Topola (Populus)

Drzewa ozdobne
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Topola czerwona :)

Post »

Jeśli jest to jakaś plantacja energetyczna to na pewno nie z żadnej ozdobnej topoli, zwykła topola czarna lub klony energetyczne też świeże listki miewają czerwone, ale kolor bardzo prędko zanika...
Awatar użytkownika
Darmokot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1953
Od: 10 lis 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kieleckie

Re: Topola czerwona :)

Post »

Mam topolę czarną Hybrydę 275 i pasuje wyglądem do Waszych opisów, też ma liście bordowe wiosną, ogonki czerwone cały sezon, rośnie dość szybko, łodygi kanciaste. A Purple Tower do dziś ma czerwone liście.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Topola czerwona :)

Post »

To jest Topola kanadyjska (Populus x canadensis) - najpopularniejsze drzewo sadzone po wojnie. Spotykana w kilku odmianach. Dużo by pisać. Nie wiem tylko co Ty tam masz, czy jakąś popularną formę, czy może inną ciekawą odmianę>>> :) Przez jaki czas utrzymuje tą czerwoną barwę liści?
P.S. Też uwielbiam topole. Najpiękniejsze drzewa. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie je sadzić. ;:108
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Topola czerwona :)

Post »

Wiedzieć gdzie sadzić ;) e tam toć ja z tego żywopłot zrobiłem , łatwo się rozrasta jak się przycina :D
Maniak roślin egzotycznych :)
Awatar użytkownika
Darmokot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1953
Od: 10 lis 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kieleckie

Re: Topola czerwona :)

Post »

ERNRUD pisze: P.S. Też uwielbiam topole. Najpiękniejsze drzewa. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie je sadzić. ;:108
Święte słowa, moje uwielbienie do niech poskutkowało posadzeniem 24 osobników w ogrodzie, to jest chyba 10 odmian ale takiej jak prezentowana w tym wątku nie mam ;:oj
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Topola czerwona :)

Post »

Może zatem założymy mały klub miłośników topól? :D Sam nasadziłbym ich wiele w swoim ogrodzie, ale 14 m szerokości działki mało temu sprzyja. Do tego sąsiedzi na samą myśl o tym rodzaju dostają obłędu. Stałbym się wrogiem publicznym dla wszystkich sąsiednich posesji. :|
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Topola czerwona :)

Post »

Na wiosnę oczywiscie skracam i robię z tej topoli żywopłot i nawet fajnie to wychodzi :)
Maniak roślin egzotycznych :)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Cięcie pielęgnacyjne topoli włoskiej

Post »

Zamieszczam jako ciekawostkę, ale może i dla niektórych wskazówkę, jak postępować ze starą topolą włoską. Cięcie zostało wykonane 10 marca 2017 r. i zawierało elementy prześwietlania, fitosanitariatu i redukcji.
W związku z obecnością posuszu w koronie drzewa i niebezpieczeństwem wynikającym z ryzyka upadku gałęzi na jezdnię lub chodnik, przeprowadziliśmy kompleksową pielęgnację polegającą na usunięciu wszystkich martwych i spróchniałych gałęzi, redukcji wysokości drzewa z 31 do 28 metrów w celu poprawy statyki oraz korekty wschodniej części korony, która wychylała się pod wpływem wiatru. Wywieźliśmy ponad 500 kg balastu, który zbędnie obciążał koronę topoli i stwarzał niebezpieczeństwo podczas silnych wiatrów.

ObrazekObrazek

Cięcia były przeprowadzane metodami alpinistycznymi. Jest to najbardziej precyzyjna metoda pielęgnacji, ale ze względu na koszty, ciągle rzadko stosowana. Wszystkie rany po cięciu zostały zabezpieczone preparatem Funaben z dodatkiem środka grzybobójczego Topsin. Dzięki temu powstałe uszkodzenia zagoją się szybciej, a ryzyko infekcji grzybowych zostało zminimalizowane do zera. Drzewo zostało zabezpieczone w taki sposób, że nawet podczas bardzo silnych wiatrów nie stwarza teraz większego zagrożenia. Prześwietlona korona rozprasza wiatr co minimalizuje ryzyko wywrócenia się topoli. Korekty konarów zapewnią dalszy prawidłowy wzrost. Podnieśliśmy też walory estetyczne, skracając odstające gałęzie.

Obrazek
Obrazek
------------------------------------------------------------------------
Obrazek

Topola znana jest pod nazwą "Tele-Topcia" i pochodzi z 1968 roku.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cięcie pielęgnacyjne topoli włoskiej

Post »

Śliczna topola ;:333

Kiedyś były powszechnie sadzone, obecnie coraz rzadziej się je widuje, a szkoda ;:145

U nas w Toruniu jeszcze to tu to tam jakieś przetrwały. Jeszcze w czasach studenckich jakieś 10 lat temu widziałam wielokrotnie jak firmy zajmujące się zielenią miejską przeprowadzały "zabiegi" pielęgnacyjne na tych topolach. Obcinali wszystkie gałęzie do gołego pnia i oczywiście ścinali czubek "na płask". Z takiego "łysego kołka" albo coś odrastało albo nie. Jak nie, to drzewo szło pod topór :twisted:
Pozdrawiam Lucyna
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Cięcie pielęgnacyjne topoli włoskiej

Post »

Kawał dobrej roboty, rzadko kiedy prowadzi się pielęgnację topól, wszyscy za to chętnie je wycinają, przez co ten niegdyś charakterystyczny element powoli znika z polskiego krajobrazu.

Topole łatwo rozmnożyć. Ja uciąłem 2 lata temu kilka 20 cm gałązek z bardzo wąskiego egzemplarza i ładnie ukorzeniły się przez zimę w wilgotnym piasku w piwnicy. Z topól które wyhodowałem w ten sposób odcinałem jesienią boczne pędy i wszystkie - ok, 10 szt. się ukorzeniły...
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Topola

Post »

Czy ktoś z was ma w ogrodzie topolę balsamiczną? Pachnie wiosną?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topola

Post »

Ja miałem topolę włochatą z sekcji topól balsamicznych właśnie. Małe drzewko a zapach był mocny, zwłaszcza po deszczu. Niestety musiałem się jej pozbyć gdyż pewnej zimy przyszły zające i zdarły z niej całą korę, po czym ją przemroziło (chyba?) i już nie odbiła. W tym miejscu rośnie mi teraz topola Simona, ale zapach jest nieco mniej odczuwalny.
PawelKu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sie 2014, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmnożenie topoli białej, potrzebna pomoc.

Post »

Kilka dni temu natrafiłem na trzy ogromne okazy topoli białej, prędzej szukałem już gotowe sadzonki, ale nic z tego nie wyszło.
Nie ukrywam, że już widzę miejsce na działce przynajmniej na dwa takie "drzewka", tylko jak najlepiej podejść do tematu rozmnożenia?
Wokół drzewa jest mnóstwo małych sadzonek, ale brak łopaty pod ręka spowodował, że nic nie wykopałem. Po chwili już się zastanawiałem, czy to wszystko pod drzewem nie bije z korzeni drzewa? Słyszałem, że można spróbować ukorzeniaczem i pobrać gałązki.

Czekam na pomocne rady i pozdrawiam :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”