Żywopłot ze świerków.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Świerki - ratunek

Post »

Podczas wycinki drzewa sąsiad uszkodził mi żywopłot (10 kilkunastoletnich świerków). Czy mogę ze strącanych czubów świerkowych uzyskać nowe rośliny?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerki - ratunek

Post »

Cuda tylko w Erze (no podobno na parafii) :wink:
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Świerki - ratunek

Post »

oks - dzięki.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Świerki - ratunek

Post »

dać to by się i dało ale na pewno nie w domowych warunkach
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerki - ratunek

Post »

Nie dało.
Ukorzeniać można odmiany karłowe. Nie wszystkie. I owszem, w odpowiednich warunkach.
Czteroletni świerk do 80 cm wysokości na leśnej szkółce kosztuje złotówkę....
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Świerki - ratunek

Post »

Bufo. Piszesz o żywopłocie. Jak nie zależy Tobie na idealnym pokroju każdego świerku (a w żywopłocie przestaje to być istotne), to możesz wyprowadzić przewodnik z najsilniejszej bocznej górnej gałęzi odpowiednio ją odkształcając do pionu za pomocą kołka przywiązanego do przewodnika.
A jeżeli nie zależy na wysokim żywopłocie, to trochę przytnij pozostałe wierzchołki, a czas ubytki uzupełni (ukorzeniony, zdrowy świerk ma duże przyrosty roczne, nawóz jeszcze to przyspiesza). O ukorzenianiu wierzchołków zapomnij (rzeczywiście prościej kupić nowe sadzonki).
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Świerki - ratunek

Post »

Jarko - bardzo Ci dziękuję za podpowiedź. Uszkodzona jest właściwie połowa żywopłotu (w tym 10 świerków). Obecnie jest jakiś metr różnicy między częścią nie naruszoną,a uszkodzoną. Żywopłot ten był w ubiegłym roku przycinany i w zasadzie miał odpowiednią wysokość. Poleciały nie tylko wierzchołki ale i boczne gałęzie. Wszystko przez durny pomysł sąsiada: obcięcie konarów przed wycięciem potężnego drzewa. Kiedy ewentualnie przyciąć wierzchołki? Prawdopodobnie cześć drzew wyprowadzę z gałęzi. Dzięki ;:167
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Witam.
Mam następujący problem i liczę na pomoc.
Po drugiej stronie drogi mamy kaplicę. W ubiegłym roku drzewa na przycmentarnym parkingu wycięto, aby zrobić drugi wjazd, w ten sposób ukazał niezbyt ciekawy widok.
Na naszej (od niedawna) działce wzdłuż drogi kiedyś posadzono srebrne świerki, dwa zewnętrzne są wyższe (około 5m), dwa środkowe niższe (działka wąska). Od środka zaczynają gubić igły.
Szukałam w Internecie (może nie dokładnie), wysokiego, strzyżonego żywopłotu ze świerka- nie znalazłam, dlatego chciałabym zapytać:
Czy przycinając te drzewa możliwe jest uzyskanie czterometrowej ?ściany? jak po przycięciu żywotników- zielonej od góry do dołu?
Dolne gałęzie na końcach są zielone, bliżej pnia łyse, czy po ich przycięciu wypuszczą nowe, młode gałązki?
Może ktoś wykonywał podobne zabiegi i orientuje się w ?reakcji? świerków na tego typu operacje?
Nie chcemy tracić czasu na eksperymenty, może lepiej usunąć, zasadzić tuję, cisa i po kilku latach będzie po problemie.
Z góry dziękuję za pomoc.
ObrazekObrazekObrazek
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Witaj Aneto;
ja mam szpaler ze świerka pospolitego.Co roku wiosną wycinam te gałązki ,które za mocno wystają i mi przeszkadzają.Świerki bardzo ładnie zagęściły się tworząc gęsty szpaler.W innej części mojej posesji rosną świerki kłujace,które już tej wiosny będę podobnie podcinać.Zależy mi na kolejnym gęstym szpalerze,który ma stanowić ochronę przed wiatrami.Twoje świerki są już spore więc zagęszczenie z pewnością potrwa kilka lat.
Mam nadzieję ,że inne Osoby się również wypowiedzą i Będziesz Mogła na podstawie różnych doświadczeń podjąć decyzję.
Pozdrawiam Marzena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Gleba po tak dużych świerkach jest wyjałowiona, a gdzieś czytałam, że może też być częściowo zbielicowana i trudno jest wprowadzić nowe nasadzenia, które rosłyby zdrowo i w miarę szybko.Posadzone żywotniki, czy cisy mogą więc słabo/wolno rosnąć.
Z zagęszczeniem może być problem, gdyż świerki jako, że rozmnażane z nasion mają pokrój ( i kolor) bardzo różny i czasem trudno wpłynąć na ich kształt, a jeśli już, to trzeba to robić od małego.
Może pozwolić im rosnąć, wyciąć dolne łysiejące gałęzie i podsadzić czymś.Trzeba by się zastanowić co zniesie trudne warunki pod świerkiem.U mnie dość dobrze rosną jałowce, ale mnie zależy na osłonięciu gleby.Może po podcięciu gałęzi zrobić dość szczelne ogrodzenie?
No i do wycięcia tych drzew potrzebne jest zezwolenie.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Moim zdaniem żywopłot ze świerka nie może się udać. Może to być gęsty szpaler ale nie żywopłot, nie da się przycinać tych drzew tak, aby uniknąć obsychania pędów, tak samo jak u sosny. Mogę odpowiedzieć także pytaniem: czy ktoś widział choć w miarę ładny, gęsty żywopłot ze świerka? Ja niestety nie widziałem, dużo co prawda słyszałem ale to na allegrooo a tam ludzie wszystko reklamują jako nadające się na żywopłot.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Dziękuję za zainteresowanie. Niestety świerki nie były podcinane w ogóle. Myślalam, żeby dolne gałęzie podciąć i zasadzić jakieś żywotniki pokroju krzaczastego- góra niech sobie rośnie, tylko że górą poprowadzony jest przewód oświetlenia ulicznego :? (czy coś w tym rodzaju).
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Żywotników nie radzę tam sadzić, one wszystkie potrzebują żyznej i wilgotnej gleby, a pod świerkami jest sucho i mało światła.Będą takie 'rosochate'.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”