Skimmia japońska -wymagania,problemy

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
tomaszkof
50p
50p
Posty: 89
Od: 23 cze 2009, o 10:02
Lokalizacja: wielkopolskie
Kontakt:

Post »

A może łatwiej byłoby uzyskać coś z tych czerwonych korali??
Może je zasiać i poczekać co się będzie działo??
Mój zielony zakątek
Pozdrawiam serdecznie,
Tomek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

KaRo napisała:
>>Do Polski nie sprowadza się chyba takich odmian skimii a szkoda ... <<

Zaintrygowałaś mnie, jakich odmian? Ja mam skimmię od.'Rubella' , często widzę w zimie ją w kwiaciarniach.Uprawiam w donicy , dobrze rośnie i ładnie w zimie wygląda, ale trochę zachodu z nią jest, trzeba chować podczas większych mrozów :roll:
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1810
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Całkiem dobrze znoszą nasz klimat:) ja nie mam u siebie ale znajomy ma piękny krzak w ogrodzie obok azalii i nie widziałem żeby okrywał ją na zimę, ale przyznaję że ma dobre miejsce - osłonięte od wiatru jednak mimo wszystko mrozy znosi bez problemu


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Diana już Ci podpowiedziała wszystko. :D
Oczywiście ziemia ,oczywiście w doniczce byś ewentualnie mógł zabrać jesienią do mieszkania -
tfu,tfu,tfu - do tego czasu ma się już ukorzenić,bo my czekamy na efekt !!!! :D
Wysianie nasion? Pewnie również byłby pozytywny efekt ale nic nie wiem na ten temat.
Skoro masz do nich dostęp - wysiej :D ,zastosuj różne metody (po 3-4 ziarenka na metodę)
również z przetrzymaniem w lodówce a może to da lepsze wyniki niż ukorzenianie z sadzonek pędowych?
aha ale rozłup korala i zobacz co jest w środku bo to zapewne jest tylko osłona dla drobnych nasion.
Nie mam zdania na temat ukorzeniaczy.
Pozdrawiam
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

selli - mam na myśli odmiany zawiązujące owoce.
Sama mam dwie...kwitnąca na biało- olbrzymi już krzew i na różowo - stosunkowo mały egzemplarz.
Kwitną obydwie... obficie nawet nie wydają jednak nasion
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Chyba wszystkie żeńskie osobniki zawiązują owoce jak mają w pobliżu zapylacza? A może się mylę :?: Ja i tak wolę męskiego klona 'Rubella", podobają mi się czerwone kwiatostany przed kwitnieniem , jak już zakwitnie czar pryska :wink: Dobrze , że można je podziwiać całą zimę, uprawiam ją więc dlatego w donicy, mogę często spoglądać :)

Sadzonki kwaśnolubnych roślin, a więc i skimmi jak mi kiedyś powiedział pewien ogrodnik trzeba robić w specjalnej mieszance, bardzo przepuszczalnej, torfowej ziemi.Ziemia nie może się 'zbić' i zasklepić.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Oczywiście ,że się nie mylisz. :) ale ja myślę,że istnieją również udoskonalone odmiany samopylne ... :D
Może znajdzie się ktoś na forum kto doczekał się - bez względu na metodę zapylenia - 'korali ' na skimii.
Podobne marzenie mam odnośnie kwiatów paulowni. :D
Odmiana "Rubella" jest piękna i też lubię ją bardziej przed rozkwitem pąków ale słabiej mi rośnie.
Pewnie również dlatego,że ją przesadzałam kilka razy
:roll: :oops:
Biała jest taka duuuuża
Obrazek
p1360619.jpg
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo ciekawa, nowa odmiana skimmi Skimmia 'Magic Marlot' (wprowadzona na rynek holenderski w 2007 roku, u nas zaczęła się pojawiać w sprzedaży w 2009), zupełnie inna niż tradycyjnie obecne u nas w handlu odmiany zielono listne. Bardzo kompaktowa, o zwartym pokroju i gęstym ulistnieniu - dorasta zaledwie do 50cm wysokości i szerokości. W 2008 roku roślina ta zrobiła furorę na rozmaitych wystawach roślin, zdobywając wiele prestiżowych tytułów - w tym tytuł jednej z najlepszych introdukcji roku. Nadaje się idealnie do komponowania z innymi roślinami kwasolubnymi takimi jak azalie, kiścienie, pierisy. Bez okrycia wytrzymuje temperatury do -15 stopni.
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Re: Skimmia 'Magic Marlot'

Post »

Witam;
mam już ja dwa lata,ale przyznam się ,że nie zostawiam jej na zimę w gruncie.Rośnie u mnie w donicy,na zimę zabieram ją do nieogrzewanego pomieszczenia.
Pozdrawiam ciepło Marzena
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skimmia 'Magic Marlot'

Post »

Zajrzałem do swojej tydzień temu podczas pobytu na wsi i co ciekawe wygląda po zimie znacznie lepiej niż zwykła zielono listna odmiana - w zasadzie nic jej nie jest, wygląda tak jak na jesieni :)
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1928
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Skimmia japońska - BAZA

Post »

Skimia japońska "Rubelle" rośnie u nas już kilka lat w cienistym zakątku, osłonięta przez laurowiśnię japońską i rododendrona. Nie ocieplam jej niczym w zimie i spokojnie znosi nasze temperatury. Raz przemarzło kilka pojedynczych listków, ale bez szkody dla ogólnego widoku.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Skimmia japońska - BAZA

Post »

Zapewne masz dobry, przepuszczalny grunt.Na lżejszych glebach w dodatku w osłoniętych iglakami miejscach zimozielone lepiej zimują.Takie gleby nie zamarzają tak silnie i głęboko, szybciej wiosną się ogrzewają i tym samym rozmarzają.Korzenie mają lepiej i to przekłada się również na mniejsze uszkodzenia liści.Mówi się o tego typu glebach że są 'ciepłe', a grubsza warstwa ściółki jeszcze bardziej się do tego przyczynia.
Rodzaj gleby i stanowisko mają kluczowe znaczenie w zimowaniu skimmi.
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skimmia japońska - BAZA

Post »

W moim ogrodzie również od kilku lat na rabacie z Rh rośnie skimmia. Nigdy jej nie okrywałam, co roku obficie kwitnie, a zapach tych dość niepozornych kwiatów jest upajający.
Teraz kilkuletni krzaczek ma ok. 1 m. wysokości i 1,5 m szerokości:
Pierwsza fotka robiona w grudniu, druga i trzecia - w czasie kwitnienia:
Obrazek Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”