Kalina bodnanteńska Dawn

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kalina

Post »

mirzan pisze:Ta kalina nie jest drzewkiem,ale krzewem.Pachnie, kwitnie wcześniej od innych
krzewów. Cały sezon liście ma lekkoczerwone. U mnie rośnie ma ciężkiej ziemi, która latem jest sucha jak beton.
Obrazek Obrazek
Tylko, że na tych zdjęciach jest chyba kalinna wonna, a nie V.bondatense,Dawn'?
Kalina wonna przebarwia się jesienią i ma kwiaty bardzo blado różowe, kalina odm.Dawn' ma kwiaty ciemno różowe, pojawiają się, gdy jeszcze nie ma liści- może to być grudzień, ale najczęściej luty-marzec. Moja, posadzona od strony wschodniej, osłonieta, kwitła trochę w grudniu, ale zmarzły kwiaty, teraz też już rozwija pąki. Liście nie pamiętam dokładnie, ale chyba nie przebarwiają się jesienią ładnie. Niestety poza efektem kwitnienia i to niezbyt obfitego, nie uważam jej za ładny krzew, wg mnie powinna być sadzona w grupie z innymi.
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalina

Post »

śnieżka pisze:Liście nie pamiętam dokładnie, ale chyba nie przebarwiają się jesienią ładnie.
Moje przebarwiają się efektownie, można obserwować domieszkę fioletu (z drugiej strony różne są gusta i nie każdemu takie ciemne przebarwienie może się podobać). Być może pomagają w tym słoneczne stanowiska i kwaśny odczyn gleby w ogrodzie.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Kalina

Post »

śnieżka pisze: Niestety poza efektem kwitnienia i to niezbyt obfitego, nie uważam jej za ładny krzew, wg mnie powinna być sadzona w grupie z innymi.
Ja ją własnie tak zamierzam posadzić - obok perukowca 'Royal Purple, a przed nimi tawułę van Houtte'a i kalinę koralową 'Compactum".
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Kalina

Post »

U mnie ta kalina przyrasta szybko, nie wiem nie mierzyłam. Muszę ją ciągle ciąć bo wystaje na ścieżkę. Kwitnie co rok, nie przemarza ale mam ją w dość zacisznym miejscu. Ładnie pachnie i jak ktoś wspomniał przebarwia się jesienią.
Od V.fragrans różni się kwiatami, ma je ciemniejsze (zwłaszcza widać to w pąkach).
Pozdrawiam, Marta
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Liście kaliny bodnateńskiej obrzydliwie śmierdzą :(
Po tym ją najłatwiej odróżnić od V. farrerii
Tomek
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

tomgroch pisze:Liście kaliny bodnateńskiej obrzydliwie śmierdzą :(
Po tym ją najłatwiej odróżnić od V. farrerii
To muszę sprawdzić, nigdy nie zwróciłam na to uwagi.
Pozdrawiam, Marta
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

???

Tutaj jest mowa o cytrynowym (a więc chyba przyjemnym) zapachu, kiedy się je potrze. Aż sprawdzę w tym roku, ale coś mi się zdaje, że to kolejna niesprawiedliwa opinia na temat tej kaliny.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Wystarczy lekko potrzeć :)


Żeby nie było niejasności - ja bardzo lubię kalinę bodnateńską, ale mam ja posadzoną w takim miejscu, w którym się jej nie dotyka :),a ogląda
Kalina wonna zresztą kwitnie na ogół bardziej obficie, zapach kwiatów ma oszałamiający, no i liście nie mają wady V. bodnatense :)
Tomek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Sprawdziłem,kalina wonna ma liście bezwonne,bodnateńskiej liście roztarte mają
przykry zapach.U mnie obficiej kwitnie bodnateńska.
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

A mnie się marzy, by posiadacz tych dwóch kalin, pokazał porównawcze zdjęcia ich kwiatów. Pstryknięte w jednym czasie tym samym aparatem, z takim samym światłem :)
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Postaram się to zrobić,chociaż kwiaty na obydwu omrożone. Myślałem,że to ta sama,
dopiero wąchanie wyjaśniło,że jednak różnią się.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

kattka pisze:A mnie się marzy, by posiadacz tych dwóch kalin, pokazał porównawcze zdjęcia ich kwiatów. Pstryknięte w jednym czasie tym samym aparatem, z takim samym światłem :)
V.fragrans

Obrazek


V. x bodnantense 'Dawn'

Obrazek


Zdjęcia z 15 marca zeszłego roku, robione w odstępie kilku minut. Sa jakie są, okropnie pochmurno było. Powinnam mieć jeszcze gdzieś późniejsze, ale nie chce mi się dzisiaj podpinać dysku i wywoływać.
Pierwsza to ta od Ciebie, domniemana fragrans, druga miała etykietę, chyba z jakiejś holenderskiej szkółki.
Mnie się wydaje że ta pierwsza ma jeszcze jaśniejszą korę. Jak zejdzie śnieg i w końcu dotrę na wieś to obejrzę je dokładnie.
Pozdrawiam, Marta
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

I o to mi chodziło, dzięki, różnica wyraźna, jedna ma takie 'krępe' kwiaty i kwiatostany, druga bardziej filigranowe. Róż też wyraźniejszy, ładna jest, tak na marginesie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”