Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Uważam, że południowa wystawa nie wyklucza żywopłotu bukowego. Buk dobrze znosi zacienienie, co nie oznacza przecież że nie będzie rosnąć w słońcu; trzeba będzie jednak zadbać o nie przesuszenie w okresie bezdeszczowym, ale też tylko na początku - potem da sobie radę.
Szczelną zasłonę od ulicy można również uzyskać z jednego rzędu i wcale nie musisz sadzić co 20cm (mam młody grabowy żywopłot w jednym rzędzie). Myślę, że buk posadzony co 40cm i ulistniony od samego dołu da wystarczającą zasłonę i to nie tylko w okresie wegetacji.
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Buk na żywopłot

Post »

No właśnie - jak najlepiej sadzić żywopłot bukowy:
jeden rządek (i co ile najlepiej - faktycznie co 20 cm?)
czy może lepiej w dwóch rządkach -wyobrażam sobie taki zygzaczek:
*............*.............*.............*
.......*.............*..............*.............* ....i wtedy w jakich odstępach? Chyba rzadziej?
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam
Kupiłem wysyłkowo buki na mój przyszły żywopłot, egzemplarze po 70 cm, z nagim korzeniem. Listki miały już wypuszczone i wszystkie są zwiędnięte- czy tak ma(może) być?
W sobotę będę je sadził i mam zamiar przyciąć je na 15 cm od ziemi(gdzieś przeczytałem że tak powinno się zrobić) z tym że martwi mnie to że po przycięciu pozostanie sam pień (bez gałęzi) i w związku z tym mam pytanie czy buczki wypuszczą z tego "kikuta" gałązki czy może przyciąć wyżej.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

W odpowiedzi na post powyżej (odpowiedź pewnie spóźniona),

Dobry wybór, bukowy żywopłot jest piękny.

70 cm sadzonki z nagim korzeniem to spore egzemplarze (wcale nie potrzebowałeś aż takich na żywopłot, który ma być przecież gęsty od samej ziemi). Termin też już dość późny.
Jeśli listki były zwiędnięte po otworzeniu przesyłki, wskazuje to na przesuszenie bryły korzeniowej. Ponadto 70 cm buki mają już spory system korzeniowy, z pewnością został on uszkodzony przy ich wykopaniu, a dodatkowo przesuszyły się w trakcie transportu.

Ciężko ocenić czy rośliny przetrwają. W takiej sytuacji przed sadzeniem należało dokładnie namoczyć bryłę korzeniową, koniecznie skrócić korzenie (szczególnie te długie pojedyncze które zostałyby pozawijane przy sadzeniu), zostawiając jak najwięcej korzeni drobnych, posadzić, podlać i pilnować dostatecznej wilgoci przez cały okres wegetacji 2016. Po posadzeniu - mimo że to już koniec kwietnia/początek maja i w roślinie krążą soki - przyciąć buki na te umowne 20-30 cm (zaznaczam, że nie jest to odpowiedni moment na cięcie, ale zostawiając je nieprzycięte do czerwca ryzykowałbyś bardziej - sadzonka z gołym korzeniem i posiadająca już liście, której jeszcze przed sadzeniem zwiędły liście, nie utrzymałaby niezredukowanej części nadziemnej).
Po posadzenie i przycięciu, pilnując wilgoci w podłożu, czekaj na efekt.

Jeśli buki nie padły przed sadzeniem (przesuszenie korzeni), to po zrobieniu wszystkiego jak wyżej, buki powinny wypuścić pąki z pozostawionej i zredukowanej części, którą nazywasz kikutem, a następnie rozwinąć liście. Nie licz na przyrost w tym roku, ważna będzie sama oznaka, że rośliny żyją. Buki będą regenerować i rozwijać bryłę korzeniową w tym roku (dlatego ważna wilgoć w podłożu), a na właściwy przyrost poczekasz do roku 2017.

Gdybyś zamówił niewielkie roczne, maks. 2 letnie sadzonki z nie tak rozbudowanym systemem korzeniowym, których właściwie nie musiałbyś przycinać (cięcie korygujące zrobiłbyś w czerwcu), a całą operację dodatkowo przeprowadziłbyś kilka tygodni wcześniej, wtedy efekt murowany.
Piootrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2016, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam serdecznie. To moj pierwszy post.
Przeczytałem cały temat. Posadziłem żywopłot bukowy okolo 750szt prawie identycznie jak kolega wyżej, dodatkowo zalozylem na 125m linie kroplojaca.
Mam jednak takie pytanie, sadzonki miałem około 40cm, sadziłem w polowie kwietnia i nie przycinalem ponieważ pojawily się juz liście. Kiedy teraz bedzie najlepszy moment na przycięcie.
Pozdrawiam

Tak to wygląda u mnie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Piotrek,
Profesjonalnie się do tego zabrałeś. Przytnij w czerwcu; sadzonki wyglądają na tych zdjęciach na całkiem nieźle rozkrzewione; wystarczy w czerwcu skorygować wysokość, nie potrzeba w Twoim przypadku ciąć radykalnie.
Piootrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2016, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki za odpowiedź. Nie ukrywam, że do fotki wybrałem lepsze miejsca, w niektórych są tzw pojedyncze badyle. Szukałem dużo w internecie jak to ciąć, bo niektóre buki mam już rozgałęzione z 3-4 małymi gałązkami. Stąd pytanie czy wtedy zawsze ciąć powyżej rozgałęzienia i każdy pęd przyciąć czy jechać równo wszystko. Może banalne pytanie ale jak widać na fotkach jestem początkujący (całe życie w bloku a teraz wyzwanie).
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Mam mały problem z bukiem. Mianowicie wczesną wiosną 2015 roku posadziłem żywopłot z buka. Gleba gliniasta zaprawiona kompostem. Niestety w 2015 mieliśmy ekstremalnie gorące i suche lato i wczesną jesień. Susza na moim terenie w ogóle nie pozwalała na regularne podlewanie roślin stąd dosyć mocno ucierpiały bukowe nasadzenia. Żadna roślina nie wypadła jednak przyrosty były nikczemne, a liście zostały lekko poparzone przez słońce i zdeformowane.

