Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Black Rose pisze:Moimi faworytami są odmiany o pełnych kwiatach - piękne, wielkie pachnące "pompony" :)
Ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z działką, proszę o poradę - która odmiana zakwitnie mi najprędzej po posadzeniu?
Uwielbiam peonie ale nie mam żadnego doświadczenia w ich uprawie.
Z góry dziękuję za wskazówki.
Też lubię pełne i wielkie kwiaty?

Nie wiem , czy są odmiany, które kwitną szybciej lub wolniej.
Na to, żeby zakwitła, ma wpływ wiele czynników: głębokość sadzenia (posadzone za głęboko nie zakwitną), rodzaj podłoża , nawożenie itp.
Posadziłam jesienią niewielką sadzonkę, zakwitła jednym kwiatem ale to już dobrze rokuje.
Posadzone wiosną 2 kolejne, jeszcze nie kwitły ale to się chyba rzadko zdarza w pierwszym roku.
-
A tak przy okazji zapytam, czy spotkaliście się z odmianą piwonii o liściach variegata?
Dziś wypatrzyłam u mamy piwonię o pstrych liściach i zastanawiam się czy taka odmiana czy jakiś wirus.
Mama nie wie, co to za cudo, bo posadziła ją jesienią (skądś dostała sadzonkę) i na razie nie kwitła.
Pozdrawiam, Marta.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja mam takie sadzone 5 lat temu, które mnie jeszcze kwiatkiem nie zaszczyciły i takie sadzone wiosnę, które tego samego roku zakwitły - i nie jest to kwestia odmiany.

Kasiu ja bym całkiem Primavere nie skreślała. Moja zawsze na początku kwitnienia była lekko żółtawa, a w tym roku jest różowawa :shock: W ogóle w tym roku piwonie mam słabe - dużo pąków zamarło. Te co zakwitły, kwitły krótko, a kwiaty były mniejsze niż zwykle.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Może i tak. Tym bardziej, że primavere nie ma być typowo żółta jak np. iTOH Bartzella.
U mnie też dużo odmian nie zakwitło, myślałam, że będę się cieszyć kwiatami bo prawie wszystkie miały pąki, po czym te pąki pozamierały. Mi już ręcę opadają, pryskałam amistarem zapobiegawczo, nie widać na liściach choroby a mimo to pąki trafiło. Część w sierpniu przesadzę, być może są za gęsto posadzone, może to coś da.
Jedna ze starych odmian zakwitła zaledwie dwoma kwiatami.

Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A jeśli chodzi o sadzenie wcześniejsze? Np. lipiec-sierpień, można? Czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na roślinę?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przepiękne macie te odmiany.
Black rose skoro sierpień jest najlepszą porą na przesadzanie piwonii to myślę, że sadzenie nowych również byłoby w porządku o tej porze.
Ja sadziłam w różnych porach, nieraz udało mi się taniej kupić na wiosnę więc wtedy szły do ziemi a raz nawet w listopadzie i też przetrwały.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja podobnie jak Kasia przesadzam kiedy mi pasuje, np.teraz i nie mam problemu z kwitnieniem.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mam problem z 2ma piwoniami :roll: Rosną w szeregu z innymi i w ziemi raczej ciężkiej. Wszystkie są podlewane tak samo i są zielone , natomiast te 2 mają żyłki zielone i żółkną ale wigoru nie straciły.Podlewane Florovitem i lekkimi wyciągami z roślin.
jola+
50p
50p
Posty: 76
Od: 25 lip 2016, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pałuki

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jolek - niestety nie potrafię pomóc jako znawca piwonii . Mogę Ci tylko powiedzieć że kiedy moje rośliny robią się blade ( żółkną im liście, słabo przyrastają), to dokarmiam je dolistnie Asahi SL - biostymulator + dwu-trzy krotne opryskiwanie żelazem. Zazwyczaj to pomaga.
Pozdrawiam : Jola :-)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dziękuję za odpowiedź ;:136
Trochę sobie z tym poradziłam, ściągnęłam wierzchnią warstwę ciężkiej ziemi i podsypałam kompostem . Wokół roślin ,sadzarką do cebul narobiłam jeszcze pełno dziur które podsypałam kompostem. tak sobie rozluźniłam ciężką glebę. W starym zardzewiałym kotle trzymam gnojówkę z roślin do ich podlewania do których wsypałam przeterminowane witaminy. Często je i inne tą miksturą podlewam z dodatkiem florovitu :D Jak na razie liście się zazieleniły ale i tak jeszcze nie są ciemno zielone. Ponieważ 1 to jest drzewiasta więc chcę ją jesienią wykopać i zrobić większy i głębszy dołek z kompostem. Widocznie ciężka ziemia nie pozwala pobierać odpowiednio składniki lub ta odmiana tak ma bo inne rosną dobrze.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja na wiosnę wsadziłam w donicę piwonię typu patio, czyli ponoć taką do donic. Wypuściła jednego liścia, dużego, dorodnego, zdrowego i tak go jedynaka ma. Nie wiem, czy działała w tym czasie w "podziemiu" i rozbudowywała karpę, mam obawę czy nie miała za mokro i w jakim stanie jest karpa. I teraz moje pytania: czy jej obciąć tego jednego liścia, i czy wyjąc ją z podłoża i obejrzeć, czy raczej nie ruszać?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jeśli widzisz, że ma czerwoną wypustkę, to zostaw ją. Możliwe, że posadziłaś ją za głęboko. Teraz jest sierpień możesz przy piwoniach robić wszystko, łącznie z przesadzeniem czy oglądaniem korzeni.
Pozdrawiam Ela
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Czemu chcesz obcinać? Kupiłaś małą sadzonkę bez pąka kwiatowego, tylko z pąkiem liściowym.Trzeba poczekać aż zaschnie.Wyprowadzenie kwitnącej rośliny z tak małej sadzonki trwa co najmniej 3 lata.Na początku będzie puszczać tylko liście, które na jesieni zaschną, aż pewnego roku pierwszy kwiat, który czasem bywa, że też zasycha.
Moim skromnym zdaniem piwonia do donicy to niezbyt dobry pomysł.Po bardzo krótkim kwitnieniu najlepiej o niej zapomnieć :wink:, niech sobie tam wegetuje do jesieni w gruncie, a w donicy trzeba jednak koło niej chodzić, zabezpieczać przed mrozem, zgniciem itp.Jak masz możliwość to przesadź do gruntu.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

No Eliza52 napisała, że sierpień i czas obcinać liście, to sobie przypomniałam o tym jednym liściu :) Stąd pytanie.
3 lata do kwitnienia! Szkoda donicę zajmować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”