Jak ukorzenić wierzbę?

Drzewa ozdobne
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Ja przesadzałem wierzbę mandżurską także ukorzeniana w wodzie, ale miała około 1m wys, ale ładnie się przyjęła, a korzenie miała średnicy 40cm, więc było łatwiej ;) Teraz chciałbym tak jak Ty wierzbę hakuro, niestety nie mam skąd wziąć gałązki.
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Trzeba ukraść!!! :lol:
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Ale nie mogę nigdzie takiej znaleźć :P
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Polecam spacery po ogródkach działkowych - w dni powszednie! i w dzielnicach willowych, ale tam nie ma dobrej pory.
27marcin27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 kwie 2015, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Blisko Ukrainy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Gdy wczesną wiosną, a może jeszcze w zimie, przesadzałem malutkie samosiejki grabów w inne miejsce, to jako podpórki dla kilku z nich użyłem ścięte jakiś czas wcześniej gałązki wierzby. Pożyczyłem je z sąsiedniego zagajnika. Nie miałem zamiaru ich ukorzeniać, a one mimo to puszczają właśnie listki i być może będą sobie rosły. Jeśli się przyjmą, to je zostawię, a co :)

Na mojej działce, w bardziej zaniedbanej przez poprzednich właścicieli części, znalazłem młode samosiejki wierzby białej lub kruchej (nie bardzo się znam na młodych wierzbach). Jako że w tamtym miejscu nie chciałem ich mieć, wziąłem je wykopałem i przesadziłem. Co się okazało? Kilka z nich urosło z zagrzebanych POZIOMO gałązek (reszta z pionowo) :) Jedna nawet sprawiała wrażenie dwóch oddzielnych drzew, bo jej pędy wykiełkowały z końców tak zagrzebanej gałązki. Teraz ją mam na podwórku w bezpiecznej odległości od domu i nadal wygląda na dwie młodziutkie wierzby, ale takie z jednym systemem korzeniowym :wink:

Rozmnażanie wierzb jest banalnie proste, czasem wystarczy przypadek by gdzieś wyrosły, tak jak u mnie :D
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

A może z tych młodych sadzonek zrobić pleciony żywopłot?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

To nie jest tak dokładnie. Nasze wierzby i wikliny rozmnażają się bez problemu. Opowieść pierwsza. Niecałe pół wieku temu babcia pokazała mi walący się płot, bo jeden słupek wygnił. Ściąłem z wierzby gruby konar, starannie obdarłem z kory i łyka, wbiłem w ziemię, i umocowałem płot. Przyjeżdżam po roku, i co moje oczy widzą? ;:oj Piękną zieloną wierzbę wyrastającą ze słupka.Okazało się iż w jednym miejscu zostawiłem smużkę kory tak ze 2 mm szerokości, i z 10 cm długości. Niestety w ziemi. Wystarczyło. Opowieść druga. Obok ogrodu działkowego gdzie była działka mego ojca, rosła wierzba. Dziwna. Krzaczor 2,5 m średnicy, ale zaledwie 60 cm wysokości. Spodobała mi się, więc próbowałem ją rozmnożyć metodą patyk w wodę, patyk w ziemię. I nic z tego. W ogóle nie chciała puszczać korzeni. Patyki usychały albo gniły. Co to było? Nie wiem. ;:218 Wierzba płacząca też nie bardzo chce puszczać korzeni.
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Wierzba japońska płacząca (salix integra) bez problemu puszcza korzenie. Ścięte pędy przed Wielkanocą ,jako dekoracja w wazonie, ukorzeniają się aż miło i tu zaczynają się kłopoty, bo nie mam serca ich wyrzucić. Sadzę w szpalerze i zaplatam, oczywiście część wypadnie, ale przyjdą następne święta i dosadzę.
surver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2017, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Witam,
ok 2 miesiące temu na próbę wsadziłem do słoika kilka gałązek(od 40cm do ok 1m) wierzby mandżurskiej. Ścięte w okropny mróz(nie wiem, może to ma też jakieś znaczenie). Gałązki szybko puściły listki i zaczęły się ukorzeniać. Zwlekałem trochę z przesadzeniem ich do doniczek(korzenie nie prezentowały się za dobrze, więc czekałem też aby trochę się wydłużyły), aż parę dni temu zobaczyłem, że niektóre krótsze gałązki zrobiły się ciemne, a liściaste wypustki więdną i usychają na końcówkach. Szybko przesadziłem je do doniczki, ale widzę, że te dłuższe gałęzie, które w momencie przesadzania prezentowały się jeszcze dobrze, tak teraz po 3 dniach uwiędły i zmarniały. Te czarne kompletnie zbrzydły i raczej już nic z nich nie będzie...
Doniczka stoi w ciepłym i lekko oświetlonym miejscu, nawadniana wodą z jakimś tam nawozem do kwiatów. Co mogę jeszcze zrobić by je uratować? Jeżeli spróbuję ukorzenić nowe gałązki, to zdążą przyjąć się wysadzone do gleby o tej porze? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Spróbuj przyciąć do zdrowego. Podlewanie takich młodych sadzonek raczej tylko wodą, bo jak będą miały za dużo jedzenia nie wytworzą dobrych korzeni.
surver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2017, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Bogneczka pisze:Spróbuj przyciąć do zdrowego. Podlewanie takich młodych sadzonek raczej tylko wodą, bo jak będą miały za dużo jedzenia nie wytworzą dobrych korzeni.
Nic to nie dało. Teraz nawet te ładniejsze gałęzie dostały tych czarnych plam(wzdłuż, nie tylko na końcówkach), które się powiększają. Może to jakaś choroba...? Zielone wypustki całkowicie już uschły. Przykry widok. Szkoda. Tyle czasu i wszystko w parę dni zmarniało...
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

To pewnie grzyb. Trzeba spróbować od nowa, w nowej ziemi.
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

To pewnie grzyb. Trzeba spróbować od nowa, w nowej ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”