Piwonia drzewiasta,krzewiasta(Paeonia suffruticosa) cz.1

Drzewa ozdobne
Zablokowany
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

ja mam trze drzewiaste kupione na wyprzedaży- tez powolutku rosną choć dwie juz dały po 1 kwiatku w ub roku. Za to ma 2 drzewiaste delavaya,bordowe i te rosna jak szalone! Miały byc od znajomej sadzonkami jej przepieknej olbrzymiej piwonii białej pojedynczej-ale podejzewam że była ona szczepiona na delavaya i wykopane odrosty niestety okazały sie odmiana..botaniczna.
co ciekawe obie maja inny odcień lisci-jedna jest zupelnie złota! pewniegdyby trafiła do jakiejś szkółki to już mielibysmy rozmnażana za cięzką kasę odmiane gold :;230
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

Gdzie udało Wam się zakupić swoje piwonie drzewiaste,?Czy koszt 50 zł za jedną to dużo? do 100 PL.?
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

W zeszłym roku we Wrocławiu można było kupić po 28 zł. W tej chwili widzę na allegro dokładnie te same piwonie po prawie 100 zł. Sam się zastanawiam nad kupnem jednej sadzonki, ale cena zniechęca mnie :(
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

Rok temu kupiłem wiosną dwie drzewiaste właśnie w tej cenie. Wyglądały ok. Sam wybierałem
Przy sadzeniu okazało się, że mają paskudnie obcięte korzenie i są ledwo obsypane torfem. Gdy je kupowałem miały pąki kwiatowe. Mimo to, żadna z nich nie zakwitła. Pąki zgniły. Dziś do nich zaglądałem... Naprawdę mam wrażenie, że będzie ciężko. Pąki są szare i miękkie tak jakby zupełnie przemarzły.
:(
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

Ja kupiłem jedną, posadziłem w wielkiej donicy na balkonie i o dziwo przyjęła się - niestety pod koniec lipca z dnia na dzień zaczęła marnieć i nic z niej nie zostało :( W tej chwili mam kawałek ziemi do wykorzystania i koniecznie chciałem parę sztuk zasadzić. Niestety ceny na allegro mocno hamują moje zapędy. Jestem ciekawy czy gdzieś w okolicach zielonej góry można gdzieś dostać sadzonki.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

Czyli cena piwonii ogrywa ważną rolę, można być oszukanym przy kupnie tanich , w pośpiechu uszkodzne wycenili nisko i sprzedali.
Swoje piwonie kupowałam latem , zwracałam uwagę na korzenie i wygląd rośliny, płaciłam od 50 do 70 zł.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

U nas są ok 40-50zł, po 100 to juz sa w naprawdę dużych donicach! Częśc centrów ogrodniczych przecenia potem przekwitniete...
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

Jak z nią postępujesz , ze Ci kwitnie, otulasz na zimę ,moje otulone, obsypane nie chcą kwitnąć latem?Mam ją ponad 5 lat!
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Piwonie drzewiaste

Post »

nic nie robię....jak zakwitną wiosna to wstawię lepsze fotki.
w ogóle nie okrywam,tak samo jak i róż....rosną sobie pod płotem,maja światło od wschodu i częściowo do południa bo od pełnego południa i zachodu są gęste drzewa sąsiada.Te szlachetne że tak powiem piwonie drzewiaste sa całkiem malutkie i wolno rosna-ta zaś-oba krzaki siegają mi niemal do pasa.Tej samej wielkości są u nas w ogrodzie botanicznym,wiec sadze ze to maksymalny rozmiar.
Gleba jest u nas bardzo żyzna,ale i bardzo ciezka,miejsce jest wilgotne.Nie nawożę więc specjalnie nawet, zimują bez problemów.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Czy młoda piwonia drzewiasta może mieć inny kolor kwiatów niż dorosła, wyrośnięta?
Bo kupiłam ciemnoczerwoną, a pączek rozwinął się biały z czymś czerwonym w środku. Wrrr.....
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Spotkałem się z taką opinią, że kwiaty niektórych odmian (pasiastych) nabierają właśnie dopiero u starszych okazów. (Na razie traktuję to raczej jako "urban legend") Mam taką która miała kwitnąć biało-czerwono i w ub. roku nie przypominała zdjęć z internetu. Zobaczę za tydzień, dwa jaki kwiat będzie teraz.
Mimo wszystko nie wydaje mi się żeby z biegiem czasu z białego kwiatu zrobił się ciemnoczerwony. To raczej kwestie genetyczne. :?
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

No właśnie mnie też to nie wygląda pięknie. Najwyraźniej kupiłam przysłowiowego kota w worku z etykietką ze zdjęciem ładnej peonii. A na moje nieszczęście nie lubię białych kwiatów...
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Piwonia drzewiasta (krzewiasta)

Post »

3 lata temu kupiłam peonię krzewiastą, ale oczywiście źle ją posadziłam, za płytko - poradziłam się sprzedawcy, który był najwyraźniej "starej szkoły" - i zmarniała.

W tym roku także kupiłam peonię. Na etykiecie miała kwiat koloru ciemnego różu. Odmiana Wu Long Sheng Peng. Miała pączek. Pączek się otworzył i...był biały. Biały, z żółtymi pręcikami (na dole są ciemnoróżowe) i ciemnoróżowym słupkiem (to chyba nazywa się jakoś, nie słupek, ale nie wiem).
Pytanie - czy ten kolor kwiatu jest inny niż być powinien, bo np. peonia malutka, pączek wykształcił się w warunkach szklarniowych, miała za mało światła, była jakoś sztucznie pędzona? Zadawałam już to pytanie w innym peoniowym wątku i tam dostałam odpowiedź, że to raczej po prostu pomyłka i peonia będzie biała. Też tak myślałam.
Ale wczoraj właśnie pojechałam po drugą peonię (miałam już nie kupować ;:223 ) i w sklepie zaobserwowałam taką sytuację - peonie opisane jako kwitnące na różowo, lub ciemnoróżowo też miały kwiatki w białym kolorze. Takie jak ten mój. Ten sklep jest dość fajny, bo ich rośliny mają etykiety. Wszystkie peonie miały kolorową etykietę i dodatkowo taką opaskę na pędzie z kolorem.
I tu się zastanawiam, bo jeśli jednorazowo mogłabym dać wiarę, że ta moja z białym kwiatem, to był pomyłka (może ktoś etykietkę pomylił, ona nie miała tej opaski na pędzie), to po obejrzeniu tylu roślin opisanych jako kolorowe, a mających białe kwiaty - zgłupiałam. Zapytałam obsługi - oni także zgłupieli.

Zdaję sobie sprawę, że to trudne pytanie, bo najczęściej nie pamiętamy jak nasze rośliny kwitły dawno temu, ale może ktoś spotkał się z tym problemem - czy moja białokwietna peonia ma szansę być Wu Long Sheng Peng?

Obrazek Obrazek Obrazek

A tu nowy nabytek. Ma pędy dużo ciemniejsze niż ta z białym kwiatem. No i oczywiście ma kwitnąć na ciemny, baaardzo ciemny róż. To ma być kolor maroon. Powinien być prawie brązowy. Trochę niewyraźnie, ale widać tę opaskę z kolorem. Bo etykietę już wyjęłam.
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”