Stratyfikacja, wysiew nasion i inne porady

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

A jak się postępuje z nasionami lipy?
A kiedy się j wysiewa lipę, i czy wysianie do inspektu i pikowanie do gruntu w następnym roku jest dobrym rozwiązaniem?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Siejemy bezpośrednio do gruntu, wcześniej można moczyć nasiona dobę w wodzie.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Witam,
Nie jestem pewna czy w dobrym miejscu pytam o nasiona zawilca wieńcowego. Wiem, że generalnie rozmnaża się go przez podział kłączy,
jednak gdzieś spotkałam informację, że można przez wysiew nasion wczesną wiosną. Zebrałam jesienią sporo nasion zawilca wieńcowego,
pytanie czy wymagają stratyfikacji?
Pozdrawiam, Feliksa
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

ABan: wysiew do inspektu nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tyle niedobrym co niepotrzebnym. Wysiej do gruntu, nasiona dojrzałe przeleżą przez cały rok w ziemi i dopiero na wiosnę drugiego roku wzejdą. Siewki pojawią się bardzo wcześnie. Pozostawisz je 2 lata i po tym czasie najlepiej rozsadzaj. Zobacz jakie są normy wysiewu nasion i jakiego podłoża potrzebują.
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Macie jakiś sposób na pleśnienie nasion w lodówce podczas stratyfikacji? Po kilku tygodniach stratyfikacji w perlicie zauważyłem na nasionach biały nalot. Usunąłem więc perlit, nasiona wyjałowiłem najpierw w wodzie utlenionej a potem w roztworze nadmanganianu potasu i przełożyłem do wysterylizowanych pojemników z wilgotnymi ręcznikami papierowymi. Niestety po tygodniu pleść pojawiła się znowu :shock: Może powtórzyć wyżej wymienione zabiegi i spryskać dodatkowo Topsinem etc.?
Dodam, że pojemniki nie są szczelne, w wieczkach mają otwory. Na zdjęciu poniżej stratyfikowany Buk pospolity wraz z Czereśnią ptasią.

Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

namocz w Topsinie 20-30 minut
może być też zbyt wysoka temperatura w lodówce i to powoduje rozwój pleśni.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Cezaryyy

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze zapytać w którym miesiącu wysiać nasiona lipy - czy połowa kwietnia to będzie dobry okres? I jeszcze jedno pytanie, jak przy wysiewie do otwartego gruntu radzić sobie z chwastami - pielić w trakcie tego roku oczekiwania - czy nie?
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Wysiej nasiona na jesieni, chyba, że zbierzesz je na wiosnę to wysiej jak ziemia rozmarznie. Siej w rzędach co 20cm. Wschody będą nierównomierne. Siewki nie mogą być w pełnym słońcu, zacieniuj je. Pozostaje wyrywanie chwastów albo rozłożenie agrowłókniny przysypanej korą itp. i zdjęcie jej w odpowiednim czasie.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Tylko, że nasiona mam dopiero kupić. Czy w takiej sytuacji lepiej wysiać je na wiosnę, czy czekać do jesieni?
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Zależy w jakich warunkach są przechowywane, jeśli w chłodzie to przechodzą faze stratyfikacji chłodnej i wysiej je na wiosnę. Jeśli w temperaturze powyżej 5stop. C to wysiane na wiosnę przeleżą aż 2 lata i wiosną skiełkują. Proponuję samemu nazbierać sobie nasion. A sprzedawca jak zaleca postępować z nasionami? Taka zabawa z nasionami w głębokim spoczynku jest dość uciążliwa, często zrywa się nasiona na zielono i wysiewa (poczytaj o tym w necie). Proponuję albo sobie gdzieś wykopać kilka sadzonek albo w necie znaleść kontakt do najbliższej szkółki leśnej i tam mogą sprzedawać na wiosnę za grosze sadzonki już np. 3 letnie. A jeżeli chodzi Ci o samą idee wyhodowania sobie sadzonek samodzielnie to śmiało możesz próbować:)
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Nasiona chciałem kupić w jakiejś sprawdzonej firmie, polecanej w tym wątku. Sadzonek potrzebuję dużo - dla pszczół. W mojej okolicy szkółek jest bardzo mało, a lipy są jednymi z droższych dostępnych drzew.
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Dla pszczół ok, ale za ile lat one zaczną kwitnąć jeśli wysiejesz je z nasion? Jeśli kupisz materiał 2 letni to z nasion musisz poczekać 4 lata. Nie opłaca się kupować nasion lipy, jeśli masz troche czasu to bardzo łatwo sam je sobie zbierzesz:) Napisałem Ci konkretnie szukaj kontaktu do szkółki leśnej w swoim nadleśnictwie lub sąsiednim, jeśli mają lipe to cena sadzonek nie przekracza 1zł. A skąd dokładnie jesteś?
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Mazowsze, Naleśnictwo Drewnica, Powiat Wołomin.
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”