Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
g.kiecko
1000p
1000p
Posty: 1508
Od: 19 wrz 2007, o 23:19
Lokalizacja: Jasło

Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Witam... i proszę o pomoc:
Właśnie dostałam nasiona pinii. O ich sianiu udało mię dowiedzieć tylko tyle, że przed posadzeniem należy je moczyć przez 24 godziny. Może ktoś ma więcej doświadczenia?
Pozdrawiam Gośka
Mój ogród
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Namocz przez 24h w wodzie o temperaturze pokojowej, wysiej na sterylne podłoże (torf wysoki prosto z worka) i przykryj nasiona 1cm warstwą piasku, postaw w ciepłym miejscu, wschody pojawiają się po 14 dniach.
Czasami przed ich namoczeniem warto nasiona przetrzymać przez 30 dni na sucho na dolnej (warzywnej) półce w lodówce (stratyfikacja)
Pozdrawiam :D Paweł
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Z własnego doświadczenia wiem, że siewki Pini są wrażliwe nawet na chłody nie mówiąc o mrozie :!: :!: :!: chociaż na jednej ze stron przeczytałem, że dorosłe okazy wytrzymują do -15*C.
Moim zdaniem to chyba trochę przesadzona informacja zważywszy, że w środ. naturalnym zajmują strefę klimatyczna 8, a w Polsce w najcieplejszych regionach mamy 7 :!:

Jednym słowem masz trudne zadanie, ale można też zdecydować się na hodowle pojemnikową w pomieszczeniu jako bonzai.
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Szczerze mówiąc nie widziałam jeszcze u nas w ogrodach pinii...

Ale w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie aleję z rododendronami ocieniają sosny czarne (Pinus nigra) formowane na kształt parasolowatego pokroju pinii. Bardzo fajnie wyglądają i tak inaczej....

Jeśli będziecie mieli okazję - zwróćcie uwagę - ich kształt nie jest przypadkowy
olenka33
Awatar użytkownika
g.kiecko
1000p
1000p
Posty: 1508
Od: 19 wrz 2007, o 23:19
Lokalizacja: Jasło

Post »

Mam już jedną sadzonkę pinii, zakupioną na wiosnę. na razie się trzyma ale jeszcze jej nie zimowałam.
Nasionka wysiane zgodnie z Waszymi zaleceniami. Teraz czejamy na efekty!! :lol:
Pozdrawiam Gośka
Mój ogród
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Również wysiałam, na razie wyrosły trzy, stoją na oknie w piwnicy ale jak lubią ciepło to może powinnam je przenieść do pokoju :?:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Zimą zadowolą się temperaturą 10-12*C i jasnym miejscem, należy uważać z podlewaniem siewki pinii łatwo zagniwają :!:
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Dzięki :!: . To wobec tego zostawię je w piwnicy na południowym oknie :wink: .
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
gluszek20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 kwie 2008, o 18:42

Sosna z nasion

Post »

która ma szyszki chciałem sprobować wyhodować młode sosenki w jaki sposób to zrobić?? Ojciec mój miał renkę do krzewów i teraz ja próbuje sie sprawdzić w tym również

Gluszek, pisz uważniej, proszę. Brakuje przecinków, kropek, polskich znaków. Z góry dziękuję. Nalewka
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Takie rozmnażanie jest bardzo trudne i czasochłonne. Pamiętaj że szyszki dają nasiona dopiero jesienią, gdy zaczynają się otwierać także będziesz miał trochę czasu na przyswojenie sobie kilku podstawowych zasad i spróbowanie z np drzewami owocowymi.
Wszystkie informacje o sosnach i nie tylko znajdziesz tutaj:
http://poradnikogrodniczy.pl/nasiona.php
PS pisz poprawną polszczyzną, bo następnym razem uwagę zwróci Ci administracja...
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

zamiast nasion lepiej ukorzenić sadzonkę ;) jeszcze jest na to czas bo nie ma młodych przyrostów, przynajmniej w mojej okolicy ;) iglaste z nasion to tylko łatwo hodują się modrzewie
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Sosny nie rozmnażają się z sadzonek. Z nasion hoduje się je łatwo. Szyszki należy podsuszyć, namoczyć i znów podsuszyć... robimy tak dopóki się nie otworzą i nie wysypią nasion. Nasiona można już wysiewać, przykrywamy je ok. 0,5 cm piasku, lub piasku zmieszanego z torfem. Należy dosyć często podlewać.
Roman
Krych
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lis 2008, o 19:19

Sosna-kiedy siac

Post »

Witam mam pytanie kiedy najlepiej sieje się nasiona sosny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”