Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witam Posiadam u siebie kilka wierzb mandżurskich Jedna rośnie jak szalona - ma bardzo dobra glebę, sporo cienia i jest schowana za żywopłotem i studnia Zawsze na wiosnę jest przycinana bardzo odważnie i zawsze puszcza mnóstwo nowych gałązek :) dwie kolejne rosną bo rosną ale nie maja takich przyrostów - rosną bardziej w słońcu i na glebie gliniasto kamieniastej ( czyli paskudnej).
W tamtym roku zrobiłam eksperyment - wierzba została obcięta na jesieni i gałezie leżały cała zimę na kupce Na wiosnę wybrałam kilka o najciekawszym kształcie i włożyłam w ziemie - Wszystkie "patyki" ukorzeniły sie i wypuściły listki!! :D Mam tez wierzbe hakuro w ogrodzie kupiona pod koniec lata na jesieni krótko przycięta- mam nadzieje ze na wiosnę ruszy i będzie radować moje oczy swoimi kolorami :D
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wierzba mandżurska - cięcie

Post »

Witam,

Z początkiem wiosny chcę przyciąć wierzbę mandżurską. Jako, że jestem początkujący nie mam za bardzo wiedzy jak prawidłowo to zrobić aby nie uszkodzić drzewka, a zarazem ładnie je uformować. Proszę więc o radę i pomoc. Poniżej załączam zdjęcie omawianej wierzby. Dziękuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witaj. Na tej fotce niewiele widać w tym formacie. Ciachaj mocno każdą gałązkę bo ona ladnie się wtedy zagesci. Wierzby są nie do zdarcia więc krzywdy im nie zrobisz.
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Rozumiem. Czyli nie ma się co martwić, że cięcie będzie zbyt mocne? Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem kreskami przykładowe miejsce cięcia. Czy Waszym zdaniem będzie ok?


Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Może być jeszcze mocniej. Wszystkie przycięłabym blisko tych palików. Ona szybko odbije ale jak się boisz chociaż nie ma czego to tnij jak jest zaznaczone. Jeszcze w tym sezonie ładnie przyrośnie i się zagęści. Powodzenia :wit .
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Dziękuję za cenną radę i pomoc. Jutro biorę się za ostre cięcie ;:138
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Jak tak przytniesz, to wierzba puści mocne, zdrowe gałązki. :)
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Wierzby przycięte i rany zabezpieczone specjalnym kremem. Teraz tylko czekać na efekty :heja
Vexatus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2016, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Kupiłem i zasadziłem niedawno wierzbę mandżurską, ale niestety końce gałązek zaczęły obumierać i wymagała przycięcia. Ostatecznie drzewko zostało przycięte niemal przy samej ziemi (około 10 cm) i kilka dni temu zaczęły pojawiać się świeże zielone listki. :D Po takim przycięciu drzewo zapewne będzie bardziej przypominać krzak i tutaj pytanie - na jaką wysokość może urosnąć tak przycięta wierzba? Pozdrawiam.
Poznam Regulamin Forum
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Wierzba mandżurska(Salix matsudana) - cięcie, przycinanie

Post »

Moje wierzby mają kilka lat, ale w tym roku są brzydkie. Dużo suchych gałęzi, listki tylko u góry, no i chorują.
Nie wiem, czy jest sens jeszcze mocno je pprzyciąć.
No i nie wiem jak i czym ewentualnie je popryskac bo to z 3-4
metrowe drzewka.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
ewelinaz
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lut 2016, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.pomorskie
Kontakt:

Re: Wierzba mandżurska(Salix matsudana) - cięcie, przycinanie

Post »

Chciałam Wam pokazać jak u mnie przez przypadek mam kwitnącą na biało wierzbę.
Wierzba mandżurska rośnie u nas około 10 lat. 2 razy do roku przycinamy jej wiszące pędy tak abym mogła bez problemu pod nią przechodzić. Ziemię mamy gliniastą i nieprzepuszczalną, warunki do uprawy naprawdę ciężkie, ale miejsce jest słoneczne i zaciszne. W tym roku dużo pędów, tych wewnątrz "czapy", przymarzło, ale przykrywa je masa liści, więc nawet ich nie wycinałam.

Jakieś 3-4 lata temu posadziłam obok Rdest Auberta. Nie pamiętam czy była to jedna czy dwie sadzonki. Rdest kwitł skąpo, ale wytworzył dużo pędów. Nigdy nie był przycinany. W tym roku odkąd zakwitł (od końca czerwca) nie mogę oderwać od niego wzroku. Zdjęcia nie oddają jego uroku, mam słaby aparat w telefonie, ale na żywo wygląda fantastycznie. Z przypadkowego efektu jestem bardzo dumna :uszy
Może uda mi się zrobić lepsze zdjęcia, bo będzie kwitł aż do mrozów. Podoba mi się takie połączenie, bo wierzba ma ładne liście i pędy, dość uformowaną czapę i na niej rozkładają się wiechy rdestu, wygląda to tak jakby sama wierzba kwitła. Rdest kwitnie bardzo długo, więc całe lato i jesień mam niesamowity widok.



Jak Wam się podoba takie połączenie i co o nim sądzicie?


Obrazek


Obrazek

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa

Post »

Odświeżam temat, bo i ja stałam się posiadaczką wierzby mandżurskiej ( trochę pokręciłam w nazwach, ale już doszłam do własciwej ;)) .
Póki co moja wierzba to ukorzenione gałązki które dostałam od sąsiadki, ale liczę, że stanie się kiedyś pięknym drzewkiem.
Póki co rośnie w kubeczku na balkonie i dzielnie znosi jesienną pogodę.
Na wiosnę pójdzie do gruntu. Jak patrzę na wasze drzewka to aż zazdroszczę. Rozumiem, że główną receptą na taki wygląd są częste podcinania ;)
A z ciekawości, bo zostało to tu wspomniane - ktoś z was ma jakąś kompozycję uplecioną z rosnącej wierzby? Chodzi o jakieś płotki, osłonki itd.
Olleo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 wrz 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba mandżurska(Salix matsudana) - cięcie, przycinanie

Post »

Mam pytanie - jak zrobić z tego drzewo?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”