Świerk serbski

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

:wit
Moi drodzy, mój świerk serbski też ma dwa przewodniki. Przeczytałam to co do tej pory napisaliście na ten temat i raczej nie będę jednego przewodnika wycinać; mam nadzieję, że ten 'nadliczbowy' sam w końcu zaniknie.

Czy od ostatnich wpisów ktoś z Was miał jeszcze jakieś doświadczenia z dwoma przewodnikami? Co robiliście?

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Ja dużo mam takich świerków z dwoma przewodnikami. Nie wycinam, raz mnie podkusiło i wyciąłem, widać dziurę drugi sezon. Chyba podwiążę gałąź do góry żeby zasłonić ten wybryk.

Ps. Agnieszka u ciebie on nie zniknie bo to dwa w jednym, przyjrzyj się , ale będzie ładniejszy :lol: Ja zbieram dziwaki bo nie ma nikt takich.

Na przykład ta ofiara szczepień.

Obrazek


słabe zdjęcie, ale wziałem sobie krzywego serba i tak został krzywo posadzony


Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Agneska pisze::wit
Moi drodzy, mój świerk serbski też ma dwa przewodniki. Przeczytałam to co do tej pory napisaliście na ten temat i raczej nie będę jednego przewodnika wycinać; mam nadzieję, że ten 'nadliczbowy' sam w końcu zaniknie.

Czy od ostatnich wpisów ktoś z Was miał jeszcze jakieś doświadczenia z dwoma przewodnikami? Co robiliście?

Obrazek
Ja na Twoim miejscu wyciąłbym tylko zeszłoroczny przyrost. Świerk idzie od samego dołu w dwóch czubkach, jeżeli tak zostawisz, po podkrzesaniu będą dwa pnie co nie jest zbyt atrakcyjne. Zostawiony czubek będzie już dominował, a tą drugą boczną gałąź z czasem całą wytniesz, jak będziesz świerka podcinać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Ja miałam taki z dwoma pniami przed domem, przesadziłam na tył ogrodu, nie wycinałam.Teraz po latach wcale tego nie widać, bo świerk serbski nie ogołaca się przy pniu.Już nie raz tego przesadzenia pożałowałam, bo tamten jest nieco szerszy, gęsty, a nowy posadzony przed domem chudy i wysoki, na dodatek przechylony przez wiatr.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Mam dziesięć świerków serbskich. Trzy miały podwójne przewodniki, nic z nimi nie robiłam. Po roku wszystkie miały po jednym. Nawet jeden, któremu w transporcie złamano przewodnik, ładnie się odbudował, nie da się odróżnić, które były nietypowe.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Robert, Karol, Selli, Sonia - dzięki za podzielenie się ze mną swoimi doświadczeniami.
Zdecydowałam, że nie będę ciąć mojego świerka, niech sobie ma te dwa przewodniki i tak rośnie. Nawet jak nie zanikną, i jak będę musiała go kiedyś podkrzesać, te dwa pnie nie będą mi przeszkadzały. A jak tym sposobem będzie bardziej gęsty - tym lepiej.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
andzia458
500p
500p
Posty: 702
Od: 19 sty 2014, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Łuków

Re: Świerk serbski

Post »

Dawno tu nikt nic nie pisał... Może ktoś podpowie, pochwali się, jakie rośliny rosną u Was przed serbami? Chcę zrobić tło dla roślin ze świerków serbskich, tylko nie wiem, na jakie rośliny się zdecydować na wspólną rabatę. Im więcej czytam, tym gorzej. :;230
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=91408" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje siedlisko na Lubelszczyźnie :)
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Świerk serbski

Post »

Z tym świerkiem najładniej komponują się hortensje bukietowe wraz z ozdobnymi trawami.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk serbski

Post »

U mnie niższe trawy i ketmie syryjskie, ale widziałam też w spółce z budlejami, tamaryszkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”