Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
skyline
 Tytuł: Nawożenie iglaków (tuja szmaragd) nawozem w płynie
PostNapisane: 11 mar 2008, o 10:52 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witam. Prosze o pomoc w nastepujacym temacie.
Chce nawozić tuje (szmaragdy) nowozem w płynie (dolistnie i doglebowo). Jest to dla mnie wygodny sposób poniewaz mam rozbudowany system nawadniania wraz z inżektorem.
1. Jakie nawozy zastosować (producent, nazwa, skład)), czy macie jakies doświadczenia?
2. Kiedy najlepiej zacząc opryski?
3. Jak czesto podlewać?
4. Czy stosować oprysk i podlewnaie czy tylko jedno z nich?
5. Czy oprócz podlewania nalezy również podsypywać?
Proszę o sugestie osób które znają temat. Serdeczne dziękuję za wszystki epodpowiedzi.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2008, o 00:13 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
A kiedy sadziłeś te tuje? Jak duże już urosły?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

skyline
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2008, o 07:39 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Szadziłem je 3 lata temu na jesieni. W tej chwili mają 170-180 cm.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2008, o 11:52 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Nie wiem, czy i jak można nawozić poprzez system nawadniania. Nie mam doświadczeń w stosowaniu nawozów w płynie, nie podam więc żadnych konkretnych nazw, składów itd. Ale pytasz, więc w miarę swoich skromnych możliwości odpowiadam.

Mam kilka wątpliwości:
- w wielu przypadkach w ogóle nie trzeba stosować nawożenia, roślina świetnie sobie daje radę bez tego, ale zależy to od ziemi w jakiej ją posadziłeś,
- nawożenie dolistne nie zastępuje nawożenia doglebowego, używane jest raczej awaryjnie, żeby przyspieszyć kurację np. przy chlorozie (niekoniecznie iglaków)
- nie piszesz na jakiej ziemi rosną twoje tuje (od tego zależy odpowiedź, czy i jak często podlewać wodą i czy w ogóle stosować nawożenie),
- czy rosną w pełnym słońcu (od tego zależy kiedy stosować opryski czymkolwiek, jeśli pali słońce, to pryskanie może być groźne dla rośliny),
- czy do tej pory stosowałeś nawożenie i jeśli tak, to jakie i jak często (i z jakiego powodu, i z jakim skutkiem),
- jeśli masz zdrowe i dorodne rośliny, nie musisz łączyć nawożenia dolistnego z doglebowym, chyba nie chcesz przenawozić, prawda? Przenawożone rośliny rosną zbyt wybujałe, ale za to są słabsze i mogą być podatne na choroby czy ataki szkodników, albo przemarzanie zimą,
- przy stosowaniu niepotrzebnego nawożenia łatwo też o zasolenie gleby, a to o wiele trudniejsze do odwrócenia.

Reasumując, jeśli masz zdrowe i ładnie rosnące krzewy, wg. mnie możesz raz w roku podsypać je nawozem, nie widzę konieczności nawożenia ciągłego. Temat jest bardzo długi i skomplikowany, w dwóch zdaniach nie umiem go streścić. Może ktoś inny się wypowie :)

djmazzi18
 Tytuł: Re: Nawożenie iglaków (tuja szmaragd) nawozem w płynie
PostNapisane: 13 sty 2011, o 19:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
uniwersalny nawoz dolistny to florowit, teraz wyposcili specjalnie do iglakow

pawel_kowalski
 Tytuł: Re: Nawożenie iglaków (tuja szmaragd) nawozem w płynie
PostNapisane: 14 sty 2011, o 17:47 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Nawożenie szmaragdów raczej nie jest koniecznym zabiegiem gdyż nie są zbyt wymagające, chyba że gleba jest uboga, jeśli już proponuje podsypać (jak wspomniał kolega) raz w roku nawozem zwierającym całą gamę mikroelementów (proponuje 0smocote Plus - Fe (żelazo) 0,4%; Mn (mangan) 0,06%; Cu (miedź) 0,05%;
B (bor) 0,02%; Mo (molibden) 0,02 %; Zn(cynk) 0,015%).

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: caine121, PiotrekP i 28 gości