Świerk serbski

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Irena37
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3391
Od: 15 sty 2008, o 18:27
Lokalizacja: Wielkopolska

Świerk serbski

Post »

Posadziłam na działce świerk karłowy srebrny, przez 4 lata rósł normalnie tzn. odrosty rosły 5 cm rocznie. W ostatnim roku odrosty ?wystrzeliły? do 30 cm.
Co z nim zrobić, żeby znów rósł wolno, tak jak przez pierwsze cztery lata.
Z góry dziękuję za wszystkie porady.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może to nie jest świerk karłowy?
Przycinaj w drugiej połowie maja świeże odrosty nadając mu taki kształt
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=96
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=672
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=696
przez co spowolnisz jego wzrost. Świerk będzie się wtedy zagęszczał do środka jak u mnie.
Pozdrawiam Andrzej.
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

Może być również karłowy ale niektóre odmiany ze względu na ich pochodzenie = chimery - szpicują po kilku latach i zaczynają ostro iść w górę. Zrób tak jak napisał Erazm ( bardzo mi się podoba ten świerk) albo wzrost można jeszcze ograniczyć poprzez "obrączkowanie" przewodnika jednak wykonuję się to przed lub między kolejnymi przyrostami. Nacina się nożykiem w dolnej części przewodnika wokół pęd Uwaga!! delikatnie samą korę tylko do drewna. Nie powoduje to zmian w budowie kształtu korony a ogranicza jego wzrost
Awatar użytkownika
Irena37
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3391
Od: 15 sty 2008, o 18:27
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję wszystkim za dobre rady. Na pewno z nich skorzystam, aby mój piękny świerk rósł nieco wolniej. Pozdrawiam. Irena
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post »

Możesz swój świerk już w marcu ciąć pierwszy raz,zostawiając 1/3 gałązek.
Pozdrawiam
Ismena
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Przycinanie świerka serbskiego

Post »

Witam wszystkich

Mam duży problem ze świerkami serbskimi, a mianowicie chodzi o to, że są wys.ok.6-7m, świetnie się mają ale muszę je przesadzić w inne miejsce.
Postanowiłam je skrócić o połowę.
Tu moje pytanie, czy gałęzie z ostatniego 'piętra' przed cięciem przejmą rolę przewodników, czy świerki mi nie zginą i będą rosły dalej?
Ew. czy jest szansa na przyjęcie się drzew bez cięcia i jak to zrobić najlepiej? Czy świerki mają korzeń palowy? Jak je wykopać żeby nie uszkodzić zbytnio korzeni?
Dodam, że moja ziemia nie jest typowa pod iglaki, jest to gleba 2/3 kl.


Za odpowiedź bardzo dziękuję.

Pozdrawiam,
Eliza.


zmoderowałam - aniawoj
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Oj nie chcę Cię martwić ale przy 6 letnich świerkach z przesadzeniem będzie trudno.
Nie wiem czy w ogóle mogą przetrwać taką przeprowadzkę, bo lekkie naruszenie korzeni(bez czego zapewne się nie obejdzie) może skutecznie dobić świerk. Czy nie lepiej zostawić je na swoim miejscu i mieć pewność że będą żyć niż przenosić je nie mając żadnej gwarancji na to czy długo pocieszysz się nimi.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Są to spore drzewa, przygotowanie ich do przesadzenia powinno trwać rok, trzeba zbudować nowy zwarty system korzeniowy przez odpowiednie podcinanie korzeni i pobudzanie do tworzenia nowych korzonków pokarmowych.
U świerka gałęzie dośc łatwo przejmują rolę przewodnika.
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

bigaczzz
niestety one kładą mi betonowy płot i i tak na dłuższą metę rosnąć tam nie mogą...
Po zeszłorocznych wichurach płot jest krzywy, bo 8 słupków wyłamało się pod naporem świerków i mam koślawy płot na długości ponad 16 metrów ze sporymi szparami do sąsiadów :evil:

xipe
otóż to, nie zrobiliśmy tego w zeszłym roku, a wiedziałm o tym, że się 'zagęszcza' bryłę korzeniową... fujara ze mnie i tyle... :oops:

zastanawia mnie jedno, czy to nie za duże by było skrócenie, no bo w końcu jakby o połowe... ale tak sobie wymyśliłam, że świerk będzie miał 'mniej roboty' na wyżywienie się po przesadzeniu i bardziej się skupi na nowym ukorzenianiu jak będzie krótszy... :P
Z drugiej strony nie wiem czy nie będzie to zbytni szok dla drzewa jak go ciachnę od góry i od dołu?


Pozdro
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

O jeszcze jedno chciałam spytać: kiedy ew. przesadzać żeby było akuratnie dla tego gatunku??


Eliza
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Optymalna pora przesadzania iglastych to III-V, VIII-IX

Szok to będzie dla drzewa straszny, tak bez zapowiedzi i przygotowań, szczególnie to ciach w dole.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Jeśli przesadzać to jak najszybciej.

Ja bym jednak po prostu je wyciął, szkoda męczyć drzew. Po przesadzeniu zapewne będą chorować - niewiadomo czy w ogóle przeżyją przesadzenie - a jeśli przeżyją, to na wysokość zaczną rosnąć dwa lata po przesadzeniu, albo później.
Roman
Elizago
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 paź 2006, o 14:18
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

To może najpierw ciachniemy teraz górę... przygotujemy bryłę, a potem przesadzimy, np. we wrześniu? Pewnie za wcześnie, ale boję się że na jesieni znów będą wichury...
Co o tym myślicie?

Jeśli miałabym je po prostu ściąć i już, to wolę spróbować i dać im szansę, najwyżej nic z tego nie będzie :(

Eliza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”