Tuja żywotnik - rozmnażanie

Drzewa ozdobne
slimax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2009, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Rozmnażanie żywotników,proszę o pomoc,inspekt,doniczki...?

Post »

Witam wszystkich!
Mam parę pytań dotyczących rozmnażania żywotników szmaragd.
Kupiłem tydzień temu 5szt o wysokości około 150cm, były to wykopane z ziemi rośliny.
Podsypałem torfu, solidnie podlewam, na wierzch dałem włókninę aby nie wyschły.
Mam teraz plan taki aby je trochę oskubać i zrobić z nich sadzonki.
To oskubanie z tego co czytałem powinno im nawet trochę pomóc bo korzenie zostały uszkodzone przy przesadzaniu?
W tamtym roku próbowałem rozmnożyć około 300szt brabanta w mieszkaniu - niestety 3 się ukorzeniły ale i tak padły:(
Teraz chciałbym zrobić inspekt na działce i w nim lekko wkopać sadzonki.
Mam pytanie o szczegóły jak go wykonać? Mam ziemie na działce słąbą. 30-50cm a pod nią piasek.
Dokopałem się do piasku, zmieszałem go z torfem odkwaszonym i do doniczek, doniczki ułożyłem w tym dołku i tak planuje to zrobić, na zimę przykryć gałązkami sosnowymi, może trochę kory...
Mam ukorzeniacz do półzdrewniałych, ale kupie chyba AB do iglaków (porażka w tamtym roku)
Czy lepiej robić sadzonki w doniczkach (późniejsze łatwiejsze przenoszenie) czy lepiej bez (więcej wody, cieplej?)
Mam działkę dość daleko i raz na dwa dni mógłbym podlewać, ewentualnie na początku raz dziennie.
z racji tego że będą wkopane jakieś 30cm będą zacienione (i tak są pod drzewem) i będą miały bardziej wilgotno?
Czy i gdzie popełniam błąd/błędy?
Mam doniczki p9, piasek na działce bardzo drobny.
Kupiłem też przy pierwszej próbie środek grzybobójczy Topsin M 500 SC, zapobiegawczo nim prysnąłem sadzonki, może dlatego padły? Na opakowaniu nie ma wyliczonych iglaków :(
Z góry dzięki za pomoc, nie che kolejny rok przegrać walki :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeczytaj cały wątek od początku, wszystko masz tu wyłożone co i jak :)
Jakby było mało, zapraszam tu:
- Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych
- Jak zimować sadzonki - żywotnik tuja świerk sosna...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

weiner napisał:
szkoda że z modrzewia nie da się sadzonek pobierać

wiec odpisuje- nie da się sadzonek pobrać ale z nasionek dość dobrze wschodzi tyle ze nasionka trzeba wcześniej mlekiem wapiennym potraktować
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

:shock: A niby to po co?
Ładnych parę kilogramów w życiu wysiałem i pierwsze słyszę...
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

znacznie lepszy procent wschodów jest :idea: :wink:
gonia86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2010, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

witam
ja zasadziłam ostatnio troszkę sadzonek thuji i teraz będę czekac na jakies objawy że sie przyjeły wieczorkiem wkleję zdjęcie moich sadzonek tak się tylko zastanaiam czy mi się uda cos ukorzenić??
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

Przez zimę ukorzeniłem z odkładów 7 tuji ;:138 jednak po ostatnim cięciu też zrobiłem sadzonki, ciekawe czy coś się ukorzeni.
gonia86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 mar 2010, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

ja się obawiam że z moich niestety nic nie będzie część z moich sadzonek po tygodniu zrobiła sie brązowa :( nie wiem czy moje sadzenie miało jakikolwiek sens
sadzonki trzymam w miejscu słonecznym średnio osłonięte od wiatru (czasami wieje czasami nie) może przykryć je włókniną?? lub obstawić starymi oknami??
Pedryl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2010, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

Oczywiście osłonięte przed wiatrem,zadaszone i koniecznie cień. Ja ukorzeniam w takich warunkach,w gruncie gdzie rośliny mają lepszą wilgoć,nie trzeba często podlewać a stuteczność do 80-90%przyjęć sadzonek z wiosny.I nie prawdą jest jak to gdzieś wyczytałem że nie trzeba podlewać-trzeba(w moim wypadku jest to raz na 2-3tyg) z tym że z umiarem,w pozostałe dni są zraszane.Powodzonka
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

witam. parę dni temu posadziłem tuje szmaragd z piętkami i ukorzeniaczem, akwarium przykryłem folią i zraszam. ziemia pół na pół z piaskiem. wszystko tak jak piszecie tu na forum. ale zauważam że zaczyna mi lekko brązowieć większość. czy to jest normalne? prosze o rade bo robie to pierwszy raz. pozdrawiam
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

nie ma nikogo chwilowo czy moje pytanie jest źle sformułowane, tuje stoją w akwarium pod altaną w miejscu zacienionym, co sie dzieje? proszę o pomoc- trzeba jeszcze oprucz ukorzeniacza je spryskać czyms żeby nie brązowiały? jak często zraszać wodą bo być może mają za wilgotno jak zraszam codziennie? doradźcie prosze
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

Obrazek


tak to wyglada:

Obrazek

Obrazek
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - rozmnażanie

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”