Tuja / żywotnik Brabant - cięcie i pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Może pierwsze słyszycie ale to prawda 'Brabant' jest brzydki na żywopłoty szybko rośnie, łatwo sie go rozmnaża ale w szkółkach traktowany jak chwast którego można szybko wcisnąć klientowi po niskiej cenie. W szkółce gdzie pracował mój znajomy rozdawali go za darmo byle sie go pozbyć. Jestem studentka i nawet nasi prowadzący którzy maja swoje szkółki nie chcieli sie nim zajmować bo jak twierdza "szkoda czasu".
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Anku pisze:Prawda jest i taka, że są ładniejsze żywotniki na żywopłot niż „modny" (bo szybko rośnie w szkólkach i w ogrodach :) ) 'Brabant'...
Anku tylko 15 lat temu nie było takiego wyboru w iglastych jak teraz.
Ja mam i jestem zadowolona.
Posadziłam jako żywopłot
i tnę go dwa razy w roku
ma złocisty kolor i jest bardzo gęsty.
Awatar użytkownika
fionka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lip 2007, o 10:20
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Mam pytanie, moje thuje Brabant rosną u mnie około roku i chciałbym się zapytać czy można je jakoś przycinać na wiosnę? Jeśli tak to w jaki sposób? Nigdy tego nie robiłam więc proszę o jakieś rady jeśli chodzi o o pielęgnację tych moich krzaczków.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zalecam wypielenie trawy wokół drzewek, podsypanie kory i nawożenie w 2-3 dawkach. Ostatnia dawka do 20. lipca.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Wiecie co? Czy Wy naprawdę musicie mnie tak załamywać? Najpierw milinem (bo rozrasta się jak chwast), potem robinią (to samo) a dzisiaj pogodą i tym tematem. Moje brabanty na razie są o wiele ładniejsze od smaragdów (zarówno pokrój jak i kolor). A w ogóle to wieje i jest zimno!
Awatar użytkownika
fionka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lip 2007, o 10:20
Lokalizacja: lubelskie

Post »

xipe dziękuje za rady. Za wypielenie trawy zabieram sie jak tylko zrobi sie cieplej. A czy ta kora jest koniczna? Jak duże te dawki, bo boję się żeby nie przesadzić? I co z przycięciem? Nie ruszać ich na razie? Niektóre z nich tak mi się wykrzywiają co widać na 2 zdjęciu a nie rosną tak ładnie równo jak na pierwszym, co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

fionka pisze:xipe dziękuje za rady. Za wypielenie trawy zabieram się jak tylko zrobi się cieplej. A czy ta kora jest koniczna? Jak duże te dawki, bo boję się żeby nie przesadzić? I co z przycięciem? Nie ruszać ich na razie? Niektóre z nich tak mi się wykrzywiają co widać na 2 zdjęciu a nie rosną tak ładnie równo jak na pierwszym, co z tym zrobić?
Kora działa korzystnie na iglaki (warstwa 5 cm minimum) podsyp im kory mielonej. Sumaryczna dawka na takie iglaki to 30-50g podzielona na 3 nawożenia (marzec 2-3 dekada, maj, czerwiec/lipiec) do nawozenia użyj nawozu wieloskładnikowego, np.: Azofoska granulowana.
Awatar użytkownika
fionka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lip 2007, o 10:20
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dziękuje bardzo, jak tylko pogoda sie wyklaruje zaczynam działać :D
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Na razie ich nie przycinaj - widać na zdjęciu, że są nieco osłabione. :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Wszystkie tuje zywopłotowe wymagają systematycznego przycinania góry jak i bokow od chwili posadzenia od 2 do 3 razy w roku oczywiście z umiarem. Tuje jako krzewy o płytkim
systemie korzeniowym w okresie wzrostu wymagają podlewania. Jedynym nawozem który
stosuję do zywopłotów z dobrym skutkiem jest azofoska .Aby utrzymać zywopłot w dobrej
kondycji należy oczyścić z chwastów podłoze i wyściółkować korą sosnową w celu utrzymania wilgoci. Zyczę powodzenia.

____________________
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
fionka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 lip 2007, o 10:20
Lokalizacja: lubelskie

Post »

To ja już nie wiem, przycinać czy nie? Każdy radzi co innego. Ja jestem początkującym ogrodnikiem i bardzo ważna jest dla mnie wasza opinia. :oops:
Dzięki wam wiem już że muszę je na wiosnę wyplewić, nawozić i podsypać korą :)
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja jednak bym ich nie przycinał. Zrób tak jak Ci poradzono wcześniej. Moim zdaniem są zbyt młode na jakiekolwiek cięcia. Mogłyby one im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Stosuj nawozy i daj im swobodnie rosnąć, a na pewno nie zawiodą Ciebie.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie uważam,aby konieczne było przycinanie tuji 2-3 razy w roku! Zresztą sporo zależy od wielkości ( budowy, wyglądu...) rośliny jak i od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć ( np: żywopłot formowany) :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”