Sosna limba (Pinus cembra)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
lukasz79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2016, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Sosna limba (Pinus cembra)

Post »

Witam.
Dwa dni temu posadziłem limbę. Spełniłem tym samym jedno z moich ogrodniczych "marzeń" bo zawsze fascynował mnie ten gatunek. Wiem że to dosyć wdzięczna w uprawie roślinka , jednak ciekawość każe mi zapytać czy ktoś z Was ma u siebie to drzewo ? Jeśli tak to pochwalcie się osiągnięciami :)

Obrazek



Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Sosna limba

Post »

Nie mam w tej chwili możliwości zrobienia zdjęć, ale mam w ogrodzie dwie całkiem spore już sosny limby. Jedna jest wielopniowa, bo kiedyś obgryzł ją zając do samej ziemi i wypuściła kilka wierzchołków. Wyszło jej to na dobre, bo jest bardzo gęsta i zwarta, podczas, gdy druga, jednopniowa jest bardziej ażurowa i podoba mi się mniej. Ta gęsta ma już około 2,5 metra, druga ciut mniej, a obie były przesadzane ze dwa razy, ta ładniejsza jakieś 7 lat temu. Od kilku lat mają pojedyncze szyszki, ale co dwa lata, a nie rokrocznie.

Dostałem kilka malutkich sadzonek jakieś 18-20 lat temu od rodziny, którzy dostali je od znajomego leśniczego z Tatr. Miałem ich około 10, ale zając załatwił kilka, a dwie po kilku latach dałem sąsiadom. U jednych jest ładne 1,5 metrowe drzewko, u drugich nie wiem i już się nie dowiem, bo sąsiad zmarł.

Co do uprawy, to uważaj na fungicydy, bo limba bardzo potrzebuje mikoryzy do prawidłowego wzrostu. Na pędach widać często białe kłaczki grzybni i tak ma być. Nie wolno robić żadnych oprysków grzybobójczych! Ten leśniczy bardzo kazał na to uważać. Moje limby jako sadzonki miały już te kłaczki i białe nitki na korzeniach, jeśli nie widzisz na swoich grzybka, to warto się zaopatrzyć w mikoryzę i zaaplikować roślinom, może też igliwie i kora z lasu jako ściółka pozwolą na sukces w uprawie.

Powodzenia! Ja wkleję zdjęcia moich za jakiś czas.
lukasz79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2016, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Sosna limba (Pinus cembra)

Post »

Dzięki za informacje. Pamiętam że po wyjęciu z doniczki na bryłce korzeniowej widoczny był białawy nalot.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sosna limba (Pinus cembra)

Post »

Czy ma Ktoś z Was odmianę Compacta Glauca? Jak szybko rośnie? Czy ma Ktoś zdjęcie podrośniętego drzewka?
Pozdrawiam Lucyna
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Sosna limba (Pinus cembra)

Post »

Hejka. Ja mam limbę w ogródku, ma 12 lat i ok. 3,5m wysokości. Rośnie dość zdrowo i nie ma z nią problemów. Alle...drugi raz bym limby nie posadził, jest sporo roślin o wiele bardziej atrakcyjnych, choć by np. sosna bośniacka lub niektóre odmiany sosny czarnej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”