Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Wiadomość
David9
 Tytuł: Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie
PostNapisane: 3 lis 2016, o 01:22 
50p
50p

---
Stratyfikuję nasiona Gleditschi w zamrażalniku 3-4 tygodnie, zaś potem powinienem je podszlifować pilnikiem - ile spiłować? Następnie kilka dni do wody i można do ziemi?
Czym doświetlać w miesiąch ciemniejszych?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

delosperma
PostNapisane: 3 lis 2016, o 07:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Siałam Gleditsię triacanthos/iglicznię trójcierniową / wg wskazówek z podręcznika "Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych"- J. Hrynkiewicz -Sudnik i inni. Nasiona były w miarę świeże, bo zebrałam je osobiście podczas pobytu we Francji. Skiełkowały bardzo ładnie. Siewki rosły bardzo szybko, więc je po roku rozdałam znajomym.
Nasiona należy siać w inspektach lub szklarni / ja siałam w domu, stały na dobrze oświetlonej werandzie/wczesną wiosną. Jak ma się dużo nasion, to można siać na otwartym gruncie. Przed siewem należy je moczyć przez 2 godz. w wodzie o temperaturze 60 stopni. Twarde nasiona mogą przelegiwać w ziemi nawet 1 rok. Zdolność kiełkowania nasion ok. 50%.

David9
PostNapisane: 3 lis 2016, o 17:02 
50p
50p

---
A skaryfikowałaś je pilnikiem? Natomiast przemrożenie im chyba nie zaszkodzi?
Jakimi lampami można doświetlać wysiew w grudniu? To niewygodne, iż można siać raz na rok i trza czekać do kwietnia/maja.

delosperma
PostNapisane: 3 lis 2016, o 18:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nasion nie skaryfikowałam. Skaryfikację zastępuje tutaj zalanie wodą o temp. 60 stopni. Przechowywałam je do wiosny w pomieszczeniu o niskiej temperaturze.
A dlaczego nasiona włożyłeś do zamrażalnika? :shock: W tej mądrej księdze jest napisane, że stratyfikacja jest wskazana. Ale powinna przebiegać w temperaturze dodatniej , zbliżonej do 0 stopni. Nasiona do stratyfikacji należy wymieszać z wilgotnym gruboziarnistym piaskiem, ziemią lub torfem w proporcji mniej więcej 1/3 nasion i 2/3 piasku.
Takie postępowanie z nasionami może i jest dla Ciebie niewygodne, ale niestety trzeba zachować taką kolej rzeczy, jaką nasiona przechodzą w ich naturalnym środowisku. Żadne nasiona w naturze nie kiełkują w grudniu niestety. ;:174

David9
PostNapisane: 3 lis 2016, o 22:27 
50p
50p

---
Natknąłem się na takowy artykuł o mamutowcach w niemczyźnie. Niestety trza znać mowę.
http://www.alexander-wahl.de/blog-item/ ... anzen.html
i tam w komentarzach czytam, iż taki zamrażalnik faktycznie symuluje zimę. Co to za stratyfikacja w dodatniej temperaturze? Przecież nasiona z klimatu umiarkowanego, a nawet lekko cieplejszego doświadczają mrozu. Poza tym nie ma jakiegoś babrania się z ewentualną pleśnią przy minus dwudziestu. Nasiona glediczji mam ze strąków opadniętych z drzew rosnących w mieście, które nawet doświadczyły mrozów poniżej minus trzydziestu.
Przeto ogólnie z logiki by wynikało, iż stratyfikacja ma zasymulować mroźną zimę, żeby rozłożyć hormony hamujące wzrost nasion, a nie jakieś przedwiośnie. Po zamrożeniu niemal miesięcznym planuję je (być może też podpiłować) kilka dni w wodzie je potrzymać o temperaturze pokojowej.
Z nasionami glediczji poszły też nasiona buka i smreka. Niebawem potestuję też zamrażalnik na nasionach mamutowca, sekwoji, cedrzyńca decurrens, cyprysa bakeri oraz truskawkowca.

Guten Tag,

habe - TESTWEISE - 10 Mammutbaumsamen zum Stratifizieren anstatt in den Kühlschrank für 2 Wochen ins Gefrierfach mit minus 18 Grad Celsius gelegt (in einer Plastiktüte). Und tatsächlich haben FAST ALLE SAMEN gekeimt!!! Ich war ganz erstaunt, aber die nächsten Samen werden auf jeden Fall wieder für 2 Wochen ins Gefrierfach kommen.

