Lilak(Syringa) - rozmnażanie bzu

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Wygląda to na przemarznięcie korzeni... soki z pnia pozwoliły na wypuszczenie liści i na zaczątki kwiatostanów ale korzeń przemarzł i teraz usycha bo nie pobiera składników odżywczych z gleby...
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

A czy bez choruje na zarazę ogniowa? Bo u mnie całe młode pędy usychają jak przy zarazie ogniowej. Ma też jakby pajęczynki przędziorków. Opryskać czymś na owady?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

A czy jest jakiś sposób, aby zapobiec wyrastaniu nowych odrostów? u mnie to wprost plaga - wyrastają masowo.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
agaliz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2008, o 10:11

Post »

Mam jeszcze pytanie, czy jeśli jest jak Mówisz i korzenie przemarzly to jest jakas szansa na odratowanie rosliny, czy niestety nie ma na co liczyc?

pozdrowienia
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Bez lilak - rozmnażanie

Post »

Mam jeszcze pytanie o ukorzenianie.
Dziś przy okazji wycinania przekwitłych kwiatostanów pobrałam kilka szczepek na sadzonki. Na razie stoją w wodzie, jutro dostaną ukorzeniacz i do ziemi.
Zamierzam posadzić je w 0,5 litrowe kubki plastikowe (takie do piwa), ziemię mam pod ręką taką do siewu z hollas, bo mi została...
Nie chcę ich sadzić na działce, bo obawiam się, że uschną, nie będzie miał ich kto doglądać i podlewać :(

Jak myślicie, czy dadzą radę na balkonie w mieszkaniu? Jeśli się ukorzenią, wtedy jesienią chyba powinnam je przesadzić już na działkę, na jakiś "rozsadnik"? Co w zimie, mam je czymś okryć? Na pierwszej stronie bodajże aniawoj pisała, że zimą te nowe sadzonki powinny mieć temperaturą nie niższą niż +5 st. :( I jeszcze nie rozumiem kwestii okrywania woreczkiem foliowym czy butelką, jak to ma wyglądać? Czy taka doniczka ma być szczelnie zakryta? Nie zaparzy się roślinka pod tym, nie dostanie jakiegoś grzyba czy pleśni od wilgoci?
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Bez lilak - rozmnażanie

Post »

Podczas ukorzeniania powinny stać w jakimś zacienionym miejscu, bez bezpośredniego dostępu słońca.
Jaką odmianę próbujesz ukorzeniać?
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Bez lilak - rozmnażanie

Post »

Niestety nie wiem, jakie to odmiany :( Jeden krzew, z którego pobrałam to prawdopodobnie Michel Buchner lub Katherine Havemayer, jedną szczepkę mam z białego - i to prawdopodobnie Mme Lemoine, a kilka kolejnych brałam od mamy, która nie wie, jaka to odmiana.

Na balkonie mam taki kącik, że będą stały w cieniu.

No nic, będę próbować, nic mnie to nie kosztuje ;) a może się uda? Mam do obsadzenia ponad 30 arów, a lilaki uwielbiam, pójdę z torbami, jak zacznę wreszcie swój własny ogród urządzać ;)
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Bez lilak - rozmnażanie

Post »

Witam.
Czy lilak szlachetny na pewno zachowa cechy mateczne przy rozmnażaniu poprzez sadzonkowanie?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re:

Post »

aniawoj pisze: Musisz odciąć kawałek młodego ,tegorocznego pędu tak ,aby miał centymetrowy kawałek drzewa dwuletniego u podstawy.

Umaczaj w ukorzeniaczu i wsadź do doniczek. Przez zimę nie mogą mieć mniej niż +5 stopni.
A co z liśćmi? Usunąć czy zostawić te na wierzchołku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lilak(Syringa) - rozmnażanie bzu

Post »

A ja mam pytanie, czy ktoś rozmnażał lilaka z nasion? Wiem, że prościej uciąć gałązkę i do wody a potem do ziemi albo od razu do ziemi. Tylko czy z nasion jest możliwe rozmnożenie, a jeśli tak to o jakiej porze roku zebrać nasiona i kiedy wysiewać?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilak(Syringa) - rozmnażanie bzu

Post »

Ja wysiewałem nasiona Syringa × prestoniae. Krzewy ładnie kwitły po kilku latach. Różniły się kwiatami i nieco terminem. W sumie i tak kwitły bardzo późno.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”