Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Ekorre

Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam 5-letni żywopłot z tuj.
W ostatnich latach zdecydowanie nadmiernie obwieszony nasionami.
Czy to prawda, że dla dobra roślin należy je zrywać ???
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie opinie w tej kwestii.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja mam thuję 'Brabant' i tych "nasionek - szyszek" nie zrywam teraz (za dużo pracy) a dopiero na przełomie wiosny - lata gdy zbrązowieją. Wtedy w większości same odpadają. Nadmierna ilość tych szyszek może świadczyć nieraz o braku wody...
Poczytaj o uprawie żywotników http://ogrodowy.republika.pl/pliki/uprawa.html http://iglaki.agrosan.pl/fram.htm
Nacisnij "SZUKAJ" i wpisz m.in. tuje, thuje, żywotniki. Pisaliśmy dużo na ich temat na forum. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

U siebie nie mam tego problemu ale u teściów jest cały żywopłot , kiedy jestem u nich i mam chwile czasu zawsze biorę sekator i tnę te owocniki.Moim zdaniem jest to wskazane, jak zawsze w uprawach nie przeznaczonych do hodowli nasion.
Ekorre

Post »

Przeszukałam forum porządnie: owszem o pielęgnacji iglaków - jak na innych forach i w prasie ogrodniczej - owszem sporo...jednak -jak dotąd- nie znalazłam odpowiedzi wprost na moje pytanie: "zrywać czy nie".... lub raczej: "zrywacie czy nie" : ) (o tym, że ilość nasion zależy od odmiany thui i że niedobór wody potęguje plagę szyszek - wiem od znajomego leśniczego). Lato było jednak wybitnie deszczowe - a szyszek -cały wysyp... Niestety ...więc to pewnie odmiana....
Owszem, zgadzam się, że łatwiej zrywać szyszki gdy te zbrązowieją (wiosną), jednak - osobiście robię to teraz jesienią odciażając drzewka z dodatkowego balastu zanim przykryje je śnieg... Zastanawiałam się jednak, czy eksperci również podejmują to żmudne działanie... (i czy faktycznie korzyść dla rośliny jest większa niż czas jej poświęcony : )

Bardzo serdecznie dziękuję za dodatkową motywację : )
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Gdzież było to lato wybitnie deszczowe? :D Bo chyba nie w centrum kraju,gdzie 2 lub 3 razy posiąpił deszczyk,gdzie przerażały połacie wyschnietej trawy,gdzie wprowadzano najwyższe stopnie zagrożenia pożarowego dla lasów.....a,może ja w tym roku żyłam w innym rejonie świata? :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Ekorre

Post »

1) działka na której rosną wspomniane tuje NIE leży w centrum kraju 2)miałam na myśli ostatnie-deszczowe- tygodnie sierpnia
3) temat założyłam, by poznać opinie dot. usuwania szyszek tuji (czy TO forum można zaśmiecać wypowiedziami nie na temat? (na innych nie można: )

pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
malgoska.p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 wrz 2006, o 18:32
Lokalizacja: Poznań

Post »

Hej, ciezkie pytanie bo brak odpowiedzi. Zasada jest taka : aby roslin była mocna nie dopuszczac do owocowania tylko przekwitłe kwiatostany należy obrywać przed pojawieniem sie nasion bądz owoców. To dotyczy prawie wszystkich gatunków roślin ozdobnych wiec może tuj tez . Jak masz czas obrywaj nic nie zaszkodzi. Pewnie nie jest to rada eksperta ale moze Ci wystarczy. :)
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Re: Tuje - zbyt dużo nasion - zrywać czy nie?

Post »

Ekorre pisze:Czy to prawda, że dla dobra roślin należy je zrywać ???
Tak to prawda!!!!
conifer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2005, o 20:55

Post »

2)miałam na myśli ostatnie-deszczowe- tygodnie sierpnia
Ekorre - to, że w sierpniu był deszcz się nie liczy - iglaki miały już wtedy nasiona.

Pozdrawiam :)
zbiho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2006, o 11:00
Lokalizacja: z Posyny

Post »

Czyli wysyp nasion następuje z powodu suszy? bo w moich stronach powiadają,że to wróży mroźną zimę.W zeszłym roku miałem na tujach więcej szyszek niż liści i w tym podobnie,więc jeżeli ta zima nie będzie tak mroźna jak zeszła to w następnym roku założę instalację do automatycznego podlewania moich tuji i wreszcie pozbędę się tych przebrzydłych szyszek,chyba że starzy górale mają rację i to jest wskaźnik nadejścia nowej epoki lodowcowej. :evil:
Łatwiej kijek pocinkować niż go później pogrubasić.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

zbiho pisze:Czyli wysyp nasion następuje z powodu suszy?
Nie zawsze. To zależy też od odmiany thuji. Napisałem wyżej "... Nadmierna ilość tych szyszek może świadczyć nieraz o braku wody... "
Pozdrawiam Andrzej.
zbiho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2006, o 11:00
Lokalizacja: z Posyny

Post »

Czyli jednak ostra zima????? 8)
Łatwiej kijek pocinkować niż go później pogrubasić.
Ekorre

Post »

Bardzo Serdeczne Podziękowania dla Życzliwych Ekspertów: Erazma, Elmarka, Małgosi i Zbiha
:D

Wasze porady w sumie potwierdziły moje obawy, że moja działalność zupełnie sensu pozbawioną nie jest - a że pogoda aktywności sprzyja, więc...jutro wracam do mojego szpaleru... :P :lol: '
Uściski dla Wszystkich. Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”