Weiß natürlich nicht, ob die super hohe Keimquote am intensiven Stratifizieren bei -18 GC lag oder ob die Samen einfach mega Qualität hatten. Aber letztes Jahr nach 2 Wochen Stratifizieren im Kühlschrank war die Keimquote längst nicht so hoch wie dieses Jahr und gekauft hatte ich sie beide Jahre beim selben Händler (1a-saatgut.de).

Gruß
Zeynep

delosperma
PostNapisane: 4 lis 2016, o 09:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Pytałeś, to odpowiedziałam, jak postępowałam z wysiewem nasion. Biorąc pod uwagę oczywiście wskazówki w dostępnych mi publikacjach. Nigdzie nie spotkałam się, żeby zalecano zamrażanie nasion.
Ale widzę, że masz zapał do eksperymentowania, co się chwali i może faktycznie wnieść coś nowego w temacie. ;:333
Trzymam kciuki za powodzenie w wysiewach. ;:108 ;:108
Ps: Znalazłam jeszcze takie ciekawe strony traktujące o wpływie niskich temperatur na nasiona drzew hodowanych w Polsce. http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/ ... nia-nasion. Miłego czytania.

anastazja01
PostNapisane: 14 lis 2016, o 12:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Mi udało się wyhodować i to przypadkiem bardzo dużo świerków- historia wysiewu była bardzo prosta, zebrałam szyszki by ozdobić nimi skalniak, było ich dość sporo bo uzbierałam dwa duże worki 50 kg jak rozsypałam w skalniaku tak trawa jakoś szczególnie omijała to miejsce a w kolejnym roku wyrosły piękne małe świerki - oczywiście dałam im nowe życie przesadzając do doniczek i tak teraz zdobią obejście wokół mojej działki

David9
PostNapisane: 14 gru 2016, o 22:29 
50p
50p

---
Nasiona Igliczji oraz buka, smreka i jakiegoś świerka przeszły miesięczną stratyfikację przy minus osiemnastu. Dziś wylądowały na kilka dni w wodzie. Nasiona igliczji dodatkowo sparzę zamiast nacinać pilnikiem. Wysiew w tę niedzielę.

Janusz 61
PostNapisane: 19 gru 2016, o 18:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Tak na wstępie to wypadałoby poczytać o stratyfikacji i skaryfikacji. U igliczni (Gleditsia) mamy twardą łupinę utrudniającą kiełkowanie i dlatego zaleca się moczenie nasion bezpośrednio przed siewem wodą o temperaturze 50-60 stopni C. przez kilka godzin (2-3 godziny powinny wystarczyć ) - tj. skaryfikacja tzw. fizyczna później nasiona wysiać. Dobra jest też skaryfikacja chemiczna przez moczenie nasion w stężonym kwasie siarkowym a następnie poddaje się je stratyfikacji w temp. +2 stop. C. Nasiona najlepiej wysiewać w maju do inspektu lub na zagony (ew. do doniczek) . Trzeci rodzaj to skaryfikacja mechaniczna - mechanicznie uszkadzanie łupiny (w przypadku igliczni może okazać się mało efektywny zbyt gruba łupina nasienna)- ale można próbować ! :wink:

David9
PostNapisane: 25 gru 2016, o 00:05 
50p
50p

---
Zastosowałem półtorej miesięczną stratyfikację przy -18stu oraz trzydniowe namaczanie oraz sparzenie nasion i nacinanie nasion cążkami do paznokci. Wysiałem około trzydziestu nasion- niektóre niedojrzałe. Około sześciu Igliczji już wykiełkowało.

David9
PostNapisane: 27 gru 2016, o 22:41 
50p
50p

---
Idą jak burza- mają sześć centymetrów :) Natomiast smreki oraz świerki nie chcą ruszyć.

milena25
 Tytuł: sosna rozmnażanie z nasion
PostNapisane: 24 sty 2017, o 09:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mam garść nasion sosny koreańskiej jednak trochę przeschły w pudełku przez zimę.Czy mogę mieć nadzieję na jakiekolwiek sadzonki a jeżeli tak to jak przygotować nasiona i podłoże? Do jakiego podłoża je wysiewać i kiedy mogę rozpocząć wysiew. Mieszkam na terenie gdzie jest dość wietrznie a mrozy są do połowy kwietnia.
Na działce mam ziemię ciężką i gliniastą miejscami jest mieszanina torfu z piaskiem; czy taka ziemia się nadaje?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 334 ]  Idź do strony nr...        1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bart78 i 45 gości