Lawenda(2012-2014),ogólnie Cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Lawenda(2012-2014),ogólnie Cz. 2

Post »

Teoria nie zawsze znajduje potwierdzenie w praktyce. Lawenda poradzi sobie w kwaśniej glebie.
Lawenda + wrzosowate w ogrodzie. - na dole strony.

Jednak do tworzenia obwódki przy wrzosowatych nie polecam. Efektowniej wygląda posadzona w kępie lub pojedynczo jako kolorowy akcent.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Jeśli chodzi o obwódki, muszę stanowczo zaprzeczyć - mam Lawendy starsze i młodsze, robiące za obwódki drugi rok i muszę powiedzieć, że te starsze są naprawdę wielkie, silne, pachnące i cudnie zaznaczają linie brzegową ścieżki. W okresie kwitnienia każdy zwraca na nie uwagę ...
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Lawenda pochodzi z wapiennych wzgórz-mówi Wam coś takiego jak Prowansja? Jak nie będzie miała wapnia w obrębie bryły korzeniowej to nie pobierze innych składników pokarmowych.
AniaJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sty 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Witam.
Potrzebuję pomocy odnośnie mojej lawendy:)
Z tego co czytam większość z Was ma duże doświadczenie w hodowli lawendy więc liczę na waszą pomoc:) W zeszłym roku w lipcu kupiłam kilka sadzonek lawendy. Teraz zauważyłam że na dole łodygi są twarde takie jakby zdrewniałe (ale są normalnie koloru zielonego, nie uschnięte) a na górze łodygi lawenda wypuściła nowe gałązki ale są one takie wiotkie, już nie takie mocne jak na dole. Obawiam się że jak je wysadzę do ogródka to te gałązki po prostu się "przewrócą":) Bardzo was proszę o radę co zrobić ponieważ jestem nowicjuszką jeśli chodzi o hodowlę lawendy.
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Aniu, to wszystko wiotkie musisz na wiosnę obciąć, to Ci się roślinka zagęści w zwarty krzaczek. A z przesadzaniem to też chyba trzeba poczekać do wiosny.
AniaJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sty 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Bardzo dziękuje za pomoc. Zaraz jutro ją obetnę i zobaczymy jaki będzie efekt. Mam nadzieję że w tym roku zobaczę już pierwsze piękne kwiaty :)
A i jeszcze jedno pytanie bo zapomniałam:) Zauważyłam że lawenda ma za małą doniczkę, czy mogę ją teraz przesadzić do większej czy poczekać do wiosny?
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Aniu, tam jest napisane że w kwietniu i we wrześniu, to może jutro Ty jej jeszcze nie ruszaj :)
AniaJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sty 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Rzeczywiście:( Chyba źle cię zrozumiałam. Poczekam do wiosny spokojnie i wtedy się nią zajmę.
kamilil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 25 maja 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Ja wyhodowałem lawendę z nasion. Ma drugi rok, pięknie wyrosła i zakwitła, ale denerwuje mnie jej nierównomierny pokrój. Jedne są piękne, stojące, mocne a inne raczej płożą się po ziemi i są rzadsze. Czy jest jakaś rada na te drugie? Mam nadzieję, że w tym roku po przycięciu wszystkie będą wyglądać ładnie.
AniaJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 sty 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Ja mam właśnie ten sam problem, że niektóre łodygi są mocne i twarde a inne takie wiotkie.
Jedna z ogrodniczek z forum poleciła mi obciąć wszystkie łodygi wtedy powinny się wzmocnić.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Dziewczyny-przytnijcie te swoje lawendy pod koniec marca i tyle,nawet o 2/3 lub o połowę,na tych zdrewaniałaych gałazkach pokażą się nowe pedy i w ten sposób się roślinka zagęści
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Ja kupiłam wczoraj 4 opakowania lawendy zwykłej w NETTO,wsadzę te nasionka do zamrażarki na 3 tygodnie,potem posieję i ślicznie wzejdzie-robię tak od lat tylko ze sadzonki zawsze idą do klientów a sama gapa mam może ze 3 krzaczki...
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Lawenda - część 1.

Post »

Marzenko79-wysiewasz nasionka lawendy od razu po wyjęcu z zamrażarki czy w jakims innym terminie?
Udanych plonów.
Magda
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”