Zioła najbardziej przydatne?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: jakie ziola najbardziej przydatne?

Post »

Kocham z ziółek bazylię do serka i estragon do sosu mięsnego ciemnego. Pycha ;:333
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mieszanki ziół - co posadzić w ogrodzie

Post »

Witam
Chcę posadzić w ogrodzie zioła, z których będę robił różne napary (nie chcę sadzić ziół do przyprawiania). Czy możecie mi doradzić jakie zioła dobrać, może znacie też ciekawe mieszanki co z czym połączyć?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Mieszanki ziół - co posadzić w ogrodzie

Post »

Wiele ziół przyprawowych służy także do przygotowywania naparów, np. szałwia, tymianek. Nie ma tutaj jednoznacznego rozgraniczenia. Musisz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uprawiane zioła mają być użyteczne w leczeniu jakichś schorzeń czy też bardziej zależy ci na samych walorach smakowych naparów. Najbardziej popularne nadające się do uprawy gruntowej w naszym klimacie są:
Mięty - jest wiele gatunków i odmian różniących się smakiem i aromatem - imbirowa, bergamotkowa, jagodowa, cytrynowa, czekoladowa, figowa itp..
Rumianek - jednoroczny, wysiewany z nasion.
Kłosowiec anyżowy - liście pachną anyżem.
Bylica Boże-drzewko - używam do aromatyzowania czarnej herbaty.
Nagietek lekarski - odmiany o intensywnie pomarańczowych kwiatach.
Lawenda i melisa.
Kocimiętka cytrynowa.
Trawa żubrówka.
Hyzop.
Pysznogłówka cytrynowa i szkarłatna.
Marzanna wonna.
Bukwica, czyścica, ożanka, serdecznik i tarczyca bajkalska.
Szczodrak krokoszowaty, sierpik koronowaty.
Największą kolekcję ziół leczniczych w Polsce posiada Ogród Ziołowy w Korycinach. Wspaniałe miejsce! Polecam zwiedzenie, najlepiej w czerwcu albo lipcu, bo wtedy większość roślin kwitnie. Póki co możesz przejrzeć ich wirtualny katalog roślin leczniczych z podziałem na rodziny -> http://ogrod-koryciny.ziolowyzakatek.pl/?page_id=273
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
radomskad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sie 2020, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zioła a zdrowy tryb życia.

Post »

Witam, ostatnio w moim życiu wiele się zmieniło. Moja ostatnia walka z chorobą zmusiła mnie całkowicie do zmiany podejścia do życia oraz do diety. Podpowiedzcie mi proszę jakie zioła wato stosować na co dzień lub jakie zioła Wy stosujecie w codziennej diecie i na co Wam pomagają. W jakiej formie stosujecie te zioła? Świeże napary czy raczej suszone? Dajcie mi koniecznie znać. Wykorzystam każdą Waszą sugestię.
Sabara
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 lis 2023, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie zioła warto posadzić na działce

Post »

Witajcie, mam już kilka ziół na działce. Tymianek, Macierzanka (jaka zanika nie wiem czemu), Szałwia, Melisa, Mięta.

Czy byście polecili mi coś jeszcze warto uwagi? Lubię zioła suszyć i robić z nich napary do picia na zimę i ogólnie cały rok. Więc głównie chodzi mi o takie wykorzystanie a nie kulinarne.

Dodam że mam też Bazylię jaką zasadziłam 3 lata temu - co roku sama się odnawia i jest potężnym krzaczkiem. Więc wcale nie jest jednoroczna jak sądzi wiele osób. To wykorzystuje akurat kulinarnie tylko a nie do picia.
Pozdrawiam Sandra.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Do picia dobry też rumianek i dziurawiec. Ja dodałabym też lawendę. Można robić napoje, można stosować w kuchni, etc.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 128
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Ja do mieszanek takich do picia dorzucam jeszcze nagietek i od czasu do czasu hyzop.
Może twoja macierzanka ma za wilgotno i za dużo cienia na przykład? One wolą bardziej sucho i słońce. Przynajmniej tak z obserwacji własnych myślę. Cudowne ziele! Też je lubię w naparach. :)
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Fajnym ziołem, choć bardziej kulinarnym jest oregano. Można potraktować je jednak jak roślinę ozdobną/miododajną np. jako dodatek do suchszych łąk kwietnych.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

U mnie piołun jest przydatnym ziołem. Na nalewkę od niestrawności jak znalazł. Do odstraszania owadów i myszy też się nadaje.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Oprócz tych tu naspisanych dodałabym czosnek niedźwiedzi. Ja osobiście uwielbiam go stosować. Zamierzam go wysiać w tym roku.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

Sandro, napisz nam, do czego Ci te zioła?

"Wszystko może być lekarstwem i wszystko może być trucizną. Różnica zależy od dawki". Zapewne znasz to starożytne powiedzenie.
Ja bym jeszcze dodała, że zależy to też od celu zastosowania i konkretnych cech danej osoby.

Są zioła o mocnym działaniu, a są takie, które można traktować jak żywność.

Lawenda ma działanie uspokajające, ale też jest antyseptykiem. Ja osobiście nie lubię z niej naparów.

Lipa ma działanie wspomagające przy przeziębieniach, ale również działa odrobinę uspokajająco. Uznawana jest za bardzo bezpieczne zioło.

Krwawnik pomaga przy stanach zapalnych błon śluzowych, przy niestrawnościach, ale też hamuje krwawienia, więc jest niewskazany dla osób mających zbyt dużą krzepliwość krwi.

Melisa działa uspokajająco, ale świeże ziele ma też właściwości antywirusowe. Ona też jest bezpiecznym ziołem.

Pokrzywa działa wzmacniająco. Uznawana jest za żywność - w sam raz na wiosenną zupę, jak szczawiowa.

Z kolei szczaw na zupę jest fajny, ale osoby, które mają kamienie nerkowe szczawianowe, nie powinny spożywać szczawiu, ani rabarbaru, bo zawierają kwas szczawiowy.

Cytryniec chiński jest ładnym pnączem, a jego liście można używać, jak adaptogen. Owoce wchodzą w skład przyprawy "pięciu smaków". Podnosi jednak ciśnienie krwi, więc osoby z nadciśnieniem nie powinny go używać,

Czosnek - ma status żywności. Jednak osoby mające problemy w wątrobą powinny uważać. Tak samo osoby ze zbyt niskim ciśnieniem muszą uważać, bo czosnek obniża ciśnienie krwi.

Długo można by wymieniać... To, co napisałam, to tylko kilka przykładów. Jak dla mnie to każda roślina jest wartościowa, tylko nie każda dla każdego, bo czasem mogą wystąpić skutki uboczne. Warto sprawić sobie porządny zielnik :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zioła najbardziej przydatne?

Post »

O czosnku niedźwiedzim nie pisałam bo traktuję go bardziej jak warzywo :D
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”