Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
moniab_1
 Tytuł: Lawenda - CIĘCIE -kiedy i jak przyciąć
PostNapisane: 27 cze 2010, o 15:37 
50p
50p
Witam,
w maju posadziłam 10 cm sadzonki lawendy hidcote blue strain. W tej chwili wyglądają tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

mam pytanie kiedy i jak je przyciąć, żeby rosły w kształt kopuły( półkuli). Teraz wyglądają niezbyt ciekawie.. takie poprzerastane :?

bishop
 Tytuł: Re: lawenda -kiedy i jak przyciąć
PostNapisane: 27 cze 2010, o 15:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
1. Po kwitnieniu
2. Wiosną, zanim ruszy

Spacja
PostNapisane: 27 cze 2010, o 18:47 
200p
200p
A, jeśli można się podpiąć, kiedy to jest "po kwitnieniu", bo moja nowokupiona cały czas coś wypuszcza. Kwiatki znaczy. Nigdy nie miałam lawendy i nie wiem jakie ona ma zwyczaje. Czy jak przestanie kwitnąć, to tak definitywnie, żeby można było zauważyć? Czy lawenda kwitnie tylko jakiś czas, czy np. całe lato? Nie śmiejcie się, naprawdę pytam. :oops:

selli7
PostNapisane: 28 cze 2010, o 08:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Masz młodą sadzonkę, więc rośnie i niebawem zakwitnie.Jak kwiatki zrobią się 'szarawe',takie jakby przyschnięte to przytnij kwiatostany z małym kawałkiem pędu.Możesz tez obciąć tylko same kwiatostany, powinny do zimy wyrosnąć nowe, ale już mniej liczne.Lawenda kwitnie jakieś 3 tygodnie( najintensywniej jest wybarwiona) choć trudno to dokładnie sprecyzować gdyż małe kwiatki rozwijają się stopniowo, a są różnice też w sposobie kwitnienia u poszczególnych odmian.
Swoje lawendy cięłam wiosną w tym roku na dwa sposoby.Wszystkie oszczędnie ( choć kusiło by ciachnąć niżej) i te teraz kwitną pięknie, spektakularnie( na wszystkich prawie gałązkach są kwiatostany), a jedną ścięłam nisko, prawie przy ziemi.Ta długo się zbierała ( jest gęsta i bez zdrewniałych łodyg na dole), ale kwitnie teraz nielicznymi kwiatostanami pomiędzy którymi są gałązki, na których kwiatostany będą (chyba?) później.Kwitnie tak niejako 'na raty' co wcale mi się nie podoba :roll: , bo lawenda jednak piękniej wygląda gdy kwitnie 'masowo'.

Rozana
 Tytuł: Lawenda - cięcie
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 10:21 
1000p
1000p

---
Mam lawende w gruncie..Kupiłam w doniczce i jak przestawała mocno kwitnąć przesadziłam do gruntu..Lawenda sie tam przyjęła, na samym dnie ułożyłam kawałki drobnego gruzu i piasku. Lepiej sie tam ma niż w doniczce..ALe niestety jej nie przycinałam..Kupiłam ja w wakacje..I teraz się zastanawiam czy ja ćiąć, czy tak zostawić. Gdzieś w internecie przeczytałam, że na zimę nie powinno się jej przycinać, bo może jej to zaszkodzić..Teraz juz nie wiem, czy czekać do wiosny z przycinaniem, czy teraz ją troszke przyciąć..

Samsu
 Tytuł: Re: Czy lawenda przechodzi okres uśpienia?
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 12:34 
500p
500p

1 szt.
Ciąć teraz. Nic jej nie będzie. Lawende tnie się we wrześniu.

Rozana
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 13:54 
1000p
1000p

---
I tak zrobię...:D Chciałabym , żeby ładnie się zagęściła na wiosnę...A teraz nie wyglądała jakoś oszałamiająco...Właściwie, mala roślinka to była dość..

ewa2019
PostNapisane: 26 cze 2015, o 12:03 
1000p
1000p

1 szt.
Chyba źle przycinałam lawendę bo się rozłożyła-co mogłabym zrobić? Proszę pomóżcie :(

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

selli7
PostNapisane: 26 cze 2015, o 18:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Starsze krzaki tak mają, cięcie już nie pomaga, trzeba robić z nich sadzonki, albo sadzić młode.U ciebie na dodatek rośnie w zagęszczeniu innych roślin.Lawenda wybitnie tego nie lubi.Powinna rosnąć albo w swoim towarzystwie w odpowiednich odstępach, albo soliter, by z każdej strony dochodziło maksymalnie słońce i powietrze.

ewa2019
PostNapisane: 26 cze 2015, o 20:51 
1000p
1000p

1 szt.
Dzięki-po obu stronach tej rozłożonej lawendy, rosną też lawendy(prosto)ten sam wiek.Jak należy ukorzenić tą moją lawendę?

Ogrodnik04
PostNapisane: 26 cze 2015, o 21:27 
200p
200p

1 szt.
Ja takie "przerośnięte" lawendy przycinam mocno, kilkanaście centymetrów nad ziemią, z powodzeniem odrastają gęste krzewy. W tym roku wiosną ciąłem kilkuletnie krzewy w ten sposób, są już obsypane kwiatami... Myślę, że po kwitnieniu możesz swoje krzewy przyciąć nisko. Sadzonki lawendy bardzo łatwo jest przygotować. Kilkucentymetrowy pęd ogołocić z dolnych liści, w ukorzeniacz dla półzdrewniałych i po same liście w podłoże, od razu dobrze jest przyciąć górę - dla rozkrzewienia.
W ogrodach moich znajomych rosną wieloletnie krzewy, wciąż gęste i bujnie kwitnące. Nawet nie przyszło im do głowy by wymieniać je na nowe. Kluczem jest odpowiednie cięcie.

duduś
PostNapisane: 27 cze 2015, o 19:54 
1000p
1000p
Witam to w jakich odstępach sadzić lawendę by tak nie zdrzewiała?

selli7
PostNapisane: 28 cze 2015, o 10:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Lawenda jest krzewinką i drewnieć będzie niezależnie od odstępów sadzenia, nawet sadzona jako soliter.Odstępy ok.0,5 m wystarczą, by mogła lekko się wyłożyć.Jednak sadzona w zbytnim zagęszczeniu czy to własnym, czy innych roślin jej łodygi i liście będą zagniwać i zamierać, bo wymaga dobrej cyrkulacji powietrza.Należy też unikać miejsc gdzie będą obsypywać się na nią igły iglaków, liście, czy nawet płatki róż po deszczu z obficie kwitnących krzewów, również powodujące ww.
Sadzić najlepiej na stokach i podwyższeniu, korzeni nie przysypywać za mocno, ściółki moim zdaniem jej nie służą, szczególnie na cięższych glebach.Na takich glebach można sadzić na lekkich kopczykach ziemi zmieszanej z piaskiem, wypraktykowałam, mogę polecić.Śnieg w czasie roztopów szybko spływa z okolic zdrewniałej szyjki korzeniowej i nic tam nie gnije.
Po ok.6 latach wyraźnie się starzeje, można próbować odmłodzić, albo młodą zastąpić.

klon
PostNapisane: 28 cze 2015, o 11:32 
200p
200p

---
W jaki sposób można zrobić nowe sadzonki ze starej lawendy?W jakim miesiącu to robić ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 67 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bea2012, Joanna Sz i 38 gości