Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dejna
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 kwie 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lawenda - CIĘCIE -kiedy i jak przyciąć

Post »

Shire poczekaj jeszcze chwilkę,zrobi się ciepło to ruszy, Ja też myślałam, że kilka krzaczków odeszło w niepamięć,ale zaczynają się budzić. Wszystko zależy od odmiany, jedne wyglądają lepiej po zimie a inne gorzej.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać budzące się życie ;:138
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Lawenda - CIĘCIE -kiedy i jak przyciąć

Post »

Moje też na razie nierewelacyjne ale są już świeże przyrosty:


Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda - CIĘCIE -kiedy i jak przyciąć

Post »

Dejna pisze:Shire poczekaj jeszcze chwilkę,zrobi się ciepło to ruszy, Ja też myślałam, że kilka krzaczków odeszło w niepamięć,ale zaczynają się budzić. Wszystko zależy od odmiany, jedne wyglądają lepiej po zimie a inne gorzej.
Dejna, tak mniej więcej wygląda to u mnie, z przewagą na mniej... Ale co ma być, to będzie. Podlałam je teraz florowitem, niech się w końcu obudzą na dobre.
Awatar użytkownika
Dejna
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 kwie 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lawenda - CIĘCIE -kiedy i jak przyciąć

Post »

Obrazek


Obrazek


Robią się coraz bardziej zielone ;:138
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Większość moich powoli, powiedziałabym baaaardzo powoli, odbija. Już się pogodziłam z tym, że w tym roku nie będzie lawendowej rzeki. Pomimo to coraz częściej stwierdzam, że nie będę wyrywała tych starych, ściętych krzaków, tylko dam im sezon na odbudowanie się. Po prostu już mi się nie chce znów tyle pracować przy nich...Może za rok jak róże się rozrosną i lawenda też i razem dadzą spektakl. Ogród uczy pokory i cierpliwości...
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Prawie półtora miesiąca od cięcia, nawet w grubej korze widoczne są nowe odrosty. Zakwitną chyba we wrześniu. ;:224
Jednak skoro chcą żyć- niech żyją.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Rewelacji nie ma ale nawet ĺadnie " odbiła". W przyszłym sezonie trzeba pomyśleć o produkcji młodych sadzonek.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ika nie narzekaj, masz piękne krzaczki. Ja mam porównanie u siebie. W zeszłym roku o tej porze miałam już gęste, spore kule, a w czerwcu (na początku) już zaczęły kwitnąć i spektakularne kwitnienie trwało do końca miesiąca. Gdzieś popełniłam błąd. Pewnie raz, że za wcześnie ścięłam w kwietniu, a dwa, może powinnam je mocniej przyciąć od razu po kwitnieniu? A ja ścięłam tylko kwiaty. Może mi ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ja unikam wiosennego cięcia bo może przyjść przymrozek i problem gotowy.

My robimy tak iż kwiaty ścinamy w czerwcu-lipcu. Ścinając kwiaty praktycznie od razu formuje się też kulka. Starszym lawendom pośrednim (np Grosso, Provence,...) to wystarczy gdyż do zimy tylko się zazielenią lekko i tyle. Natomiast młodsze lawendy pośrednie i praktycznie wszystkie lawendy wąskolistne przycinamy jeszcze raz w pierwszej połowie września - obcinamy kilka cm formując kulę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire pisze:Ika nie narzekaj, masz piękne krzaczki. Ja mam porównanie u siebie. W zeszłym roku o tej porze miałam już gęste, spore kule, a w czerwcu (na początku) już zaczęły kwitnąć i spektakularne kwitnienie trwało do końca miesiąca. Gdzieś popełniłam błąd. Pewnie raz, że za wcześnie ścięłam w kwietniu, a dwa, może powinnam je mocniej przyciąć od razu po kwitnieniu? A ja ścięłam tylko kwiaty. Może mi ktoś podpowie?
W dużym stopniu zależy to od wieku rośliny, odmiany i rodzaju gleby, mikroklimatu.Różne odmiany różnie się zachowują, jednak im młodsze krzaki tym lepiej odbijają i nie możesz porównywać ich do ubiegłorocznych.Również to jaka była zima ma na to wpływ.
Choć 'lawendowa rzeka' pięknie wygląda, ale niestety jest to efekt krótkotrwały. W naszym klimacie lepiej sprawdza się sadzenie lawendy pojedynczo lub w małych grupach, wtedy łatwiej ją zastąpić młodymi roślinami i nie widać tak uszkodzeń mrozowych.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Selii, bez wątpienia masz rację... Jednak... lawendowa rzeka tak mnie oczarowała, że pomimo wszystko będę próbowała odtworzyć ja znów, jeśli nie w tym, to w przyszłym roku. Mieszkam w dość ciepłym regionie Polski. Nauczona swoimi błędami nie popełnię ich w przyszłości. A lawendę przy okazji odmłodzę ;:108 .
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire, zastanów się czy odmładzać czy jednak może pora wymienić na nowe, teraz masz dobry moment. Lawenda ma to do siebie, że im starsza tym jest słabsza, gorzej kwitnie, et c. nawet przy "odmładzaniu".
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Szkoda mi wyrywać krzaczki, które jednak odbiły. Dam im jeszcze szansę. Jeśli w miesiąc się nie zabiorą, to wymienię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”