Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

evik_evkasz pisze:... minał rok i grab prezentuje się następująco:

... tak wiem grab wymaga cierpliwości gdyż z natury wolno rośnie :)
Jak na ten etap wygląda dobrze. Czy pod ściółką znajduje się jakaś agrotkanina przeciw chwastom? Chyba widzę na jednym ze zdjęć.
Moim zdaniem grab nie rośnie wolno. W tym roku celowo przyciąłem w czerwcu jedynie boki żywopłotu, góry nie przyciąłem do tej pory po to, aby sprawdzić na co stać graby w żywopłocie.
W tej chwili mogę napisać, że licząc od maja, przez czerwiec aż do początku lipca, góra żywopłotu przyrosła o ok. 1 metr! W jednych miejscach o 0,8 m, ale w innym miejscu niektóre egzemplarze dały przyrost ponad 1,3 m licząc od maja.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Tak, pod grabami jest agrowloknina typowo pod żywoplot,ale...nie jestem z niej zadowolony gdyż co rusz przebijają się chwasty.
Faktycznie merle grab rośnie u Ciebie imponująco pytanie tyko jak z zagęszczeniem? Cześć działki mam obsadzone ligustrem i właśnie jemu pozwoliłem rosnąć z rzadka przycinajac przez co jak urósl do 2 metrów okazało się iz dół ma bardzo ubogi,słabo zageszczonyby wiecby tego uniknąć z ciężkim sercem nisko przycinam graby.
Wiem ze nie jest to miejsce by zadac to pytanie,ale czy ktoś z Was miał doświadczenie z podlewaniem za pomocą deszczownica zrobionej z węża ogrodowego? Z racing i dziesiątki metrów ma by ten żywopłot podlewać pomyślałem czy właśnie rociagniety wąż z dziurkami dołączony do pompy nie byłby dobrym rozwiązaniem? Może ma kto ma w tym temacie doświadczenie i chciałby się podzielić doświadczeniami chętnie skorzystam :)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

evik_evkasz pisze: Tak, pod grabami jest agrowloknina typowo pod żywoplot,ale...nie jestem z niej zadowolony gdyż co rusz przebijają się chwasty.
Jeśli mogę doradzić w kwestii żywopłotu grabowego, to jak najszybciej zdjąć agrowłókninę i pozwolić korzeniom grabu naturalnie się rozrastać. System korzeniowy nie rozrasta się prawidłowo pod agrowłókniną. Warto w pierwszych dwóch sezonach odchwaścić ręcznie to co przebije się przez ściółkę, później chwasty mają nikłe szanse w ugałęzionym od samego dołu żywopłocie z grabu.
evik_evkasz pisze: Faktycznie merle grab rośnie u Ciebie imponująco pytanie tyko jak z zagęszczeniem?

Zagęszczenie - liście od samej ziemi, gęstwina gałązek i listowia, przez którą nie widać nic. Na dowód zamieszczę aktualne zdjęcia.
evik_evkasz pisze:Może ma kto ma w tym temacie doświadczenie i chciałby się podzielić doświadczeniami chętnie skorzystam :)
Moje obserwacje w temacie podlewania. Obficie po posadzeniu. Następnie pierwsze dwa sezony podlewanie tylko w okresach suchych. Później graby których system korzeniowy rozrósł się, radziły sobie same. Dwukrotnie zostały podlane w lipcu i sierpniu 2015 podczas katastrofalnej suszy, ale podejrzewam, że i bez tego przetrwałyby. Mój wniosek, z podlewaniem nie należy przesadzać, dobrze ukorzenione graby powinny poradzić sobie same, tym bardziej, jeśli dodatkowo są ściółkowane np. skoszoną trawą.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Merle, ;:138 ;:138 ;:138 Wszystko prawda! Ja pod graby zagarniam liście dębowe jako ściółkę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Czy można jeszcze dokonywać cięcia grabu? Kilkanaście okazów wyrwało się przed szereg i poszybowaly w górę przez co chciałbym je przyciąć do wysokości granicznej na ten sezon czyli ok. 30/35cm? Czy jednak cięcie im nie zaszkodzi?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Też mam ten problem i wczoraj w kilku poradnikach wyczytałam, że jeszcze można ciąć - oczywiście nie ostro.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Podjąłem temat i akcja cięcie uskutecznilem. Jeszcze tylko musze pozbyć się agrowlokniny spod grabów,ale waham się czy nie poczekać do wiosny ...
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

evik_evkasz pisze:Czy można jeszcze dokonywać cięcia grabu? Czy jednak cięcie im nie zaszkodzi?
Można skorygować i takie cięcie z pewnością nie zaszkodzi. Zawsze w sierpniu koryguję tnąc te pędy, które mocniej niż inne odbiły po cięciu z przełomu czerwca/lipca.
Z pozbyciem się agrowłókniny nie czekaj do wiosny; im bliżej jesieni tym dni krótsze i średnia temperatura dobowa niższa - chwasty nie rosną już tak szybko. Jeśli będzie długa, ciepła i wilgotna jesień, to bez agrowłókniny korzenie grabów intensywniej się rozrosną - co zaowocuje na wiosnę większymi przyrostami.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Żywopłot z grabu

Post »

merle, jako się rzekło agrowłóknina została zdjęta ;) trochę roboty z tym było,ale przy okazji przeplewiłem połacie pod grabem,podlałem solidnie bo ostatnio kiepsko z woda, tak więc same plusy ;:333 Jeszcze się zastanawiam nad korą, czy aby jej się tez nie pozbyć.. co sądzisz?
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja zaczynam coraz bardziej żałować, że zamiast graba posadziłem buk. Dwa lata od posadzenia co prawda ładnie przyrasta, ale jakość przyrostów jest fatalna - tylko tych letnich. Wiosenne są idealne - liście ładnie wybarwione i wykształcone. Natomiast te letnie są bardzo zdeformowane i mocno odbarwione. Nie wiem czy to wina pogody - w zeszłym roku upały i susza dały bukom mocno popalić, w tym podobnie chociaż nieco mniej było upalnych dni to jednak mimo wszystko były dni kiedy słońce bardzo mocno operowało. Liście wówczas były mocno zdeformowane.

Obecne letnio-jesienne przyrosty po nastaniu kilku chłodniejszych i mokrzejszych tygodni wyglądają znacznie lepiej, ale do idealnych im trochę brakuje.

Stąd moja niechęć to buka. W przeciwieństwie do graba, który jak widać sprawuje się bardzo dobrze. To prawda, że buki są wymagające. Liczę, że mimo wszystko w końcu zacznie ładnie rosnąć, bo teraz trochę szkoda usuwać i zaczynać wszystko od zera z grabami.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

mw116 pisze:Ja zaczynam coraz bardziej żałować, że zamiast graba posadziłem buk.
Żywopłot z grabu to optymalny wybór pod wieloma względami.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Aby mieć wyobrażenie o wysokości żywopłotu ktoś koło niego powinien stać.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

W tle masz siatkę. Czyli żywopłot ma +- 1,5-1,7m
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”