Wszystko o rodzaju Paeonia cz. I

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

piękna odmiana 'Karl Rosenfield' (Rosenfield,1908r, USA)

Piwonia mocna, o grubych pędach.Te nabiegłe czerwono, rówienież liście podbarwione ciemną czerwienią.
Odmiana w miarę upływu czasu tworzy mocno wypełnione kwiaty.
Płatki ciemnoczerwone z lekką linią srebra na brzegach ,zagięte do środka, brzegi ich mocno strzępiaste.
Odmiana bez zapachu.Wys.80-90cm.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Kolejna piękność :)
Tym bardziej bliska memu sercu, że ją mam. Kupiłam wiosną.
W ogóle to mi się wydaje, że ostatnio sporo odmian się pojawiło dostępnych na rynku.
No, ale pewnie tak samo jest i z innymi gatunkami.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Ja sobie pozwolę zacytować z innego wątku, bo ten wydaje mi się bardziej na temat.
peonia pisze: Zabołały mnie w tym innym wątku wypowiedzi o poznawaniu danych odmian bez włożenia obiektywnej pracy i wiedzy przez zabieranie głosu.
Chociaż w tym zdaniu nie padło żadne obce słowo, to jednak go nie rozumiem. Jak to mam odczytać? Że nie doceniłam Twojej pracy, czy ze sama jej nie włożyłam przed jakąś tam wypowiedzią? Zarówno jedno jak i drugie nie jest prawdą. Nie jesteś mną, nie możesz wiedzieć co myślę. I jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące moich wypowiedzi to po prostu pytaj, to nie boli.
peonia pisze: Jest tego trochę do zrobienia ,szczególnie wspólnym wysiłkiem poszukiwań można pokazać wzorce odmian, by zainteresowani znali co im za piwonia rośnie.
Niestety ten gatunek piwonii obejmuje setki odmian, wiele z nich prawie się od siebie nie różni, do tego bywają zmienne, wiele ma około stu lat i tak naprawdę to jeden dobry Bóg wie co rośnie w naszych ogrodach. Po co więc tworzyć abstrakcje nie mając materiału wyjściowego i porównawczego, ba nie mając nawet dobrych zdjęć (bez urazy ale piwonie w tym wątku dla takiego laika jak jak wyglądają identycznie, chociaż rzekomo są to trzy różne odmiany). Są świetnie monografie, encyklopedie które zawierają dokładne opisy najwartościowszych odmian i doskonałe zdjęcia, więc nie rozumiem dlaczego chcesz wykonać taką syzyfową robotę. O ile jestem w stanie pojąć że robisz to dla siebie, z czystej przyjemności poznawania, ale czy myślisz że użytkownicy forum będą dochodzić po pręcikach czy jest to odmiana 'Karl Rosenfield' lub 'Kansas'? Wydaje mi się, że nie... Może warto skupić się na tych 10-20 odmianach, najpopularniejszych, uprawianych i dostępnych w Polsce. Nie każdego stać na monografię czy sprowadzania roślin z zagranicy. Nie każdy też ma taką potrzebę wydawania pieniędzy.
Ja osobiście wolałabym zobaczyć doskonałe zdjęcie z precyzyjnym podpisem nazwy odmiany - proszę państwa oto np 'Madame Calot'. Dodam - tak dobre zdjęcie, że chciałabym się na nowo zakochać i zauroczyć w piwoniach.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

oliwka pisze:Hania piękna.
W ogóle jest dużo pięknych, polskich odmian.
Czy one są znane na świecie, czy tylko u nas?

Znane i cenione. Wypowiedż jednego z holenderskich specjalistów od piwonii zielnych odnosiła się do dwu polskich odmian -"Barbara" i "Jadwiga" jako najwyższej jakości piwonie wśród wyhodowanych odmian w Europie.
Nasze wszystkie odmiany w handlu, zauważyłam,spotyka się często u Skandynawów.

U Duńczyków:"Jadwiga" i "Władysława'

http://www.paeoneksperten.dk/oscommerce ... =2a&page=3

http://www.paeoneksperten.dk/oscommerce ... =2a&page=6
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

Odmiana naszej,europejskiej -(majówki)-p.officinalis o pojedynczych kwiatach,wyższa od innych odmian lekarskiej- do 60cm wysokości.

'China Rose'-kwiaty duże,lśniąco łososiowoczerwone

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Z wątku usunięte zostały dwa ostatnie posty o niskiej zawartości merytorycznej a stanowiące wzajemne "ocenianie się" użytkowniczek Forum.

Zainteresowane osoby informuję, iż tego rodzaju posty naruszają regulamin Forum oraz panujące na nim dobre obyczaje. W przypadku publicznej kontynuacji "ocen" będą stosowane środki przewidziane regulaminem.

Moderator - eMZet
Mietek.
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Piwonie

Post »

Interesuje mnie jaka odmiana piwonii ma najciemniejszy kolor. Będąc w Bieszczadach widziałam tam kwitnące piwonie o bardzo ciemnych niemal czarnych kwiatach. Są tam powszechne w ogródkach. Nigdzie indziej takiego koloru nie spotkałam.Pozdrawiam
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Piwonie

Post »

Marysia II pisze:Interesuje mnie jaka odmiana piwonii ma najciemniejszy kolor. Będąc w Bieszczadach widziałam tam kwitnące piwonie o bardzo ciemnych niemal czarnych kwiatach. Są tam powszechne w ogródkach. Nigdzie indziej takiego koloru nie spotkałam.Pozdrawiam
Prawdopodobnie chodzi o piwonię lekarską(p.officinalis), zwaną majówką -termin kwitnienia - "Rubra Plena"?

Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

odmiana pełna "Baroness Schroeder"( Baronowa Schreoder,Kelway, 1889 ?).

Piwonia wysoka, o dużych,wydłużonych (bomb forma) bladoróżowych (cielistokremowych) kwiatach. Zewnętrzne płatki są
szerokie i rozłożyste, w odróżnieniu od płatków środkowych pozostają bladoróżowe przez cały okres kwitnienia.
Płatki wewnętrzne ściśnięte i wgięte w kierunku centrum kwiatu,lekko fryzowane, wydłużone, co nadaje charakterystyczny wygląd kwiatom tej odmiany.Początkowo barwy cielistokremowej,przechodzą w biel. Jasne słupki zakończone są czerwonawymi znamionami.Liście odmiany intensywnie ciemnozielone.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

Beato, jak się patrzy na te peonie to od razu czuje sie ich zapach. Są cudowne!!! :D
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Wsadziłam otrzymaną od Pawła xipe 'Barbara Rentflejs' .... i co teraz?/ Co dalej? Jak o nią dbać?? Kiedy urośnie? zakwitnie?
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Sadzonka była solidna więc powinna zakwitnać w drugiej połowie maja 2009r.
Obrazek
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Będą fajerwerki! Nie mogę sie doczekać! Tymczasem czytam o roślinie i jej wymogach :wink:
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”