? Nie planowałam żywopłotu formowanego.
Pytanie zasadnicze: czy Kórniki, które mają ładny pokrój należy ciąć?

Pozdrawiam :wink:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Kórniki rosną dosyć wysoko i szeroko. Dopóki będą miały rozmiary akceptowalne przez ciebie, dopóty nie musisz ich ciąć.
Roman
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Kamień z serca.

Dzięki za odpowiedź.
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

witam,
rowniez mam brabanty, jednak zależy mi na ich wysokości - czy i jak powinienem przycinać, żeby uzyskać maksymalny wzrost?
wsadzalem je 1,5 roku temu (jesien) aktualnie maja ~2,2m wysokości.

Tutaj... zdjecie Brabantow
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

JM pisze:witam,
rowniez mam brabanty, jednak zależy mi na ich wysokości - czy i jak powinienem przycinać, żeby uzyskać maksymalny wzrost?
wsadzalem je 1,5 roku temu (jesien) aktualnie maja ~2,2m wysokości.
Nie miałem nigdy Brabantów ale niedawno kupiłem jeden egzemplarz jest jeszcze mały więc trudno mówić o jakimkolwiek doświadczeniu jednak poczytałem to i owo w sieci i wnioski z przeszukiwania sieci są następujące:

Ciąć, ciąć i jeszcze raz ciąć od małego, co najmniej 1 a najlepiej 2 razy w roku. Ciąć z góry i z boków bez cięcia żywopłot z Brabanta wyłysieje.
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

Dzięki! w podanym serwisie proponują cięcie 20cm... zakładając dwukrotne cięcie daje to w sumie 40cm :roll:
wielokrotnie czytalem, ze średni roczny przyrost brabanta to 50cm. przy odjeciu tych 40 - daje 10 cm....
troche jestem zdezorientowany....
w tym serwisie pisza takze, "Nie cięta może dorastać nawet do 10 metrów wysokości i odpowiednio szeroko" - ja wlasnie potrzebuje wysokich, zeby zakryc mniej atrakcyjne budynki za dzialka ;). Co do gestosci - juz sa geste.
stad ponawiam pytanie - jak ciac, zeby osiagnac maksymalny/optymalny przyrost pionowy :D
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

JM, w takim razie tnij tylko po bokach, góry nie ścinaj. Albo nie tnij wcale, będą trochę łyse w środku, ale nie jest to jakiś straszny widok. Ale zanim brabanty urosną do tych 10 m miną wieki.
Roman
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

dzięki Roman. oczywiscie 10 m to baaardzo duzo. 5-6 m powinno w zupelnosci wystarczyc :-)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

JM pisze:Dzięki! w podanym serwisie proponują cięcie 20cm... zakładając dwukrotne cięcie daje to w sumie 40cm Rolling Eyes
wielokrotnie czytalem, ze średni roczny przyrost brabanta to 50cm. przy odjeciu tych 40 - daje 10 cm....
troche jestem zdezorientowany....
Tak, ale zwróć uwagę na kontekst tej rady, nie dotyczy ona każdorazowego cięcia o 20 cm ale pierwszego cięcia awaryjnego Brabanta, który nie był nigdy cięty i ma ponad 2,5 m wysokości, to trochę co innego. Kolejne cięcia to raczej powinno być lekkie strzyżenie dla pobudzenia zagęszczania. Jak widzę na zdjęciu kupiłeś duże egzemplarze, są gęste bo pewnie były w szkółce cięte ale jak z nimi będzie w przyszłości to gwarancji nie dam.

Skoro jednak potrzebujesz by miały one po 5-6 metrów to cięcie od góry (wierzchołków) faktycznie nie jest raczej wskazane.
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

spiesze z wyjasnieniem... :)
kupielem je, jak mialy ~1,8-2m. nie byly nigdy wczesniej przycinane (tak mowil sprzedajcy). korzystając z rad - przytnę w niedlugim czasie boki.
chcialbym zachowac w miare pierwotny ksztalt, wiec mysle o cieciu w ksztalt piramidy (dobre rozwiazanie?)
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

JM pisze:chcialbym zachowac w miare pierwotny ksztalt, wiec mysle o cieciu w ksztalt piramidy (dobre rozwiazanie?)
Twoje tuje wyglądają bardzo ładnie, więc lekkie strzyżenie chyba wystarczy a zachowanie naturalnej formy jest jak najbardziej wskazane!
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

Dzięki! korzystając z porad... wielokrotnie widzialem brabanty o wyraznym, jednym pniu. moje mają 2 pnie... czy to kwestia wieku rosliny?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

A moje Brabanty mają po 3-4 pnie, kupowałam je kopane z gruntu, jako pięciolatki. I od piwerwszego roku są mocno cięte z góry i z boku. I całkiem sensowny, gęsty żywopłocik z nich już jest :D
Dziś je goliłam, jutro dodam fotkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”