Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
jokaer
 Tytuł:
PostNapisane: 6 cze 2009, o 19:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
bardzo ładnie się prezentuje. nie bardzo miałam czas na pisanie, ale czemu go źle cięłaś?
Bo ja mam żywopłot grabowy, wygląda też ładnie( uwielbiam grabiki :) ,
ale widzę, że powinnam go silniej przycinać, tylko , że nie bardzo mam sumienie :(

boniczka
 Tytuł: Re: Buk na żywopłot
PostNapisane: 28 gru 2009, o 21:05 
100p
100p
Kasia, a od jakiej wysokości go przycinałaś? I jak długo rośnie już Twój żywopłot? Jaką ma wysokość w realu?

Zastanawiam się nad takim właśnie żywopłotem, chcę zrobić w nim też bramę podobną do tej na zdjęciu. Mam jednak wątpliwości, czy wybrać buk czy grab? Zależy mi na szybkim efekcie. Może ktoś potrafi porównać oba?

Fallenangelv
PostNapisane: 28 gru 2009, o 21:28 
1000p
1000p

---
http://www.krzewy.pl/Grab/Grab.htm
http://www.krzewy.pl/Buk/buk.htm
W moim regionie bardziej popularny jest buk,ale to tylko chyba ze względu na to że inni mają ,jeden usłyszy od drugiego spodoba się i ...........
Ja osobiście wybrał bym grab,ładniejszy.

boniczka
PostNapisane: 28 gru 2009, o 21:44 
100p
100p
a jak z chorobami?
nie chce mi się walczyć - przegrać - sadzić od nowa
planuję go na długie lata - musi przegrodzić mój ogród w połowie, bo na sąsiedniej działce w zastraszającym tempie powstał nowy dom, którego mieszkańcy zaglądają do mojego przytulnego zakątka :wink:

Fallenangelv
PostNapisane: 28 gru 2009, o 22:40 
1000p
1000p

---
Czemu jeszcze nie wystartowawszy liczysz na przegraną?
Problemów nadzwyczajnych z nimi nie ma.
Co mogę dodać -na żywo z grabu nie widziałem tylko z buku ale (potwierdzą to zapewne i inni)żywopłot z grabu daje tą możliwość że nawet zimą jest podobno tak gęsty i zawiły w środku że niewiele widać

boniczka
PostNapisane: 28 gru 2009, o 23:12 
100p
100p
nie spodziewam się przegranej, ale w strategicznych miejscach sadzę jak najmniej problematyczne rośliny
tego doświadczenia nabrałam po bezskutecznej walce z rdzą na 30-letniej sośnie wejmutce

boniczka
PostNapisane: 1 sty 2010, o 18:23 
100p
100p
A powiedzcie, gdzie sie kupuje sadzonki buka.
Czy w szkółkach sprzedają?
Bo ja do tej pory spotkałam sie tylko z sadzonkami z nadleśnictwa.

xipe
PostNapisane: 1 sty 2010, o 19:17 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
W szkółkach ozdobnych też można nabyć buka, ten o czerwonych liściach jest rzadszy i droższy od tego o zielonych liściach.
Najlepiej jednak jest kupować w nadleśnictwie, ponieważ szkółka leśna produkuje sadzonki z nasion miejscowych (takie sadzonki są przystosowane do miejscowych warunków klimatycznych).

boniczka
PostNapisane: 3 sty 2010, o 19:11 
100p
100p
Bardzo dziękuję.

kubus2015
PostNapisane: 13 lut 2010, o 02:37 
200p
200p

---
Pawle, widzę że orientujesz się w temacie, mam więc pytanie, bo nigdzie na forum jakoś nie mogłem znaleźć: Oba gatunki rosną na początku wolno, ale który z nich rośnie choć trochę szybciej w młodości? :) bo sam waham się którego wybrać, szczególnie że będzie to żywopłot częściowo w pobliżu wyrośniętej lipy :roll:

nocny_drwal
PostNapisane: 13 lut 2010, o 02:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Czysty gatunek zazwyczaj rośnie szybciej, niż jego odmiany. Myślę, że tu jest tak samo (chociaż z siewkami buka nie miałem do czynienia)

Czerwony jest oczywiście ładniejszy, ale potrzebuje słońca, by się wybarwiać. Jak ta lipa robi cień, to efekt może być średni. Ale i tak ładniejszy słabo czerwony, niż czysto zielony :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

KamilaWr
PostNapisane: 31 sty 2011, o 18:59 
200p
200p
3 lata temu wiosną posadziłam żywopłot z grabu. Sadzonki miały ok 120-130cm wys. Wczesną jesienią zeszłego roku ledwo dostawałam z wyciągniętymi rękoma (mam 174cm wzrostu) i długimi nożycami aby zrobic ostatnie (tego roku) cięcie również z wysokości żywopłotu. W ciągu tych 3, lat 5-6 razy/rocznie robiłam cięcie boczne i z wysokości. Boczne robiłam dośc silne, żeby sie zagęściły. O moim żywopłocie mogę powiedziec, że rośnie jak szalony przynajmniej do tej pory. Może dlatego, że układałam pod nim trawę do góry korzeniami zdjętą z miejsc pod rabaty. Ziemia w tych miejscach jest fantastyczna, puszysta, pełno w niej dżdżowniczek.

merle
PostNapisane: 31 sty 2011, o 23:53 
200p
200p

---
witaj Kamilo,

nie ukrywam, że bardzo lubię takie żywopłoty; stąd zapytam, dysponujesz może zdjęciami tego żywopłotu (po posadzeniu i dziś?). Jesli tak, to mogłabyś je zamieścić w tym wątku? Czy tak okazałe kilkuletnie sadzonki nabyłaś wiosną w szkółce leśniej z gołym korzeniem czy też były to ukorzenione rośliny z pojemników? Pytam, bo to ma też wpływ na tempo wzrostu, a u Ciebie z tego co napisałaś, żywopłot rośnie jak szalony. Byłbym również zobowiązany, gdybyś napisała jak długi jest to żywopłot, czy go nawozisz wiosną, jaką ma wystawę oraz czy sadzony był w jednym czy też w dwóch rzędach.

anna63
PostNapisane: 1 lut 2011, o 09:51 
200p
200p

---
witam
Kamilo powiedz mi proszę w jaki sposób posadziłaś swój grabowy żywopłot (chodzi mi o odstępy i ilość rzędów),czy i jeżeli tak to po jakim czasie zamknął się.
Może ktoś też wie czy nie będzie mu przeszkadzał(żywopłotowi znaczy się oczywiście)szpaler ciętych na 2metry brzózek ,wiem że brzoza ma płytko korzenie a odstęp między brzozami a grabem lub bukiem miałabym ok 1m pozdrawiam a.

Po prostu mój ogród

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 46 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Yahoo [Bot] i 17 gości