Syringa meyeri 'Palibin'

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Mojego małego jeszcze lilaka pogryzł szczeniak prawie do gruntu. Na wiosnę krzew wypuścił dużo pędów z pąków uratowanych i mocno się zagęścił. Mam niestety problem z jego wzrostem i brakiem kwiatów, prawdopodobnie dlatego, że rośnie w cieniu. Czy ten lilak powinien być na słońcu?
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Lilak nie zakwitł ponieważ lilaki nie kwitną na tegorocznych pędach czyli tych wypuszczonych na wiosnę danego roku. Prawdopodobnie zakwitnie w tym roku.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Mój też konał parę lat ,aż wyzionął ducha -kwitł raz i to marnie więc wzięłam z nim rozwód :evil:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

zakupilam na jesien tego lilaka:-)Zapewniano mnie ze nie duzy i mozna spokojnie ciac ,formowac itp.Heheheh jak czytam tutaj to wszystko na odwrot ;:oj
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Bo tak to jest, że teoria z praktyką ma niewiele wspólnego :wink: A już fantazja niektórych sprzedawców iście ułańska, mówią to co klient chce usłyszeć, albo zwyczajnie nie wiedzą nic z praktyki.Ten lilak wcale nie jest taki mały, u mnie ma 2m, ma ok.15 lat.Kwitnie i pachnie obłędnie, może dlatego, że nie jest przycinany.Do zbytniego formowana się nie nadaje, bo to odbywa się zawsze kosztem kwitnienia.Obcinam tylko dolne gałęzie, bo leżałyby na ziemi.Robię to po kwitnieniu.Wiosną usuwam suche gałązki ze środka krzewu.Już kiedyś chciałam go drastycznie ciachnąć, by go odmłodzić, ale trudno mi się zdecydować na tak radykalny krok.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

selli7 pisze:u mnie ma 2m, ma ok.15 lat.......Do zbytniego formowana się nie nadaje, bo to odbywa się zawsze kosztem kwitnienia.............Już kiedyś chciałam go drastycznie ciachnąć, by go odmłodzić, ale trudno mi się zdecydować na tak radykalny krok.
Zdecyduj się pod koniec kwitnienia. Możesz przyciąć go nawet dosyć nisko. Odbije nawet z grubych pędów. Raczej nie będzie miał kwiatów jesienią, ale wiosną już tak. Tylko wybijające pędy mogą mieć nawet powyżej 0,5m, więc uwzględnij to w trakcie cięcia.
Pozdrawiam Jacek
tom517
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 cze 2014, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Mój lilak wyglądał mniej więcej tak rok temu,
Obrazek

teraz wypuszcza pędy korzeniowe, powycinałem je, bo słyszałem, że niby osłabia to lilaka, ale teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem, czy ma się on rozrastać jak krzew czy nie ?

A może mogę zrobić z niego to:
Obrazek

lub
Obrazek

Tylko zależy jak będę ciął ?
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Nie wiem czy uda Ci się zrobić z niego drzewko no chyba że masz jakiś prosty pęd który można uformować :wink: Jak dzisiaj kupiłam właśnie w formie drzewka i zastanawiam się gdzie go posadzić, czy dobre będzie miejsce od wschodnio-południowej strony i ziemia trochę gliniasto-kwaśna? :wit
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Sądzę, że ten drugi jest po prostu szczepiony na pniu.
Ja mam wersję krzaczkową i szczepioną skupioną w tym roku, bo zauroczył mnie jego zapach.
Rozbieżności w wielkości roślin wynikają być może z tego, że podobno pod tą nazwą sprzedawane są też mieszańce i trzeba mieć sadzonkę ze sprawdzonego źródła.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Trzeba zostawić te odrosty od ziemi, to jest szeroki, choć niezbyt niewysoki w porównaniu z innymi lilakami krzew, moim zdaniem w tej formie on najlepiej wygląda i kwitnie.
KozlekLekarski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 maja 2016, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo/Suwałki/Holandia

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Co mogło być przyczyną przemarznięcia dwuletniego lilaka mejera? :?: Był osłonięty przez jałowca płożącego, a mimo to przemarzł :shock:
Pozdrawiam, Włodek :)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Rzeczywiście, te lilaki najlepiej prezentują się jako gęste krzewy w formie płaskokulistej.
Pytanie do posiadaczy lilaka meyera 'palibin': czy listki waszych lilaków przebarwiają się jesienią?
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Syringa meyeri 'Palibin'

Post »

Tak, mój palibin przebarwia się jesienią, albo na kremowo, albo na kremowo-brązowo.
KozlekLekarski pisze:Co mogło być przyczyną przemarznięcia dwuletniego lilaka mejera? :?: Był osłonięty przez jałowca płożącego, a mimo to przemarzł :shock:
Przemarzł zimą, czy załatwiły go wiosenne przymrozki?
Mój kilkuletni palibinek trochę ucierpiał tej wiosny i na jakiś czas stanął. Dopiero teraz zaczyna rozwijać nieśmiało pąki.
Może Twojego coś podgryzło? Mróz zimą nie powinien lilakowi zaszkodzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”