Syringa meyeri 'Palibin'

Drzewa ozdobne
Santomini
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lut 2008, o 11:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Witam,
mam pewien problem. Otóż od kilku lat mam Syringa meyeri 'Palibin' i jeszcze nigdy nie doczekałem się rozkwitnięcia zawiązanych kwiatów. Co jest tego przyczyną?
Dodam tylko, że zasilałem je dolistnie florovitem. Krzewy całe obsypanę są kwiatem, który jednak nie rozwija się.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21723
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Zasugerowałabym podpowiedź susza.
Miałam podobne objawy na początku uprawy tego krzewu ,
przesadziłam w ziemie bardziej gliniastą ,podlewam identycznie jak zawsze czyli podlewając ogród i kwitnie już normalnie.
:?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Witajcie,
Wszędzie w internecie jest informacja na temat tego lilaka, że kwitnie na przełomie/maja i czerwca. Jak w praktyce wygląda ten "przełom"? Jak długo utrzymują się kwiaty?
Będę wdzięczna ;:136 za wszelkie odpowiedzi,
pozdrawiam serdecznie.
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Santio, mam od kilku lat Lilak Meyera. Kwitnie od pierwszego roku po posadzeniu. Rośnie na rabacie o południowo-wschodniej wystawie, a więc słońce ma tylko do południa.
Kwitnienie trwa dosyć długo - ok. dwa tygodnie; u mnie od początku maja. Zapach kwiatów jest niesamowity.
Te fotki były robione 11 maja:

Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Mój ma ok.15 lat ( wym.2x2m), rośnie, kwitnie, ale dużo drobnych gałązek w środku mu zasycha.Co rok, dwa muszę czyścić go z tych suchych.Czy u was też tak się dzieje?
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Hm, dwa tygodnie to jak na moje marudne i wymagające nastawienie dość krótko, liczyłam na więcej. Jeśli chodzi o jego wymiary 2 x 2, to faktycznie wielki, liczyłam na mniejszy (w opisach zwykle dają jemu metr, półtora). W takim razie będę go przycinać, żeby nie zasłaniał weigeli (ona ma u mnie honorowe miejsce ze względu na długi okres kwitnienia).

I najważniejsze: Ponieważ jestem w gorącej wodzie kąpana, to - dzięki uprzejmości diabelskiego allegro - dziś rano stałam się szczęśliwą posiadaczką trzech sztuk tego cudeńka, więc już cokolwiek kto by o nim nie powiedział, to i tak zagości u mnie ;) Cieszę się jak dziecko ;) Tym bardziej, że z innymi krzewami też dziś zaszalałam wirtualnie ;) :tan

Dzięki serdeczne za zdjęcia i wypowiedzi. ;:136
Pozdrawiam serdecznie!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Żadne kwitnące wiosną krzewy nie mają kwiatów dłużej niż dwa tygodnie :wink:
Musisz liczyć się z tym, że co roku przycinany nie będzie obficie kwitł.Przycinanie powinno się odbywać zgodnie z ogólnymi zasadami cięcia lilaków.Lepiej oszczędniej ( część gałęzi), co 3-4 lata.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Wyczytałam w internecie odmienna informację, w kilku miejscach, że dobrze znosi przycinanie (że można ścinać dowolna ilość na bukiety), a odwdzięczy się za ten zabieg jeszcze większą ilością kwiatów. Tak sobie myślę, że może ten lilak - w przeciwieństwie do swoich większych braci - jednak dobrze znosi przycinanie... A może są to błędne informacje. Nie wiem.
Będę go cięła i zobaczę jak się będzie sprawował. Innego wyjścia nie widzę.

Ponadto jak tutaj pięknie wychodzi u mnie brak podstawowej wiedzy ogrodniczej. Nie wiedziałam, że 2 tygodnie dla wiosennych to dużo. Pociesza mnie fakt, że on potrafi zakwitać ponownie na jesieni, więc i tak ładnie się sprawuje ;)
Dzięki serdeczne i pozdrawiam :wit
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

U mnie nigdy drugi raz ten lilak nie zakwitł. Gorzej, były lata, że nie kwitł wcale, gdyż zawiązane pąki ledwie wyrastały i usychały.Nie wiem z jakiego powodu.Wajgela drugi raz kwitnie skąpo, pojedyncze kwiatki, tylko na części młodych przyrostów, więc za wiele sobie nie obiecuj :)
Najlepiej skomponować sobie krzewy tak by kwitły 'po kolei' po sobie.Np. począwszy od derenia jadalnego, magnolii, wczesnej tawuły, forsycji, pigwowca,lilaków, kalin, wajgeli, żylistków po jaśminowiec.Ten krzew u mnie kończy wiosenny spektakl, ale kwitną stale jeszcze niezmordowanie żółte i białe pięciorniki.Potem czekam na hortensje, ketmie i kariopteris.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Hmm...
Ja stawiam na kolorystyczne połączenia w ogrodzie i dobieram tak krzewy, żeby uzupełniały iglaste kompozycje, ale w określonych plamach kolorystycznych. Na pw opisałam dokładnie ;)
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Santio, ja tne co roku mojego lilaka, a widzisz na fotkach jak kwitnie. Gdybym go nie cięła zarósłby mi pół rabatki; to miał być mały krzew, a wyyrósł na całkiem spory. Zwykłe lilaki też mogą, a wręcz powinny być cięte po kwitnieniu!
Awatar użytkownika
iwciach
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1476
Od: 18 sty 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Czy ten bez powtarza kwitnienie, bo widzę mnóstwo nowych pączków?
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

U mnie posadzony we wschodniej części ogrodu na ziemi gliniastej kwitł bardzo słabo i sporo gałązek wysychało po zimie. Ostatniej zimy nie przeżył ;:145
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”