Tuja żywotnik - rozmnażanie

Drzewa ozdobne
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Jak rozmnażać thuje?

Post »

spróbowałam rozmnożyć sobie thuje, oderwałam pędy ze zdrewniałą piętką, zanurzyłam w ukorzeniaczu do iglaków i do ziemi, staram się jak najmniej podlewać a jedynie zraszać od góry, niestety niektóre z sadzonek brązowieją i giną już po kilku dniach-co robić?
niech ktoś dokładnie opisze jak pielęgnować takie sadzoneczki i jak poznać że się ukorzeniły, przecież wyciąganie w celu sprawdzenia czy są już korzenie to zniszcenie rośliny, czy może czekać aż zaczną wypuszczać z tych sadzonek świeże pędy? ale kiedy to może być?
i jeszcze jedno jeśli będę ukorzeniać teraz czy tej zimy mogą być na powietrzu odpowiednio osłonięte, jeśli tak jak najlepiej to zrobić, agrowłóknina? tunel foliowy czy coś innego? :D
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Dziś znalazłam stronę, gdzie na pewno znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania. Może już sobie poradziłaś, ale... wiadomości nigdy za wiele! :)
Oto link do tej strony: http://iglaki.agrosan.pl/pank5.htm

Życzę owocnego rozmnażania !
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Grzegorz podał Ci dobrą stronę. Rób sadzonki w sierpniu i wrześniu . Te najlepiej się przyjmują. Sadzonki pobierz z połowy wysokości krzaka , nie z górnych i nie z dolnych partii rośliny. Ukorzeniacz ma być do "roślin iglastych" Dobra rada- jak sadzonki wsadzisz do małych doniczek , obłóż je mchem. Mech trzyma wilgoć i odżywia młode sadzonki. Trzymaj sadzonki w półcieniu i nie chowaj ich w żadne foliowe tunele. Na zimę ociepl doniczki , lub wkop w ziemię (wiosną wykop) zakryj wszystko gałązkami świerkowymi nie żadną włókniną i będzie OK.
pozdrowienia EG
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witaj!!Ja w zeszlym roku na wiosne rozmnazalam tuje Szmaragd.A zrobilam to tak:odrywalam galazki dlugosci ok.15 tak zeby mialy "pietke{ (ponoc sie wtedy szybciej ukorzeniaja),wsadzaalam do ukorzeniacza dla roslin polzdrewnialych,nadmiar ukorzeniacza trzeba strzepnac.Potem wsadzialam do duzej miski z ziemia pol na pol zwykla z torfem.Nakrylam cala miske folia.Roslinki byly posadzone bardzo blisko siebie(co 1 cm),bo zalezalo mi na tym zeby zajely w domu malo miejsca.Czesc posadzialam do duzych donic i nakrylam obcietymi butelkami od wody 5-litrowej.Codziannie je spryskiwalam-bo one jak na poczatku nie maja korzeni to wode resorbuja ze swojej powierzchni.Po okolo 2,5-3 miesiacach poprzesadzalam je do doniczek litrowych.Ukorzenione byly wtedy w okolo 90-95 procentach,a te ktore nie mialy korzeni zostawilam i ukorzenily sie troszke pozniej.Iglaki zanim wypuszcza korzenie to tworza tzw.kallus-jest to tkanka przyranna(takie zgrubienie brazowo czerwonawe na koncu lodyzki) i z niego wypuszczaja korzenie.Po okolo 5 misiacach od przesadzenia rosna ladnie(przyrost nie byl moze jakis imponujacy-bo okolo 1,5 cm,ale sa zdrowe i sie przyjely).Rozmnozylam tak prawie 200 sztuk.Straty w uprawie byly niewielkie-moze 10(co uznaje za wynik bardzo dobry,tymbardziej,ze z iglakami to moj debiut).
Ale sie rozpisalam :lol: W razie watpliwosci chetnie odpowiem.
Aneta
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Rozmnażałem tak samo jak niezapominajka narosło mi tego od groma .I wtedy problem co z tym zrobić .Na dzień dzisiejszy mam już spokój .Satysfakcja jest .ale ogólnie to nieopłacalne nawet 4 letnie sadzonki nie wyglądają zbyt okazale ,choć pielęgnuje je pieczołowicie.Ale co zrobić taki los ogrodnika .
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Barakuda!!Rozumiem,ze masz je juz wsadzone do gruntu?I po 4 latach sa takie mizerne???To mnie troche zniecheca--tymbardziej,ze mam tego duzo i zjamuja duzo miejsca(a zamierzam je wsadzic do gruntu przyszla wiosna)Moze to gra nie warta swieczki???Przyjelo sie tak duzo,a teraz maja byc z tego takie mizernoty... :roll:
Aneta
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Jutro zrobię foty 4i 5 letnich iglaków ,naprawdę szkoda życia i te doniczki do dzisiaj mam jeszcze chyba z 20 .Wywalić szkoda a do wysyłki za ciężkie .Wolę rozmnażać inne rośliny .Np gdyby tak mieć siewki klona palmowego .
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

A jakie iglaki konkretnie rozmnazales?A mialam taka nadzieje,ze beda z tego sliczne tujki... :cry: Znajoma rozmnazala tak tuje i teraz(po 8 latach) ma sliczne 3 tuje...ciekawe od czego to zalezy...
Aneta
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Nie sądzę że moje to jakieś obgryzki .ale tyle lat czekania .W ogrodniczym kupie to za10 zł
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja też rozmnażam iglaczki. Każdego roku robię po kilkanaście sadzonek z wszystkich gatunków jakie posiadam. Jeśli nie będzie padało zrobię zdjęcia mojej szkółki. Mam sadzonki w różnym wieku . Roślinki w pierwszym roku powinno sie odrobinkę przyciąć, wóczas się rozkrzewiają. Dwuletnie iglaczki powinny być juz dość okazałe ale zawsze mniejsze niż u profesjonalnych ogrodników bowiem oni rośliny pędzą nawozami przyspieszającymi wzrost. Jak wsadzisz takie do ziemi to one dwa lata stoją w miejscu. Moje "domowe" rosną cały czas równomiernie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jest to karłowata forma chyba cyprysika. Ma siedem lat wys 30cm. średnica 35cm. Mója pierwsza wyhodowana roślinka. Mam juz dwie dwuletnie sadzonki. Wzrost tych dwulatków jest szybszy niż tej pierwszej wyhodowanej. Nie udało mi się znaleźć tej roślinki ani u ogrodników, ani też w żadnym katalogu internetowym.

Obrazek

pozdrowienia EG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”