Ten rok na szczęście jest łaskawszy. Wiosną buki ładnie się zazieleniły i wypadły dorodne przyrosty. Dostały porcje azofoski. O ile wiosenne przyrosty były bardzo ładne i zdrowe o tyle przyrosty letnie - czerwiec/lipiec są bardzo rachityczne. Wszystkie liście są mocno zdeformowane podobnie jak rok temu podczas suszy i fali upałów. Przypuszczam również, że to wina wysokich temperatur - w moim regionie od połowy czerwca do początku lipca było gorąco. Często temperatura dochodziła do 30C.

Obrazek

Od prawej przyrosty wiosenne od lewej letnie

Teraz pytanie, czy buki zawsze reagują w ten sposób na wysokie temperatury? Nie spodziewałem się, że jest to roślina bardzo wrażliwa na takie czynniki. No chyba, że przyczyną takich deformacji liści jest jakiś inny czynnik?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Moje żywopłoty bukowe również zostały posadzone wiosną 2015 r. Podobnie jak Twoje, moje buki cierpiały podczas kilku fal upałów i historycznej suszy w lecie 2015 r.
W 2016 r. buki ładnie rosną, choć są egzemplarze, które w ogóle nie wypuściły nowych przyrostów, a tylko pierwsze liście wiosną. Pogoda jak na razie jest dużo łaskawsza, nie trzeba podlewać, i w zasadzie nie obserwuję na swoich kilkuset sztukach objawów podobnych do tych pokazanych przez Ciebie na zdjęciu. Liście są zdrowe, jedynie czasem można zauważyć niewielkie zbrązowienie - ewidentnie od słońca. Dodam, że moje buki rosną w miejscu nasłonecznionym od rana do wieczora - przysłowiowa patelnia.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Tak przypuszczam, że te deformacje są spowodowane przez wysokie temperatury. Po pierwsze są praktycznie na wszystkich roślinach, a po drugie upały występowały w momencie kiedy buki wypuszczały drugie przyrosty tj. przełom czerwca i lipca wówczas przed okrągłe 2 tyg temperatura bardzo często wędrowała do 30C.

Gdybym posadził je w kiepskim podłożu wówczas stawiałbym na braki pokarmowe, ale tak nie jest. Dodatkowo wiosną dostały porcje azofoski. Tak więc jedynym sensownym wyjaśnieniem jest właśnie wina pogody.

W tym tygodniu przystąpię do lekkiego cięcia formującego i część tych brzydkich przyrostów usunę. Niemniej jest to zastanawiające.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

merle - proszę ;:180 powiedz co to za aranżacja z tymi żywopłotami u Ciebie,czy taki jest Twój cel zakrzewienia działki na maxa?
Zaintrygowały mnie widoki planu Twoich nasadzeń.
Te żywopłotowe kojarzą mi się nawet z labiryntem :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

KaRo,

zdjęcie zrobione jest z perspektywy i nieco przekłamuje odległości :wink: . W rzeczywistości pomiędzy 'paskami' (tak to nazwijmy) żywopłotów bukowych (tych przy podjeździe) zachowane są min. 2,5 - 3 metrowie odległości, a od miejsca wykonania zdjęcia do ogrodzenia w tle jest ponad 50 metrów. Wszystko posadzone celowo; te paski bukowych żywopłotów są posadzone niejako w poprzek względem podjazdu, aby poprzecinać ten długi pas ziemi przy podjeździe. Te kawałki żywopłotów będą cięte na różne wysokości. Może trudno sobie to teraz wyobrazić, gdyż miną lata zanim zostanie osiągnięty pożądany efekt, ale ma to wyglądać w przyszłości +/- tak:

Obrazek

przed ogrodzeniem po obu stronach posadzone są dwa bukowe żywopłoty po 20 metrów długości każdy, które mają być niskie, gęste i dość szerokie (szersze niż wyższe) - taki bukowy żywopłot obwódkowy do 0,7 metra wysokości; między tymi żywopłotami a ogrodzeniem są posadzone krótkie ok. 1 - 1,5 metrowe paski żywopłotów bukowych, które będą cięte na wąskie i wyższe - nazwijmy to - 'ekrany'. Pomiędzy bukowym żywopłotem obwódkowym i tymi ekranami pojawią się jeszcze jakieś rośliny.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam , odświeżę troszkę temat a mianowicie chcę posadzić żywopłot bukowy długi i na granicy działek , wysokość docelowa ok. 2.5 szerokość 0k. 1, 1,5 metra , gęsty niekoniecznie od samego dołu . Planuję w dwóch rzędach 4 sadzonki na metr 50 cm.x 50 cm X 80 cm.
Jakie macie doświadczenia z rozstawem sadzonek ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”