Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Post »

Witajcie,

Mam do Was pytanie odnośnie wybarwienia liści. W swoim ogrodzie posiadam kilka krzewów o czerwonolistnym wybarwieniu, m.in. krzewuszkę Alexandrę, berberysa Atropurpureum, leszczynę purpurową, śliwę Pissardii czy też klona palmowego Atropurpureum. Wszystkie te rosliny kupione były w szkólkach jako zdrowe, pięknie wybarwione okazy. Po przezimowaniu, w kolejnym sezonie kompletnie traciły swoją czerwoną barwę. Trzyma się dzielnie jedynie perukowiec Royal Purple, który jest przez cały sezon ciemnobordowy. Przyczyny upatruję w fatalnej glebie (praktycznie sam piasek), aczkolwiek rośliny zostały posadzone w dołach z żyzną ziemia, więc nie powinno być tak tragicznie. Wszystkie rosną na słonecznych stanowiskach (jedynie klon w pólcieniu).

Co może być przyczyną zielenienia i czy moge im jakoś pomóc w odzyskaniu czerwonej barwy?
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czerwonolistne rośliny zielenieją.

Post »

Trochę cierpliwości to normalne... Moja krzewuszka Minor Black, też wychodziła zieloniutka i nadal częściowo jest... z czasem będzie bordowa. Podobnie z pęcherznicą - też zielone liście zamiast bordowego. To kwestia słońca... Z czasem będą ciemne..
A hakuro jest też zielona, a z czasem biało-różowa..
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwonolistne rośliny zielenieją.

Post »

Rośliny , które mają kolorowe liście właśnie lepiej wybarwiają się na piasku / na glebach ciężkich będą się albo słabo wybarwiały albo wcale/ odnoście leszczyny, bo ją mam to mogę Ci powiedzieć, że to jej naturalny stan.Czerwone pączki, potem ciemno-rubinowe liście , a około gdzieś września / czasem wcześniej zielenieją liście i to normalny stan.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czerwonolistne rośliny zielenieją.

Post »

To prawda, na piaskach rosliny lepiej trzymają kolor i również jesienia się przebarwiają.A taka jest natura wymienionych przez ciebie roślin, że u nich cecha nie jest stabilna, bordowy kolor utrzymują mniej wiecej do połowy lata, a najładniejszy jest wiosną.
Moja leszczyna purpurowa już w czerwcu praktycznie cała jest zielona, podobnie perukowiec 'Follis Purpureis", tylko młode przyrosty są zabarwione.Tylko Royalal Purple jest bordowy cały sezon, bo ta cecha u tej odmiany jest stabilna.
Również w donicach rośliny są lepiej przebarwione z deficytu składników pokarmowych i wody, po ukorzenieniu w gruncie odzyskują normalny wygląd.
Jednym słowem nie wszystko tak wygląda w naturze jak w kolorowych katalogach i sugeruje nazwa :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czerwonolistne rośliny zielenieją.

Post »

No i słońce- w cieniu będą zdecydowanie bardziej zielone, bo muszą uruchomić wszystkie rezerwy chlorofilu dla przeżycia. W słońcu mogą zaszaleć i skupić się na wyglądzie!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czerwonolistne rośliny zielenieją.

Post »

Dziękuję za odpowiedzi!

Oczywiście mam świadomość tego, że w zależności od różnych czynników rośliny zmieniają swoje ubarwienie, ale zaniepokoiło mnie to, że po pierwsze: nie są to młode osobniki, tylko już kilkuletnie okazy, które straciły barwę po jednym sezonie i póki co nie zamierzają tego zmieniać :wink: Po drugie - że nie jest to kwestia kilku roślinek, tylko praktycznie wszystkich czerwonolistnych w moim ogrodzie.

Być może rzeczywiście zaszalałam z tą dobrą ziemią za bardzo, ale z drugiej strony w moim "domowym" piasku nie rośnie nic - nawet chwasty za bardzo nie chcą, więc nie było wyjścia. Wiekszość sadzonek kupowałam w szkółce, w której sadzi się rośliny w ciężkiej, żyznej glinie i taką niektórym z nich zafundowałam u siebie (oczywiście zmieszaną nieco z moim piaskiem). No i one w tej glinie były ekstremalnie czerwone, a u mnie zielone jak szczypiorek. Tak sobie myślę, że może w glebie brakuje jakiegoś składnika? Bo nawet tuje Aurescens, z żółtych kurczaków zamieniły się w coś a'la Szmaragdy... Brak słońca wykluczam, wszystkie rosną na wystawie południowej, mają słońce od 10 do 20.
kruci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przycinanie bluszczu goldheart

Post »

Zauważyłem że niektóre odnogi bluszczu goldheart - z jednej rośliny - mają zamiast zielono-zółtych liści same ciemno zielone. Niektóre z kolei mają np 80% dwukolorowych liści a reszta zielona. Większości bluszczy jakie mam ma na każdej odnodze same zielono-zółte liście. W związku z tym co zrobić aby były same takie dwukolorowe liście? Czy te jednolicie zielone odnogi uciąć (kiedy, przy samej ziemi?) a co z tymi, które mają tylko część zielonych listków?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Post »

Dzieje się tak,ponieważ w liściach powstaje więcej zielonego barwnika ? chlorofilu.
Fotosynteza zachodzi wyłącznie w obecności światła,więc jeśli jest go zbyt mało, roślina tworzy więcej chlorofilu, co skutkuje zielenieniem kolorowych liści.
Ja obrywam takie lub nawet wycinam całe pędy, a mam takie przypadki każdego roku z bordowo listną pęcherznicą
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kruci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Post »

Jeżeli tylko część liści jest całkowicie zielona to też taki pęd całkowicie usuwasz?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Post »

Po przeczytaniu tematu zaciekawiła mnie jedna rzecz może ktoś wie chodzi mi mianowicie o trzmieliny fortunae. Zgadza się, że odmiany żółto zielone w cieniu zielenieją i często mają rewersje do całkowitej zieleni lub odwrotnie w słońcu zdarzają się pędy bez chlorofilu całe żółte jednak taka zależność nie zachodzi w przypadku odmian zielono białych wydają się, że tak powiem stabilne wie ktoś może co jest przyczyną?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zieleniejące liście kolorowe roślin .

Post »

bendkos - lepiej wyciąć pęd niż pozwolić by cała roślina wróciła do wersji wyjściowej .
Jednak na początek oberwij te zielone liście i obserwuj .
Ja nie cackam się tnę cały pęd u nasady.
Nie jestem w stanie odszukać zdjęcia na poparcie mojego wpisu ale jestem pewna, że każda z trzmielin Fortunea jakie mam
wykazuje się tendencją do powrotu do wersji wyjściowej i każdej zdarza się pęd całkowicie pozbawiony chlorofilu. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”